Zeman je na tom vraj zle. O jeho stave sa šíria špekulácie, reagoval aj hrad

  • České médiá priniesli ďalšie špekulácie o zdravotnom stave českého prezidenta Miloša Zemana
  • Ten bol minulý mesiac hospitalizovaný. Médiá tvrdia, že v dôsledku problémov s pečenou
  • Hrad tieto informácie popiera a tvrdí, že prezident je zdravý. Okrem ľahšej dehydratácie a vyčerpania mu nič nie je
  • Prezident sa má nachádzať v Lánoch, kde sa má pripravovať na parlamentné voľby. Bude v nich voliť ANO
zeman
SITA/AP, Lisa Leutner
  • České médiá priniesli ďalšie špekulácie o zdravotnom stave českého prezidenta Miloša Zemana
  • Ten bol minulý mesiac hospitalizovaný. Médiá tvrdia, že v dôsledku problémov s pečenou
  • Hrad tieto informácie popiera a tvrdí, že prezident je zdravý. Okrem ľahšej dehydratácie a vyčerpania mu nič nie je
  • Prezident sa má nachádzať v Lánoch, kde sa má pripravovať na parlamentné voľby. Bude v nich voliť ANO

Okolo zdravotného stravu českého prezidenta Miloša Zemana sa objavuje čoraz viac špekulácií. Minulý mesiac podstúpil Zeman hospitalizáciu v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici. Prezident v nemocnici strávil osem nocí, čo je jeho najdlhšia hospitalizácia.

Prezidentov hovorca Jiří Ovčáček hospitalizáciu dlho nekomentoval a tvrdil, že bola naplánovaná. Neskôr uviedol, že viaceré vyšetrenia žiadnu vážnu chorobu nezistili. Prezident mal trpieť iba miernou dehydratáciou a vyčerpaním.

Zemanovi mali odsávať vodu z brušnej dutiny 

Podľa viacerých českých médií to ale nie je pravda. Portál iRozhlas a český Deník N tvrdia, že Zeman mal byť hospitalizovaný kvôli problémom s pečeňou. Potvrdiť im to malo viacero na sebe nezávislých zdrojov.

Portál hovorí o siedmich zdrojoch. Prezidentovi sa mala začať tvoriť tekutina v brušnej dutine.

zdroj: SITA/AP, Petr David Josek

„Miloš Zeman bol hospitalizovaný kvôli stavu, ktorému sa hovorí ascites, čo je tekutina v dutine brušnej. Bolo to kvôli problémom s pečenou,“ uviedol pre iRozhlas zdroj z nemocnice pod zárukou anonymity. Ďalšie zdroje túto informáciu potvrdili.

Iný zdroj uviedol, že tekutina v brušnej dutine nie je dobrý signál pre zdravie prezidenta.

Hrad informácie popiera

Pražský hrad tieto informácie popiera a tvrdí, že prezident je zdravý, nachádza sa v Lánoch, kde sa pripravuje na voľby, uvádza TASR.

„Včera sa venoval prípravám osláv 28. októbra a podpisoval dekréty vyznamenaných. V piatok sa pán prezident chystá voliť,“ uviedol Ovčáček na sociálnej sieti Twitter.

Vedúci prezidentskej kancelárie Vratislav Mynář taktiež poprel správy o zhoršujúcom sa zdravotnom stave českého prezidenta.

„Sú to nezmysly! Pán prezident je v Lánoch a národ ho uvidí v piatok, ako pôjde voliť,“ uviedol Mynář pre českú rozhlasovú stanicu Frekvence 1.

O zdravotnom stave prezidenta sa mal informovať aj premiér Andrej Babiš, ktorý hovoril s riaditeľom nemocnice. Údajne ho ubezpečil, že Zeman je v poriadku.

O Zemanovom zdravotnom stave sa rozhovoril aj bývalý prezident Václav Klaus, ktorý uviedol, že problémy s pečenou nie sú pri prezidentovom životnom štýle prekvapením. Podľa exprezidenta, ale tieto problémy neovplyvňujú Zemanov zdravý úsudok. 

Zeman je známy svojim kladným vzťahom k alkoholu a aj ako tuhý fajčiar. 

Špekulácie sa objavujú už od hospitalizácie 

Špekulácie o prezidentovom zdravotnom stave sa podľa Noviniek.cz hromadia pre nedostatok informácií o prezidentovom zdravotnom stave aj pre prítomnosť prezidentskej ochranky v areáli Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe.

Objavili sa aj informácie, že lekár Miroslav Zavoral, riaditeľ nemocnice, prezidenta opakovane liečil a navštívil ho aj v pondelok, keď mu odporučil návrat do nemocnice. Zeman mal hospitalizáciu odmietnuť. Znovu ho príde vyšetriť vo štvrtok.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Prezident sa taktiež od konca hospitalizácie neobjavil na verejnosti, ktorá ho naposledy videla na fotografiách z minulého týždňa, keď prezident absolvoval niekoľko stretnutí a oslávil svoje 77. narodeniny, uvádza TASR.

O zdravotnom stave prezidenta vie verejnosť len toľko, že trpí cukrovkou a neuropatiou dolných končatín, pre ktorú musel tento rok začať používať aj invalidný vozík. Zeman okrem toho zle počuje.

Pri voľbách podporí Babiša

Voľby do Poslaneckej snemovne sa v Česku uskutočnia v piatok a v sobotu (8. a 9. októbra). Zeman tradične volí v mieste svojho bydliska v základnej škole Brdičkova.

Nie je však jasné, či na tomto mieste plánuje odovzdať svoj hlas aj tento rok. Škola podľa informácii portálu Blesk.cz totiž doposiaľ nebola informovaná o tom, že by sa ju prezident chystal navštíviť.

zdroj: SITA/Kancelária prezidenta SR

Zeman už skôr avizoval, že tento rok plánuje vo voľbách podporiť Babišove hnutie ANO. Kľúčová bude aj jeho rola v povolebnom období. Práve on určí človeka, ktorý sa má pokúsiť zostaviť vládu.

V Čechách panujú obavy, že v prípade výhry terajšej opozície by mohli z prezidentovej strany nastať obštrukcie. Zeman je totiž veľmi známy svojím kreatívnym výkladom českej ústavy.

Zdroje: iRozhlas, Deník N, TASR, Frekvence 1, Novinky.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie