Zdravé čipsy, ktorým môžeš povedať YES? Dvaja kamaráti z Česka ich vyrobili z hrachu

  • Určite poznáš tú dilemu. Chceš si dať malý snack pri pozeraní filmu alebo počas pobytu v prírode, no nechceš sa "zabiť" mastnými čipsami. Zdá sa, že jediné, čo ti zostáva, je mrkva. Alebo žeby nie? Možno ťa zachránia zdravé proteinové čipsy z dielne českej značky.
collagejvjhv
fb/YES CHiPS
  • Určite poznáš tú dilemu. Chceš si dať malý snack pri pozeraní filmu alebo počas pobytu v prírode, no nechceš sa "zabiť" mastnými čipsami. Zdá sa, že jediné, čo ti zostáva, je mrkva. Alebo žeby nie? Možno ťa zachránia zdravé proteinové čipsy z dielne českej značky.

Revolúciu na trhu so snackmi priniášajú Česi Ondřej Kocur a Martin Mondek, ktorí ukazujú, že čipsy skutočne nemusia byť len tie mastné lupienky neidentifikovateľného zloženia. Veď prečo by si sa mal zbytočne napchávať niečím, čo nemá výživovú hodnotu a vo väčšine prípadov má len množstvo soli a éčiek? Dvaja kamaráti sa preto pred približne dvoma rokmi rozhodli, že začnú vyrábať čipsy po svojom!

Ako však pri výrobe čipsov obísť nezdravý proces smaženia a pečeni a pri vysokých teplotách, pri ktorom vznikajú škodlivé akrylamidy? Z akej suroviny vyrobiť čipsy, aby neobsahovali len množstvo sacharidov a tukov, ale aj cenné bielkoviny? Plus to všetko bez pridaných chemických látok, éčiek, množstva soli, ktorá zvyčajne dopĺňa chýbajúcu chuť zemiakov. Chalani si chvíľu lámali hlavy, no prišli na dokonalé riešenie.

YES CHiPS sú vyrobené výhradne z hrachovej alebo šošovicovej múky, ktoré obsahujú množstvo bielkovín, a len z čisto prírodných ingrediencií. V ponuke nájdeš tri druhy „čipsov“, a to Hrachové s makom, Hrachové s cesnakom a Šošovicové s chilli. Chalani chceli vytvoriť niečo, čo bude vyhovovať ľuďom s rôznymi intoleranciami, či už na lepok, mlieko alebo sóju, ktorú mnohé podobné zdravé výrobky obsahujú. YES CHiPS sú tak úplne pre každého a okrem štipľavej verzie ich môžu aj malé deti.

Čo je však najzaujímavejšie, tieto zdravé chrumkavé vecičky sú vyrábané ručne kúsok po kúsku a pri tepltoe menšej ako 50 stupňov Celzia, takže sú zachované vitamíny a minerály a nevznikajú žiadne škodlivé látky. Neobsahujú ani štipku konzervantov, éčiek a sú gmo-free. Namiesto toho chuť okrem použitej strukoviny dotvára lahôdkové droždie alebo zrnká maku, vďaka ktorým ti budú čipsy chuťou pripomínať známu komerčnú značku makových krekrov. :)

„Našou prioritou je, aby boli použité suroviny v čo najvyššej kvalite. Všetky sú certifikované, bez GMO, éčiek a knzervantov. Mak odoberáme od miestneho pestovateľa s regionálnou značkou. Repkový olej, ktorý používame, je lisovaný za studena a nerafinovaný, vďaka čomu sa nevytvárajú rakovinotvorné látky pri tepelnej úprave,“ píšu autori značky na svojich stránkach. Tento snack je vďaka výživovej hodnote skvelý nielen pri telke, ale aj na turistiku alebo po športovej aktivite.

Autori značky začali zdravý snack prvýkrát predávať na pankáča prostredníctvom rodinnej firmičky. Výrobok sa dostal na remeselné trhy a do niekoľkých obchodíkov v okolí. V jednom z nich na ne narazil človek, ktorému tak zachutili, že kontaktoval výrobcu s ponukou distribúcie. To celý projekt nakoplo a vznikla firma EKO LUSK. Čipsy sa tak začali vyrábať vo väčšom množstve a celý kolotoč sa rozbehol. Dnes môžeš YES CHiPS nájsť na športových eventoch, trhoch či festivaloch v Čechách aj na Slovensku.

Keďže biznis je o výzvach a stále nových kreatívnych nápadoch, po úspechu s čipsami sa tím YES CHiPS rozhodol začať vyrábať aj cestoviny pod značkou YES PASTA. Tieto cestoviny ti zaručia, že do seba dostaneš bielkoviny navyše, pretože sú opäť vyrobené z hrachovej a šošovicovej múky, takže sú vhodné pre celiatikov. My sme zatiaľ vyskúšali len čipsy, alebo podľa nás skôr krekry, no musíme povedať, že chalani naozaj vedia, čo robia. Skvelá chuť a dobré živiny k tomu! :)

Tak čo, ochutnáš? Nájdeš ich v českom e-shope, ale aj v niektorých slovenských e-shopoch a obchodoch zo zdravou výživou.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech