Zelené pivo a k tomu netradičný wellness. Rodinný slovenský pivovar prekvapuje v každom smere

  • Pivovar Predná Hora je rodinný podnik, ktorý je otvorený od roku 2017
  • Pre rodinu Čižmárovcov bola výroba piva vždy hobby, nie biznis
Rekreačný areál Predná Hora
Kávičkári.sk/Ondrej Bobek
  • Pivovar Predná Hora je rodinný podnik, ktorý je otvorený od roku 2017
  • Pre rodinu Čižmárovcov bola výroba piva vždy hobby, nie biznis

Nasvedčuje tomu aj prvotriedna kvalita spracovania piva v samotnom srdci Národného parku Muránska planina. Vaša návšteva pivovaru však nemusí znamenať, že sa zastavíte len na jedno čerstvo orosené pivko. Areál ponúka podstatne viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať, wellness i ubytovanie, píšu Kávičkári.

Bývalé štátne budovy, ktoré zívali nudou, majú teraz úplne iný charakter. V ich útrobách sa totiž varí očarujúci nápoj zo sladu, ktorý všetci veľmi dobre poznáme ako pivo. Pivovar disponuje 500-litrovou varňou a kapacitou do 1 000 hektolitrov, takže si môžete byť istí, že piva bude naozaj dostatok.

V pivárni sa nachádza zopár zaujímavých pivných špeciálov, pričom pivo tečie priamo z tankov vo výčape. Medzi špeciály, ktoré treba určite ochutnať, patrí pivo s materinou dúškou. Jeho chuť vás prenesie priamo do krásneho prostredia prírody navôkol.

„To, čo nás líši od ostatných, je náš prístup – je to hobby, nie biznis.“

Pivovar pre deti? Áno, počujete správne

Ako tvrdí Rudo Čižmár: „Je vidieť, že areál je stavaný aj pre tých najmenších.“ Preto ak sa rozhodnete pre návštevu s vašimi ratolesťami, vôbec nemusíte zúfať, že by sa nudili. Veľké množstvo exteriérových športovísk dopĺňajú detské kútiky, v ktorých si každé dieťa nájde to svoje. A vy budete mať čas poctivo si oddýchnuť v častiach hotela, ktoré robia celé prostredie rozprávkovým.

Z Gemera do hradných kúpeľov? Nie je problém

Zišli sme len zopár schodov do podzemných útrob a neverili sme vlastným očiam. Ocitli sme sa v úplne inom svete. Vo svete plného relaxu, pohody a hlavne pokoja. Podľa spolumajiteľa Ruda Čižmára sa tu stretávajú hlavné elementy – teplo, vlhkosť, chlad, vôňa, svetlo a zvuk – a spoja sa do toho najlepšieho účinku pre organizmus.

5
zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

Pivo tu netečie prúdom len do pohárov, ale je aj súčasťou viacerých procedúr. Za zmienku určite stoja kúpele z morských rias z Mŕtveho mora, hradný wellness plný víriviek a rôznych druhov sáun alebo soľná jaskyňa postavená zo soľných blokov z pakistanských a poľských soľných baní.

Celkový charakter hradných kúpeľov pôsobí tak, ako sa od neho očakáva. Prenesie vás do stredoveku a spraví z vás kráľov a kráľovné.

4
zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

Možnosť ubytovania v tradičnom duchu

Či už ste pár, rodina, partia kamarátov, alebo len pocestný, priamo v penzióne sa nájde izba pre každého. Ak by ste napriek tomu chceli zažiť niečo viac, existujú ďalšie možnosti. V ponuke figuruje ubytovanie v chalúpkach, ktoré vás dekoráciami a dizajnom ihneď prenesú o niekoľko storočí naspäť a ocitnete sa v priestoroch plných tradícií a folklóru.

1
zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

Pomocná ruka v tých najhorších časoch

Za zmienku určite stojí aj to, ako sa v aktuálnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine zachovalo vedenie Pivovaru Predná Hora.

3
zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

„Predstavte si, že nemáte kam ísť a ste v cudzej krajine bez ničoho. Neostávalo nám nič iné, ako sa pokúsiť vžiť do ich kože a podať im pomocnú ruku,“ povedal spolumajiteľ Rudo Čižmár. Rozhodli sa pomôcť a zabezpečili ubytovanie niekoľkým rodinám utekajúcim pred hrôzami vojny. Niektorí našli uplatnenie priamo v penzióne alebo kuchyni, a tak získali aj plnohodnotné pracovné miesto.

Pandémia bola takmer zdrvujúca

V čase, keď boli v platnosti prísne nariadenia pre hotelierstvo a gastrosektor, majitelia areálu zozačiatku nevedeli, čo robiť. Pre ľudí by nebolo zaujímavé len sedieť v izbe a nemôcť ísť do reštaurácie a posedieť si s čerstvo načapovaným pivom.

2
zdroj: Kávičkári.sk/Ondrej Bobek

Dialo sa to najhoršie – zákazníci rušili objednávky. Nepriaznivá situácia znamenala, že museli udržiavať prázdne izby, a to si majitelia naozaj nemohli dovoliť. Museli znížiť stavy z 36 zamestnancov na 3 údržbárov.

Všetko zlé je však na niečo dobré. V areáli sa podarilo niekoľko zaujímavých rekonštrukcií. Spolumajiteľ Rudo Čižmár nám sľúbil, že keď sa najbližšie vrátime, tak budeme prekvapení, čo sa im ešte len podarí vybudovať. A my sa už teraz tešíme.

Zdroj: Kávičkári.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá