Zelenú kométu s dlhým chvostom uvidíš voľným okom na oblohe už tento víkend

  • Od dnešného večera ju budeš môcť pozorovať v tme voľným okom
  • Ak však použiješ bežný malý ďalekohľad, uvidíš ju zreteľnejšie
strbske pleso (2)
Ilustračný obrázok (unsplash.com: Nick Owuor)
  • Od dnešného večera ju budeš môcť pozorovať v tme voľným okom
  • Ak však použiješ bežný malý ďalekohľad, uvidíš ju zreteľnejšie

Tento víkend ťa čaká ďalšie hviezdne divadlo. Kométa s názvom C/2020 F8, pripomínajúcim sériové číslo automobilu, je všeobecne známa ako SWAN. Je to skratka prístroja, pomocou ktorého bola objavená, Solar Wind Anistropies. Je zelená a jej chvost dosahuje rozmery viac ako 17 miliónov kilometrov. Pozorovať ju môžeš voľným okom už tento víkend, píše portál astropresov.sk.

Prvýkrát ju pozoroval Čech

Hoci ju objavil austrálsky astronóm Michael Mattiazzo, po prvý raz ju zo Zeme pozoroval Čech Martin Mašek pomocou robotického ďalekohľadu FRAM, ktorý sa nachádza v Argentíne. Kométa je z roka na rok jasnejšia, no z našej severnej pologule ju môžeš pozorovať len jeden raz v roku, a to v polovici mája.

Tento čas nastáva práve cez víkend a jej jasnosť bude dosahovať 6 magnitúdy. Jej vyhľadávanie a pozorovanie by malo podľa odborníkov komplikovať Slnko. No v polovici júna sa SWAN dostane k najjasnejšej hviezde súhvezdia s názvom Povozník Capelle. Vtedy by malo byť vidieť ju ešte jednoduchšie. 

Potom sa z oblohy vytratí, no zakrátko sa opäť vráti. Pozorovať na oblohe ju však nebude možné. 

Teraz sa kométa nachádza asi 85 miliónov míľ od planéty Zem a podľa Európskej vesmírnej agentúry by mala byť z hľadiska možností pozorovania unikátnou. Táto zelená ľadová guľa by ti tak mohla zaručiť pekné nebeské divadlo. Ako to už býva, všetko závisí od miesta pozorovania.  

Viditeľná bude už od dnešného večera a následne počas celého víkendu. Predpokladá sa, že ju spozoruješ v podobe malej rozmazanej bodky s dlhokánskym chvostom. Takýto jav sa ti naskytne voľným okom, ak však použiješ bežný malý ďalekohľad, uvidíš ju zreteľnejšie. 

Zdroje: astropresov.sk, dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech