Zemetrasenie bolo len špičkou ľadovca, ľudia po celom svete bojujú s extrémnym počasím

  • Extrémne počasie nevyčíňa len v Európe, ale aj po celom svete
  • Ľudia bojujú s hurikánom, záplavami a zosuvmi pôdy
Na snímke je extrémne počasie
Ilustračný obrázok, Unsplash/NASA, Wade Austin Ellis
  • Extrémne počasie nevyčíňa len v Európe, ale aj po celom svete
  • Ľudia bojujú s hurikánom, záplavami a zosuvmi pôdy

Kým si na Slovensku užijeme príjemný slnečný víkend, počasie v iných kútoch sveta prekračuje extrémy. Okrem zemetrasenia v Maroku, ktoré dosiahlo magnitúdu 6,8 a vyžiadalo si doposiaľ viac ako 600 obetí, extrémy zažívajú aj obyvatelia iných krajín.

Napríklad v Grécku, Turecku a Bulharsku si búrky a prívalové dažde vyžiadali minimálne 11 obetí. TASR informovala, že v gréckom regióne Magnesia spadlo v priebehu 24 hodín viac zrážok, než tam bežne zaznamenajú za celý rok. Podľa meteorológa Dimitrisa Ziakopulosa tam spadlo za 24 hodín 600 – 800 milimetrov zrážok. Uviedol, že ide o bezprecedentný jav v meteorologických záznamoch Grécka, ktoré siahajú až do roku 1955.

Čo sa týka Turecka, dažde postihli aj Istanbul, kde si mali vyžiadať dve obete. V meste Kirklareli ležiacom na severozápade Turecka si záplavy vyžiadali štyri obete, dve osoby sú nezvestné. Na bulharskom pobreží Čierneho mora si prudké dažde vyžiadali najmenej 3 mŕtvych. Búrky v krajine spôsobili vyliatie riek z korýt, poškodenie mostov a v ich dôsledku bol odrezaný prístup do regiónu ležiaceho južne od prímorského mesta Burgas.

Tamojší hasiči uviedli, že išlo o najsilnejšie dažde, aké v Bulharsku zaznamenali od roku 1994, pričom za 24 hodín spadlo toľko zrážok ako zvyčajne za niekoľko mesiacov.

Hurikán na Floride

Hurikán Idalia na konci augusta zosilnel na hurikán štvrtej kategórie. Západné pobrežie amerického štátu Florida v oblasti Big Bend (Veľkého ohybu) tak zasiahnu kalamitné lejaky a záplavy. Rýchlosť vetra mala presahovať 200 kilometrov za hodinu, informuje TASR na základe správy agentúry AP. 

Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) uviedol, že hurikánová sezóna v roku 2023 bude z dôvodu extrémne vysokej teploty oceánu výrazne rušnejšia, než sa pôvodne predpokladalo. Hurikánová sezóna trvá do 30. novembra a zvyčajne vrcholí v auguste a septembri.

Hurikán Ian, ktorý Floridu zasiahol minulý rok, bol hurikánom piatej kategórie a vyžiadal si takmer 150 životov. Zničil alebo vážne poškodil 20 000 budov, ľahšie poškodil ďalších 32 000 budov.

Hurikány sa klasifikujú podľa päťstupňovej Saffirovej-Simpsonovej hurikánovej stupnice, ktorá uvádza rôzne rýchlosti vetra. Primárnym účelom stupnice je odhad potenciálnych škôd a záplav spôsobených búrkami. Hurikán Idalia, ktorý aktuálne sužuje Floridu, je hurikánom štvrtej kategórie.

Rýchlosť vetra v tejto kategórii dosahuje 209 – 249,2 kilometra za hodinu. Hurikán Ian bol hurikánom najvyššej piatej kategórie, rýchlosť vetra pritom dosiahla až 260 kilometrov za hodinu.

Záplavy v Gruzínsku

Prinajmenšom dvaja ľudia vrátane jedného maloletého prišli o život pri záplavách a zosuvoch pôdy, ktoré na západe Gruzínska spôsobili siné dažde. Oznámili to v piatok tamojšie úrady, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Záchranári objavili telá dvoch mŕtvych, z toho jedného maloletého,“ informovalo gruzínske ministerstvo vnútra.

Rezort ďalej informoval, že naďalej pátrajú po jednom nezvestnom tínedžerovi a snažia sa evakuovať desiatky ďalších ľudí, ktorí uviazli v dedinách oblasti Guria na západe Gruzínska.

V auguste si zosuv pôdy v horskom stredisku Šovi na severozápade Gruzínska vyžiadal dovedna 26 životov. Zapríčinili ho intenzívne dažde i topenie ľadovcov.

AFP pripomína, že lejaky a záplavy sú v tejto hornatej krajine pomerne časté a vďaka strmým svahom predstavujú aj riziko zosuvov pôdy. V roku 2008 prišlo v dôsledku zosuvu pôdy o život šesť ľudí v gruzínskej autonómnej republike Adžarsko na pobreží Čierneho mora.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá