Zdriemnuť si je vždy dobrý nápad. Tu je 7 dôvodov, prečo je poobedný šlofík výhra v lotérii

  • Máš niekedy výčitky svedomia, keď si poobede zdriemneš?
  • Presvedčíme ťa o tom, že ich mať vôbec nemusíš
  • Práve naopak, poobedný šlofík je to najlepšie, čo pre seba môžeš urobiť
jamie-street-WvZ4dTE7dLI-unsplash
Unsplash/Jamie Street
  • Máš niekedy výčitky svedomia, keď si poobede zdriemneš?
  • Presvedčíme ťa o tom, že ich mať vôbec nemusíš
  • Práve naopak, poobedný šlofík je to najlepšie, čo pre seba môžeš urobiť

Tiež na teba poobede spravidla prichádza únava a ak je to čo i len trochu možné, dopraješ si vtedy menšie (alebo hoci aj väčšie) zdriemnutie? Ak áno, máme pre teba dobrú správu – je to jedna z tých najlepších vecí, ktoré pre seba môžeš urobiť. Navyše, argumentovať to môžeš dokonca aj vedou.

Je totiž dokázané, že zdriemnutie si, ktoré netrvá dlhšie ako 30 minút, a dopraješ si ho aspoň 7-8 hodín predtým, ako si pôjdeš večer ľahnúť, má množstvo benefitov. Toto sú tie najväčšie z nich.

#1 Poobede nám stúpa hladina melatonínu

Je vedecky dokázané, že hladina nášho melatonínu, teda hormónu zodpovedného za spánkový cyklus, v poobedných hodinách stúpa. Je teda prirodzené, že vtedy pociťujeme potrebu na chvíľu si pospať.

Je dokázané, že ak tak urobíš, tvoja produktivita stúpne, a urobíš tak v konečnom dôsledku viac, ako keby si sa s prácou trápil unavený a ospalý.

#2 Zlepší sa tvoja schopnosť riešiť problémy

Robert Stickgold, expert na spánok z Harvardskej univerzity tvrdí, že poobedný šlofík podporí tvoju schopnosť čeliť problémom a riešiť ich. Jeho výskumnému tímu sa tiež podarilo dokázať, že zdriemnutie nám pomáha lepšie rozlišovať podstatné veci od tých nepodstatných a zlepšuje tiež nielen naše analytické myslenie, ale aj našu kreativitu.

Navyše už 20-30 minútové zdriemnutie ťa spraví viac adaptabilným, flexibilným, iniciatívnym i odolným.

zdroj: Unsplash/Adrian Swancar

#3 Je lepší ako silná káva

Ďalšiemu z výskumov sa podarilo dokázať, že poobedné zdriemnutie si je efektívnejšie, ako dokonca trojité espresso.

Ak si totiž unavený, kofeín ťa síce nakopne, no po krátkom čase pocítiš ešte väčšiu únavu ako predtým. Pri zdriemnutí ale tento efekt nezažiješ – tvoja bdelosť pretrvá oveľa dlhšie.

#4 Pomôže ti s prokrastináciou

Istej štúdii publikovanej v New York Times sa podarilo dokázať, že rôzne vyrušenia pri práci spôsobujú pokles našej produktivity až o 20 % a človek sa pri nich uchyľuje k prokrastinácii.

Problémom je, že unavený mozog je na tieto vyrušenia veľmi náchylný, a prakticky vôbec im nedokáže odolať, čím tvoja produktivita klesá na minimum. Krátke poobedné zdriemnutie tak vyrieši aj tento problém.

#5 Zdriemnutie zmierňuje stres

Kedykoľvek sa “odpojíš” od zmyslových vnemov, ktoré prichádzajú do tvojho mozgu a zahlcujú ho, pocítiš uvoľnenie a oveľa väčší pokoj. Zdriemnutie je ideálny spôsob takéhoto “odpojenia” a pomôže tvojmu mozgu oddýchnuť si od preťaženia rôznymi informáciami, ktoré sa v ňom hromadia a spôsobujú stres.

Je dokonca dokázané, že na zmiernenie stresu nemusíš ani zaspať, postačí, ak si zatvoríš oči. Až 50 % kapacity mozgu totiž zaberá spracovanie vizuálnych vnemov, čiže keď si hoci len zatvoríš oči na 20 minút, uvoľníš svojmu mozgu až 50 % energie, vďaka čomu príde k redukcii stresu a rýchlemu načerpaniu novej energie.

Hackni s ňou svoje telo i myseľ. Ashwagandhu môžeš užívať každý deň, toto sú jej benefity

#6 Pomôže aj pri učení

Tento bod sa netýka len študentov, učiť by sme sa predsa mali po celý život. Nech už si sa ale rozhodol naučiť sa dnes čokoľvek nové, je dokázané, že oveľa rýchlejšie ti to pôjde, ak si poobede zdriemneš.

Nové informácie sa totiž nielenže naučíš rýchlejšie, ale po oddychu sa tiež neuložia do tvojej krátkodobej, ale rovno do dlhodobej pamäte.

#7 Vyhneš sa negatívnym myšlienkam

Určite to poznáš zo svojej vlastnej skúsenosti. Keď si unavený, jednoducho máš problémy s ovládaním toku svojich vlastných myšlienok, a tak sa ti často stane, že blúdia nejakým neželaným smerom.

Aj toto dokážeš vyriešiť zdriemnutím. Oddýchnutý mozog ti nebude podsúvať negatívne myšlienky typu „čo ak“, ktoré len zbytočne vyvolávajú úzkosť a podnecujú stres.

Zvykneš si v poobedných hodinách zdriemnuť?

Vykúšaj skvelý “coffee nap“

Spánok a káva sú tými najlepšími prostriedkami, ktoré ťa dokážu prebrať k životu. Ako už pravdepodobne tušíš z názvu, „coffee nap“ spája tieto dve veci dokopy a vytvára tým jednu výnimočnú metódu, ktorá naozaj funguje.

Celé tajomstvo spočíva v tom, že si vypiješ svoju kávu a následne si na 15-30 minút zdriemneš. Na prvý pohľad sa ti to môže zdať ako paradox – kávu predsa pijeme preto, aby nás povzbudila, nie preto, aby sme po nej šli spať. Pozrime sa preto radšej na to, ako fungovanie tejto metódy vysvetľuje veda.

Ako „coffe nap“ funguje?

Ako takmer všetko, aj „coffee nap“ je o chemických procesoch. Adenozín je chemická zlúčenina, ktorá vyvoláva ospalosť. V našom mozgu sa hromadí vtedy, keď sme hore a začne sa rozptyľovať vtedy, keď zaspíme.

„Preberací“ účinok kofeínu sa aktivuje cca 30 minút po jeho konzumácii, no šálka kávy začne takmer okamžite rozptyľovať aj adenozín. Jeho miznutie je teda zdvojnásobené – rozptyľuje sa nielen tým, že driemeš, ale aj kofeínom, ktorý v tvojom tele začína pôsobiť, kým spíš.

Práve to je dôsledkom toho, že keď po zhruba 15-30 minútovom zdriemnutí vstaneš, stane sa nasledovné:

  • Adenozín bude stlačený na úplne minimum.
  • Účinok kofeínu bude po 30 minútach od jeho konzumácie na svojom najvyššom bode.
  • Ty budeš príjemne odpočinutý a plný novej energie.

„Coffee nap“ teda určite patrí k metódam, ktoré by si určite nemal obísť a stoja za to, aby si ich vyskúšal na vlastnej koži. Je predsa lepšie venovať 15-30 minút zdriemnutiu si a svoju myseľ tak „reštartovať“, ako sa po zvyšok dňa trápiť neproduktívnou a nekreatívnou náladou.

Zdroje: Pubmed, Harvard, Science Direct, New York Times, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá