Zeleňou proti bilboardom. V tejto bratislavskej mestskej časti vyrastú miesto reklám stromy

  • Ružinov chce proti nelegálnym bilbordom bojovať výsadbou zelene
  • Najväčší problém má mestská časť na Bajkalskej ulici aj v okolí Zlatých pieskov
unsplash.com/pixabay.com
unsplash.com/pixabay.com
  • Ružinov chce proti nelegálnym bilbordom bojovať výsadbou zelene
  • Najväčší problém má mestská časť na Bajkalskej ulici aj v okolí Zlatých pieskov

Bratislava má dlhodobo problém s vizuálnym smogom, ktorý špatí ulice nielen v centre mesta, ale aj v okolitých štvrtiach. Ružinov patrí medzi najväčšie bratislavské mestské časti a s nelegálnymi bilbordami bojuje na viacerých frontoch.

Najväčšie problémy s nimi má na Bajkalskej či v okolí Zlatých pieskoch, ktorý sa ťahá zhruba sedem rokov. Mestská časť sa preto odhodlala k novému riešeniu, ktoré má aj ekologický rozmer. Proti ilegálnej reklame zakročí vysádzaním stromov.

„Podstatou je, aby sa zeleň sadila nielen tam, kde sa vysádza ako náhradná výsadba, ale všade, kde je to možné. Pretože životné prostredie sa zhoršuje a hlavne v mestách je potrebné zeleň a stromy, ktoré ochladzujú, čo najviac chrániť. Druhým zmyslom je, aby sme pohli s nelegálnymi bilbordmi,“ uviedol pre TASR ružinovský miestny poslanec Kamil Bodnár.

zdroj: Ružinov (Wikimedia, Vincent)

Nelegálne bilboardy totiž nie je ľahké odstrániť. Vo väčšine prípadov by Ružinov riskoval obvinenie z poškodenia súkromného majetku. Preto sa mestská časť rozhodla, že výsadba zelene bude ideálnym riešením. Na otázku, či sa samospráva neobáva toho, že by niekto mohol takto vysadený strom poškodiť, odpovedal Bodnár záporne.

Tým pádom môžeme bilbord odstrániť, pretože pravdepodobne bola zeleň poškodená práve pre bilbord. Loptička bude potom na našej strane,“ hovorí.

Starosta Ružinova takéto riešenie ocenil a už teraz hľadá ďalšie možné východiská. Mestská časť rokuje s Asociáciou vonkajšej reklamy, aby našli systémové spoločné riešenie. Problémom sú totiž takéto stavby na území celého Ružinova, nielen na pozemkoch mestskej časti. Verí, že v priebehu budúceho roka bude vidieť výsledky.

Riešenie však starosta vidí aj v samoregulácii. „Ak sa bilbordové spoločnosti dohodnú, že sa vzdajú samy nejakého percenta bilbordov, tak sa nikto nebude cítiť poškodený a Ružinov bude zároveň o čosi krajší,“ skonštatoval Chren.

Priznal, že hoci sú bilbordy nepopulárna vec, niektoré subjekty z nich majú príjem, napríklad školy alebo rôzne združenia, ak ho umiestnia na svoj pozemok. „Nie je to úplne čierno-biele, ale v tomto prípade je to viac čierne ako biele,“ doplnil.

Mesto bez bilboardov

Hoci ide iba o prvý malý krok, Ružinov a možno aj celú Bratislavu by do budúcna mohol nasmerovať cestou francúzskeho mesta Grenoble. Ako uvádza portál Good News Network , toto mesto úplne zakázalo bilboardy a nahradilo ich komunitnými oznamami a stromami. 160-tisícové mesto Grenoble sa tak zbavilo až 326 reklamných oznamov, z toho 64 tvorili práve bilboardy. Reklamu v meste momentálne nájdeš iba na autobusových zastávkach, ale už aj odtiaľ by mala čoskoro zmiznúť.

Zdroj: TASR,  Good News Network

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech