„Zdravotný pohárik denne“ je len klam. Vedci odhalili zdrvujúcu pravdu o alkohole, ktorá ťa nepoteší

  • Najnovší rozsiahly výskum vyvracia všetky známe teórie o alkohole
  • Ľahké alebo mierne pitie alkoholu nemá žiadny prínos, uvádzajú autori štúdie
Ľudia v klube na párty.
Ilustračné foto, Unsplash/Aleksandr Popov
  • Najnovší rozsiahly výskum vyvracia všetky známe teórie o alkohole
  • Ľahké alebo mierne pitie alkoholu nemá žiadny prínos, uvádzajú autori štúdie

Už dlhú dobu je známe, že alkohol poškodzuje zdravie, a to aj v prípade jeho malého množstva. Občas sa ale nájdu štúdie, ktoré ukazujú, že občasné pitie piva alebo vína môže prospieť niektorým našim orgánom alebo znížiť nebezpečenstvo vzniku určitých chorôb.

Vedci z University of Victoria v Kanade sa podrobne venovali tejto téme. Prešli 107 štúdií, ktoré sa týkali zdravia viac ako 4,8 milióna ľudí a preskúmali 724 potenciálnych rizikových faktorov. Svoje nálezy zverejnili v časopise JAMA Network.

Zistili, že ľudia, ktorí pijú alkohol miernym spôsobom (najviac dve jednotky alkoholu denne), nemajú žiadne menšie riziko predčasného úmrtia v porovnaní s tými, ktorí alkohol vôbec nepijú.

„Nízka miera pitia alkoholu nie je spojená so zníženým rizikom úmrtia zo žiadnej možnej príčiny,“ napísali autori vo svojom závere.

Štúdia tiež odhalila zvýšené riziko úmrtia. Toto riziko sa týka žien, ktoré denne skonzumujú 25 gramov alkoholu alebo viac. Podobne sa to týka aj mužov, ktorí denne vypijú 45 gramov alkoholu alebo viac.

Ani pri miernom pití nehľadaj výhody

Tim Stockwell, spoluautor štúdie a výskumník na University of Victoria, poskytol rozhovor pre portál CBS News. Povedal, že myšlienky o zdravotných výhodách pitia malých množstiev alkoholu strácajú na sile.

„Musíme byť veľmi skeptickí voči dôkazom alebo vedeckým štúdiám, ktoré naznačujú takéto výhody,“ zdôraznil Stockwell.

Kanadská analýza sa odlišuje tým, že Stockwell a jeho tím pri výskume vylúčili ľudí, ktorí prestali piť alkohol. Urobili to kvôli tomu, že ľudia často prestanú piť kvôli zdravotným problémom alebo pretože užívajú lieky. Ak by týchto ľudí zahrnuli do štúdie, mohlo by to viesť k mylnému dojmu, že úplné vynechanie alkoholu znamená byť menej zdravý.

reštaurácia
zdroj: Pixabay/NoName_13

Výskumník tiež upozorňuje, že pri rakovine každé množstvo alkoholu, ktoré človek vypije, zvyšuje riziko vzniku ochorenia a smrti. Tento názor potvrdzuje aj doktorka Noelle LoConteová, onkologička z University of Wisconsin-Madison.

„Alkohol je karcinogén prvého stupňa. Je na rovnakej úrovni ako fajčenie, UV žiarenie, hepatitída B a ľudský papilomavírus HPV,“ zdôrazňuje Stockwell.

Dôkazy o prospešnosti alkoholu postupne „miznú“

Keď hovoríme o jednotke alkoholu, myslíme tým približne 10 až 12,5 gramov čistého alkoholu. Ak to chceme zjednodušiť, veľký pohár piva (500 ml) má dve takéto jednotky, rovnako ako pohár vína (175 ml) alebo malý panák vodky (50 ml) s obsahom alkoholu 40 percent. Zdravotnícke organizácie kedysi hovorili o tom, koľko alkoholu je ešte v poriadku piť.

Teraz sa ale väčšinou hovorí, že žiadne množstvo alkoholu nie je úplne bez rizika pre naše zdravie. Máme len množstvá, ktoré pravdepodobne spôsobia menej zdravotných problémov.

V januári Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dala jasne najavo, že žiadne množstvo alkoholu nie je pre zdravie bezpečné. WHO tiež uviedla, že každý rok zomrie na celom svete viac ako 3 milióny ľudí kvôli nadmernému pitiu, čo je 5 percent zo všetkých úmrtí.

Žiadna bezpečná dávka neexistuje

Alkohol môže spôsobiť viac ako 200 rôznych chorôb a problémov, ako sú psychické poruchy, rakovina, srdcové choroby alebo cirhóza pečene.

Okrem toho je alkohol často príčinou nehôd, násilia a samovrážd. Preto sa odporúčania pre množstvo alkoholu, ktoré by ľudia mali piť, ak vôbec, znižujú. Odborníci už neodporúčajú také množstvá alkoholu, ako kedysi navrhovala WHO.

WHO radí mužom nepiť viac ako štyri jednotky alkoholu za deň a v prípade pravidelného pitia piť najviac päť dní v týždni, ideálne s dvomi dňami pauzy medzi pitím. Pri príležitostnom pití by muži nemali prekročiť šesť jednotiek za deň, zatiaľ čo ženy by mali tieto množstvá znížiť na polovicu.

Collage Maker-06-Jul-2023-02-44-PM-9740
zdroj: Unsplash/Blake Wisz

V Kanade sa odporúčalo 10 jednotiek týždenne pre ženy a 15 pre mužov, ale Kanadské centrum pre užívanie návykových látok a závislosti (CCSA) teraz radí piť najviac dve jednotky týždenne pre oba pohlavia.

Prekročenie tejto dávky môže výrazne zvýšiť riziko viacerých ochorení, vrátane rakoviny prsníka a hrubého čreva. Podobné odporúčania už v minulosti zaviedli aj v Holandsku.

Zdroje: JAMA Network, CBS News, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá