Slováci vymysleli zázračnú komodu, ktorá nahradí 10 kusov nábytku. Získali za ňu prestížne ocenenie

  • Mnohí dnes žijú v malých bytoch a bojujú s nedostatkom miesta
  • Slováci z Createspace ale vymysleli riešenie, ako využiť priestor na maximum
  • Ich komoda zaujala v zahraničí a odniesla si prestížnu cenu A' Design Award
  • Článok bol pôvodne uverejnený 8. decembra 2018
cs
CreateSpace
  • Mnohí dnes žijú v malých bytoch a bojujú s nedostatkom miesta
  • Slováci z Createspace ale vymysleli riešenie, ako využiť priestor na maximum
  • Ich komoda zaujala v zahraničí a odniesla si prestížnu cenu A' Design Award
  • Článok bol pôvodne uverejnený 8. decembra 2018

V dobe, keď ceny bytov stúpajú a ľudia sa musia uskromňovať, padne vhod každé šikovné riešenie ako efektívne využiť malý priestor v byte. Architekti Peter Fritsch a Silvia Mládenková sami bojovali s problémom nedostatku životného priestoru, no zobrali to ako výzvu.

Rozhodli sa priniesť riešenie nielen pre svoje vlastné bývanie, ale aj pre všetkých v rovnakej situácii. Navrhli a vyrobili unikátnu komodu, ktorá prináša revolúciu v nábytku.

Nazvali ju CreateSpace, čo perfektne reflektuje jej funkciu. Je totiž priam zázračná a namiesto jedného kusu nábytku ich v sebe ukrýva až 10. Vo svojich útrobách ukrýva stôl s nastaviteľnou výškou a šírkou, ktorý môže byť použitý ako jedálenský, konferenčný, pracovný či barový stôl.

Ďalej obsahuje 2 barové a 4 jedálenské stoličky, ktoré poslúžia aj ako nočný stolík, a okrem toho množstvo úložného priestoru. Komodu rozložíš zopár jednoduchými pohybmi a prispôsobíš ju svojim vlastným potrebám.

Aj malý byt si vďaka tomuto riešeniu dokáže zachovať vzdušnosť a minimalizmus. Prídu k tebe kamoši na party? Jednoducho vytiahneš stoličky z komody a keď ich nepotrebuješ, po party ich zase uložíš späť.

Nastaviteľný stôl dokonca v sebe ukrýva aj vešiak na prádlo. Originálne sú riešené aj „dvierka“ komody, ktoré v skutočnosti neexistujú a sú nahradené pružnými lanami, takže pre čokoľvek uložené v komode sa stačí len načiahnuť. Podľa architektov takto dokážeš ušetriť až 6,5 metrov štvorcových priestoru.

„V dobe, keď takmer 40% ľudí žije v stiesnených pomeroch a priemerný životný priestor pre 1 osobu predstavuje 15,4 m2, sa stáva multifunkčný nábytok ideálnym riešením. Komoda CreateSpace predstavuje riešenie ako plnohodnotne usporiadať  malý priestor. Výzvou bolo spojiť minimalistický dizajn s funkčnou premenou bez ujmy na komforte a pohodlí,“ prestavujú Peter a Silvia, žijúci vo Viedni, svoj revolučný dizajnový kúsok.

Podarilo sa im reagovať na aktuálny trend, preto niet divu, že komoda CreateSpace zaujala aj za hranicami. Dostalo sa jej ocenenia v jednej z najprestížnejších svetových dizajnérskych súťaží a získala Golden A‘ Design Award 2017 v kategórii Furniture, Decorative Items and Homeware.

Peter a Silvia tak zažiarili v konkurencii viac ako 7-tisíc dizajnových riešení a ich multifunkčný kúsok nábytku bol ohodnotený ako jeden z najlepších produktov v oblasti priemyselného dizajnu. Dokazuje to inovatívnosť autorov aj fakt, že aj na Slovensku vznikajú úžasné veci.

O komodu CreateSpace je už dnes záujem, aj vďaka prestížnemu oceneniu, no zatiaľ na trhu nie je dostupná. Podľa informácií magazínu Forbes nedávno spoločnosť z Nemecka prejavila záujem o sériovú výrobu, no z dohody napokon vzišlo.

CArchitekti totiž nechcú, aby sa z CreateSpace stala masová záležitosť, ale chcú komodu a ďalšie produkty vyrábať na zákazku, a to najmä pre zahraničný trh. Takýto produkt si jednoznačne nájde svoju cieľovku v každom väčšom meste, kde ľudia bojujú s nedostatkom priestoru, či už to bude Viedeň, Londýn alebo Tokyo.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech