Zdravotník v košickej nemocnici ťahal muža po zemi. Video sa šíri sociálnymi sieťami

  • Zdravotník v košickej nemocnici sa dopustil neetického konania voči mužovi, pravdepodobne bez domova
  • Nemocnica reagovala vyvodzovaním zodpovednosti
zábery z košickej nemocnice
Zdravotník sa správal neeticky voči pacientovi v nemocnici, Facebook/Ferko Temeress
  • Zdravotník v košickej nemocnici sa dopustil neetického konania voči mužovi, pravdepodobne bez domova
  • Nemocnica reagovala vyvodzovaním zodpovednosti

V univerzitnej nemocnici v Košiciach sa odohralo nepríjemné a neetické konanie zo strany zdravotníka voči mužovi, ktorý sedel na zemi a bol pravdepodobne bez domova.

Na videu, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach, je zachytené, ako zdravotník chytá muža za ruku a ťahá ho z priestorov urgentného príjmu nemocnice. Tento incident vyvolal rozhorčenie a diskusiu medzi ľuďmi, upozornil naň portál Aktuality.sk.

Zdravotník ťahal bezdomovca po zemi

Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach okamžite zareagovala na tento prípad a oznámila, že voči zamestnancovi, ktorý sa dopustil neetického konania, bude vyvodzovať zodpovednosť v súlade s pracovno-právnymi predpismi.

Nemocnica zdôraznila, že zdravotníci často čelia rôznym situáciám a pacientom s neprispôsobivým alebo agresívnym správaním, avšak je ich povinnosťou zvládnuť takéto situácie profesionálne a s ohľadom na etiku. Ak je to nevyhnutné, môžu požiadať o asistenciu ochranky alebo polície.

Nemocnica sa verejnosti ospravedlnila, ako aj všetkým pacientom, ktorí boli svedkami tohto incidentu. Zároveň dostali kompetentní pracovníci pokyn opätovne preškoliť celý zdravotnícky personál z Etického kódexu Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a Etického kódexu zdravotníckeho pracovníka na urgentných príjmoch.

Cieľom je zabezpečiť, aby sa takéto prípady neopakovali a aby sa zdravotnícki pracovníci správali v súlade s etickými a profesionálnymi normami.

Na Slovensku je vyše 70-tisíc ľudí bez domova

Podľa Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 žilo na Slovensku k 1. januáru 2021 celkovo 71 076 ľudí bez domova. Z tejto skupiny prevládali muži. Zaujímavým zistením je, že takmer 80 percent sekundárnych bezdomovcov sa nachádza vo veku schopnom pracovať, píše TASR, pre ktorú sa vyjadrila hovorkyňa sčítania Jasmína Stauder.

„Najväčší počet ľudí bez domova, nad 10 000, sa podľa SODB 2021 nachádza v Nitrianskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Najviac ľudí bez domova, vyše 2 500, majú podľa SODB 2021 okresy Prievidza, Martin, Prešov a Košice II,“ priblížila hovorkyňa. Metodické východisko pre identifikovanie ľudí bez domova Štatistický úrad SR definoval v kontexte medzinárodných odporúčaní.

Ako vysvetlila hovorkyňa Jasmína Stauder, koncept a metodika sčítania obyvateľov umožnili kvantifikáciu sekundárnych bezdomovcov, čiže obyvateľov, ktorí využívajú rôzne druhy dočasného ubytovania a často sa pohybujú medzi ubytovaním, ako sú útulok, domov na polceste, zariadenie núdzového bývania, alebo majú pobyt v nekonvenčnom obydlí (rekreačný objekt, núdzový objekt neurčený na bývanie, mobilné obydlie).

„Podstatnou skutočnosťou je, že sekundárne bezdomovectvo nie je záležitosťou len jednotlivcov, bez vyhovujúceho obydlia môžu byť aj páry, rodiny s deťmi,“ doplnila Jasmína Stauder, hovorkyňa sčítania. Títo ľudia čelia mnohým výzvam a nedostatkom, vrátane prístupu k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu, zamestnaniu a stabilným bytovým podmienkam.

Neziskové organizácie sa snažia zlepšiť situáciu bezdomovcov na Slovensku prostredníctvom rôznych opatrení a programov, ktoré sa zameriavajú na poskytovanie sociálnej pomoci, ubytovania, zamestnania a iných podporných služieb. Cieľom je pomôcť týmto ľuďom získať stabilitu, zlepšiť ich životné podmienky a reintegrovať ich do spoločnosti.

Zdroje: Aktuality, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá