Zelenskyj: Ukrajinské vlajky budú všade…

  • Zelenskyj tvrdí, že si Ukrajina vráti svoje územia, ako na východe, tak aj na juhu
  • Tajomník OSN vyhlásil, že Rusko porušuje princípy a ciele OSN
Vpravo prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, vľavo ukrajinská vlajka
Ilustračná fotografia, Pexels/Mathias Reding TASR/AP
  • Zelenskyj tvrdí, že si Ukrajina vráti svoje územia, ako na východe, tak aj na juhu
  • Tajomník OSN vyhlásil, že Rusko porušuje princípy a ciele OSN

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa zaviazal, že Ukrajina získa späť ďalšie oblasti v regióne Donbas na východe krajiny, ktoré okupujú ruské jednotky. Uviedol to v noci na nedeľu počas svojho pravidelného videopríhovoru. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„V priebehu tohto týždňa bolo v Donbase vztýčených čoraz viac ukrajinských vlajok. A o ďalší týždeň ich bude ešte viac,“ vyhlásil Zelenskyj.

Kyjev v sobotu uviedol, že ukrajinské jednotky sa začali presúvať do strategicky významného mesta Lyman na východe Ukrajiny, ktoré bolo pod kontrolou ruskej armády. Rusko následne oznámilo, že svojich vojakov z mesta stiahlo na „výhodnejšie pozície“. Ukrajinské ministerstvo obrany neskôr zverejnilo video vojakov, ktorí v Lymane vztyčujú ukrajinskú vlajku.

„Kým nevyriešite problém s tým, kto to celé začal, kto spustil túto nezmyselnú vojnu proti Ukrajine, budete jeden po druhom zabíjaní,“ upozornil Zelenskyj, pričom vojnu nazval „historickým omylom Ruska“.

Ťažké straty

Rusko pravdepodobne utrpelo ťažké straty pri ústupe jeho jednotiek zo strategicky významného východoukrajinského mesta Lyman, uviedlo v nedeľu britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na najnovšie poznatky tamojších tajných služieb. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Mesto Lyman v Doneckej oblasti bolo „pravdepodobne bránené nedostatočne obsadenými zložkami Západného a Centrálneho okruhu (ruskej armády), ako aj kontingentmi dobrovoľne mobilizovaných záložníkov,“ spresnilo ministerstvo.

„Jednotka pravdepodobne utrpela ťažké straty, keď sa sťahovala pozdĺž jedinej cesty vedúcej von z mesta,“ dodalo.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Lyman je dôležitý železničný uzol a kľúčový cestný priechod cez rieku Donec, „za ktorou sa Rusko pokúša skonsolidovať svoju obranu“, uvádzajú britské tajné služby.

Podľa ruskej armády sa jednotky stiahli v dôsledku hrozby obkľúčenia. Ukrajinské úrady predtým hovorili o zhruba 5 000 uviaznutých ruských vojakoch. Neexitujú konkrétne informácie o počtoch obetí alebo prípadných vojnových zajatcov, pripomína DPA.

Stiahnutie z Lymanu vyvolalo vlnu verejnej kritiky na vedenie armády v ruských vládnych kruhoch, uvádza britské ministerstvo obrany.

„Ďalšie straty územia v nelegálne okupovaných oblastiach takmer určite povedú k zintenzívneniu tejto verejnej kritiky a zvýšeniu nátlaku na vyspokopostavených veliteľov,“ dodalo.

Britský rezort obrany od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu denne zverejňuje informácie o priebehu vojny s odvolaním sa na poznatky britských tajných služieb. Moskva v tejto súvislosti vyčíta Londýnu cielenú dezinformačnú kampaň.

Ukrajinská vlajka bude všade

Anektácia Ruska oblasti Krymu trvá už od roku 2014. Zelenskyj vo videu, ktoré uverejnil na svojom facebookovom účte, uvádza, že Ukrajina si vráti svoje územia, ako na východe, tak aj na juhu.

ukrajinský prezident volodymyr zelenskyj
zdroj: TASR/AP

„Čo je potom pseudoreferendum? Existujú dve Donecké oblasti? Dve dediny Yampil v Doneckej oblasti? Existujú dve obce Torske? Ukrajinské hnutie bude pokračovať,“ hovorí vo svojom videu.

To, že bude ukrajinská vlajka všade, bude trestom pre toho, kto spáchal tento čin agresie proti nezávislému štátu, tvrdí Zelenskyj.

Odsúdenie spoločnosťou

Ďalej uvádza, že vo svete je čoraz viac ľudí, ktorí odsudzujú pseudoreferendá a anexiu ukrajinských území. Okrem toho vyjadruje vďaku každému, kto vyhlásil podporu Ukrajine. Práve to vedie k desiatkam vyjadrení, ktoré podporujú Ukrajinu a medzinárodné právo či odsudzujú agresívne kroky Ruska.

Osobitne poukazuje na vyhlásenie tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý otvorene vyhlásil, že Rusko porušuje ciele a princípy OSN. Vo vyhlásení ďalej uviedol, že pseudoreferendum a pokusy o anexiu Ukrajiny nie sú legálne.

„1. októbra pred 76 rokmi norimberský tribunál skončil svoju prácu. V mnohých prípadoch išlo o proces, ktorý položil základy moderného sveta zahŕňajúceho legálne základy spravodlivosti. Všetok tento rusizmus sa to snaží zničiť,“ pokračuje Zelenskyj v rozprávaní.

Práve preto sa bude musieť uskutočniť ďalší tribunál, ktorý ukončí kariéry tých, ktorí stoja za „špeciálnou ruskou operáciou“, dodal na koniec.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá