Zem má dnes zasiahnuť geomagnetická búrka triedy G2. Spôsobiť môže aj výpadky elektriny

  • Dnes by nás mali čakať dve geomagnetické búrky
  • Môžu postihnúť energetické siete a transformátory
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/NASA, unsplash/Go to Sigmund's profile Sigmund
  • Dnes by nás mali čakať dve geomagnetické búrky
  • Môžu postihnúť energetické siete a transformátory

Portál Imeteo počas dnešného dňa upozornil na to, že počas minulého týždňa došlo k uvoľneniu koronálnej hmoty smerom k našej planéte. To by podľa predikcií malo počas dnešného dňa spôsobiť geomagnetickú búrku, ktorá môže dosiahnuť až triedu G2.

Čakajú nás rovno dve

Imeteo vysvetľuje, že geomagnetická búrka sa môže vyskytnúť, ak sa okolo Zeme pohybuje ejekcia koronálnej hmoty (CME) alebo vytrvalý vysokorýchlostný prúd slnečného vetra. To následne spôsobuje rozrušenie magnetického poľa.

„Na Slnku totiž došlo k vyvrhnutiu častíc s vysokou energiou smerom k našej Zemi. Prúd týchto častíc potom interferuje s magnetickým pólom našej planéty,“ objasňuje Imeteo. Podľa všetkého nás dnes čakajú rovno dve geomagnetické búrky.

„Prvá o intenzite G1 by mala ovplyvniť našu planétu ešte počas dnešného dopoludnia. V priebehu popoludnia sa očakáva silnejšia geomagnetická búrka o sile G2,“ vysvetľuje meteoportál. Geomagnetické búrky môžu dosiahnuť intenzitu od G1 po G5.

Slnko
zdroj: unsplash/NASA

Priprav sa na možné výpadky

Bežní ľudia možno jav ani nemusia zaznamenať, no spomínaná búrka o sile G2 môže postihnúť energetické siete a transformátory. Taktiež môže dôjsť ku lokálnym výpadkom v dodávkach elektrickej energie.

Problémy môžu nastať aj v súvislosti so satelitnými technológiami. GPS či satelitné a internetové technológie môžu totiž tiež zaznamenať výpadky.

„Geomagnetická búrka však prinesie aj niečo „pekné“. Tá totiž môže vyprodukovať veľkolepé polárne žiary viditeľné aj v neobvyklých, južnejších zemepisných šírkach,“ uzatvára Imeteo.

Portál Earthsky informuje, že účinky vo forme fenoménu známeho ako polárna žiara budú môcť pozorovať ľudia v Škandinávii, na Islande, v Kanade a v niektorých štátoch na severe USA.

Satelit
zdroj: unsplash/Matthijs van Heerikhuize
Zdroje: imeteo, imeteo, Earthsky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech