Zemetrasenie v kryptomenách, bitcoin drasticky klesol. Odborník dvíha varovný prst

  • Kryptomeny zaznamenali prudký pokles
  • Problémy má kryptoburza FTX, potrebuje záchranu
  • Analytik nám vysvetlil, ako sa bude situácia vyvíjať
Bitcoin zaznamenal obrovský pokles
TASR/AP, Kin Cheung Twitter/MJShahsavar
  • Kryptomeny zaznamenali prudký pokles
  • Problémy má kryptoburza FTX, potrebuje záchranu
  • Analytik nám vysvetlil, ako sa bude situácia vyvíjať

V stredu (9.11.) svet kryptomien zaznamenal prudké oslabenie. Výnimkou nie je ani bitcoin, ktorého hodnota padla na 2-ročné minimum.

Ťažkosti vznikli potom, ako sa druhá najväčšia kryptoburza na svete FTX dostala do problémov s likviditou. Zachrániť ju mohla najväčšia svetová kryptomenová platforma Binance, a ako uvádza agentúra TASR, firmy sa najskôr dohodli na prevzatí, no Binance od kúpy neskôr odstúpila.

Burza Binance uviedla, že po dôkladnom preskúmaní financií FTX nebude v realizácii dohody pokračovať. Konštatovala pritom, že jej rozhodnutie ovplyvnili správy o „zlom hospodárení s financiami klientov a o údajnom prešetrovaní zo strany amerických úradov“. Informuje o tom portál BBC.

Správy ovplyvnili investorov, a tak sa kryptomeny ocitli pod tlakom, čo u mnohých viedlo k novým minimám. Existujú obavy, že problémy FTX by mohli zasiahnuť celé odvetvie.

Kryptomeny sa vo štvrtok popoludní predbežne stabilizovali po prudkom páde, ktorý spustil problémy druhej najväčšej kryptoburzy na svete FTX.

Konkrétna cena bitcoinu v stredu podľa Coinmarketcap predstavovala 17 415 dolárov (17 347 eur), čo bolo najmenej od novembra 2020. Najväčšia a najznámejšia kryptomena sa okolo 16:30 nášho času predávala so stratou 8,7 percenta (počas 24 hodín) po 17 666,34 dolárov.

Cena bitcoinu v noci na štvrtok klesla pod hranicu 16 000 USD (15 938 eur) prvýkrát od konca roka 2020. Najväčšia a najznámejšia kryptomena neskôr zmazala väčšinu strát a vo štvrtok okolo 15:15 h SEČ sa predávala s mínusom 0,75 % (v priebehu 24 hodín) po 17 495,39 USD.

Druhá najväčšia kryptomena ether počas jediného dňa stratila 17 percent. Jej cena klesla z 1 448 USD na 1 164 USD. Token kryptoburzy FTX FTT padol o 71 percent zo 17 dolárov na 3. Kryptomena solana, ktorú výrazne podporoval šéf FTX Sam Bankman-Fried, stratila 28 percent, keď v priebehu 24 hodín sa jej cena znížila z 28,19 dolára na 20.

Celková trhová kapitalizácia všetkých kryptoaktív v priebehu 24 hodín klesla o viac než 10 percent z 980 na 880 miliárd USD.

Inflácia a vojna

Kryptomeny patria medzi volatilné aktíva a tak nás zaujímalo, ako bude tento trend pokračovať v blížiacej sa recesii.

Startitup sa v súvislosti s problematikou na trhu s kryptomenami obrátil na Lukáša Lipovského, analytika medzinárodnej investičnej a fintech spoločnosti XTB.

Lipovský vysvetľuje, čo sa skrýva za problematikou.

Do sveta kryptomien zasahuje aj vojna na Ukrajine, ktorej vplyv vedie k nárastu inflácie.

„Zvýšená volatilita na kryptomenách môže pretrvávať aj v budúcom roku. Súčasné makroekonomické problémy vo svete spôsobené vojnou na Ukrajine a energetickou krízou, ktoré viedli k nárastu inflácie, majú negatívny dopad predovšetkým na rizikové aktíva, akými sú akcie a kryptomeny,” uviedol odborník.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: TASR, Startitup, Twitter/MJShahsavar

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá