Zelenskyj varuje pred jadrovou katastrofou: Voči teroristickému štátu sú potrebné nové sankcie

  • Pred jadrovou krízou varoval aj starosta mesta Nagasaki
  • Zelenskyj pripomenul v pondelok neskoro večer svetu jadrovú katastrofu v Černobyli
zelenskyj
TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office via AP
  • Pred jadrovou krízou varoval aj starosta mesta Nagasaki
  • Zelenskyj pripomenul v pondelok neskoro večer svetu jadrovú katastrofu v Černobyli

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripomenul v pondelok neskoro večer svetu jadrovú katastrofu v Černobyli. Vyjadril sa tak vo svojom pravidelnom nočnom prejave, a to v súvislosti s nedávnym ostreľovaním Záporožskej atómovej elektrárne. Lídrov západných mocností zároveň vyzval na prijatie ďalších sankcií voči Rusku. Informovala o tom agentúra AFP.

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily sa jej zmocnili ešte v marci. V uplynulých dňoch došlo v dôsledku ostreľovania k „vážnemu poškodeniu“ niektorých objektov tejto elektrárne a musel byť vypnutý jeden z reaktorov. Z predmetného ostreľovania sa pritom navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou.

„Svet by nemal zabúdať na Černobyľ a mal by si (tiež) pamätať, že Záporožská atómová elektráreň je najväčšou (svojho druhu) v Európe. Černobyľská katastrofa, to bol výbuch jedného reaktora. Záporožská elektráreň má šesť reaktorov,“ povedal Zelenskyj.

 K havárii v jadrovej elektrárni v ukrajinskom meste Černobyľ došlo 26. apríla 1986 a je dosiaľ považovaná za najhoršiu jadrovú katastrofu na svete, pripomína AFP.

„Voči tomuto teroristickému štátu aj celému ruskému jadrovému priemyslu sú potrebné nové sankcie, a to za vyvolanie hrozby jadrovej katastrofy,“ dodal Zelenskyj.

Pred jadrovou krízou varoval aj starosta mesta Nagasaki

Po ruskej invázii na Ukrajinu predstavujú jadrové zbrane „skutočnú a prítomnú krízu“, povedal v utorok starosta japonského mesta Nagasaki, v deň 77. výročia jeho zničenia atómovou bombou.

Nagasaki bolo 9. augusta 1945 zrovnané so zemou, pričom zahynulo 74 000 ľudí; stalo sa tak len tri dni po prvom jadrovom útoku na japonské mesto Hirošima.

Tieto dva údery zo strany Spojených štátov viedli k ukončeniu druhej svetovej vojny v Tichomorí. Obe japonské mestá sú dodnes jedinými civilnými cieľmi, proti ktorým boli vôbec kedy použité jadrové zbrane.

„Vedúci predstavitelia Spojených štátov, Ruska, Británie, Francúzska a Číny vydali v januári tohto roku spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôrazňujú, že jadrová vojna sa nedá vyhrať a nikdy sa nesmie viesť,“ povedal starosta Tomihisa Taue, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.

„Rusko však hneď nasledujúci mesiac napadlo Ukrajinu a začalo sa vyhrážať použitím jadrových zbraní, čo na celom svete vyvolalo zdesenie,“ dodal 65-ročný Taue.

„Použitie jadrových zbraní nie je neopodstatnený strach, ale skutočná a prítomná kríza,“ varoval nagasacký starosta s tým, že tento arzenál by sa mohol „uvoľniť“ v dôsledku chybného úsudku, poruchy alebo pri teroristických útokoch.

Preživší útoku, zahraniční hostia a verejnosť sa o 11.02 h miestneho času (04.02 h SELČ) – presne v okamihu, keď bola na toto prístavné mesto zhodená bomba – pomodlili za obete.

Japonsko už dlho vyzýva na svet bez jadrových zbraní, ale nepridalo sa k zmluve o ich zákaze, ktorá nadobudla platnosť v roku 2021, pričom dúfa, že sa mu podarí preklenúť priepasť medzi jadrovými mocnosťami a nejadrovými krajinami.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá