Zdravotníctvo vstúpilo do veľkých zmien, ktoré sa dotknú každého. Takto to bude na Slovensku s liekmi na predpis

  • Možno si zmeny postrehol už aj ty
  • Takto sa po novom dostaneš k jednotlivým liekom
Lieky
Ilustračný obrázok, unsplash/National Cancer Institute,Sharon McCutcheon
  • Možno si zmeny postrehol už aj ty
  • Takto sa po novom dostaneš k jednotlivým liekom

Nový rok je pre mnohých znamením zmien. Jednou z oblastí, v ktorej zmenu pocítime všetci, je zdravotníctvo. Od 1. januára 2022 totiž platí upravená novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach.

Po novom na 30 dní

Z novely vychádza, že po novom bude lieky pacientovi predpisovať lekár, ktorý osobe stanovil konkrétnu liečbu.

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska na svojom webe uvádza, že zmeny majú zabezpečiť „sprehľadnenie zodpovednosti indikujúceho lekára za ním odporúčanú terapiu pacientovi, využívanie opakovaných receptov, kedy si pacient priamo zájde po svoj liek do lekárne bez potreby kontaktovania ambulancie odborného lekára alebo všeobecného lekára“.

MUDr. Mirka Moravčíková na sociálnej sieti dodala, že ošetrujúci lekár je pri prepustení pacienta z nemocnice povinný ním odporúčanú liečbu predpísať najviac na 30 dní.

„Pacient po prepustení z nemocnice už nedostane ‚lieky na tri dni’, ktoré boli do 1.1.2022 pacientovi nehygienicky odovzdané rozbalené v sáčkoch. Pacient si po prepustení z nemocnice priamo vyzdvihne indikované/predpísané lieky v lekárni a po návrate domov nemusí ‚do troch dní’ kvôli predpisu liekov kontaktovať ambulantného lekára,“ vysvetľuje.

Pobehajú desiatky kilometrov

To, či podobné zmeny systém vždy sprehľadnia, je pomerne diskutabilné. Vyššie uvedenú situáciu si v praxi nevie predstaviť ani pneumologička Katarína Dostálová, ktorá je mnohým na instagrame známa ako pneumonolog_pre_ludi.

„Teraz je prepúšťajúci lekár povinný ich predpísať na 30 dní. Pýtam sa – ako? Väčšinou prepúšťajúci lekári sú neatestovaní, ak aj sú atestovaní, nemusia mať ambulantný kód. Lieky nemôže v nemocnici napísať hocikto, musí to byť lekár s ambulantným kódom,“ píše.

Okrem toho rozobrala niekoľko ďalších otáznikov, ktoré nad zmenou systému visia. Lekárka sa tiež vec pokúsila objasniť na konkrétnom príklade. Uviedla situáciu, v ktorej dôchodca, ktorého prepustia z nemocnice, bude mať v prepúšťacej správe rôzne lieky.

Príde sa objednať k špecialistovi, ktorých je málo a majú čakacie doby od cca 1-8 mesiacov, dajme tomu. Keďže lekár nesie zodpovednosť za liečbu a aj právne následky, nebude chcieť predpisovať lieky človeku, ktorého jakživ nevidel, ale až po vyšetrení,“ objasňuje.

Lekárka pokračuje so slovami, že takýmto štýlom dôchodca precestuje desiatky kilometrov, kým sa dostane ku všetkým receptom od rôznych špecialistov.

zdroj: unsplash/Roberto Sorin

Takto je to v praxi…

Pneumologička tiež na sociálnej sieti uviedla, že sa obáva, že pacienti budú mať nielen horší prístup k zdravotnej starostlivosti, ale aj k svojim liekom.

Podobná predpoveď sa lekárke potvrdila hneď po zverejnení príbehu. Niekoľko osôb jej poslalo svoje skúsenosti, ktoré zachytávajú zmeny v systéme v praxi.

„Ocino už zistil. Vraj mu obvoďáčka nepredpisuje lieky a jeho internistka už tri mesiace nerobí, lebo je na covidovom oddelení, ako lekárka. Takže asi sa nedostane k liekom,“ píše sa v jednej zo skúseností.

Zdroje: svls.sk, Facebook/Mirka Moravčíková, Instagram/pneumolog_pre_ludi

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá