Zemetrasenie vo svete F1: Na scénu prichádza nový tím, na ktorý fanúšikovia čakali roky

  • Množstvo ľudí si kládlo otázku, „kedy konečne”
  • Konečne sme sa dočkali odpovede
  • Na scénu prichádza tím, na ktorý sme roky čakali
audi f1
formula1.com
  • Množstvo ľudí si kládlo otázku, „kedy konečne”
  • Konečne sme sa dočkali odpovede
  • Na scénu prichádza tím, na ktorý sme roky čakali

Tímy ako Ferrari, Red Bull Racing či Mercedes sú vo svete F1 už stálicami. Nejeden fanúšik istej nemeckej automobilky si však už roky kládol otázku, kedy sa v F1 objavia aj monoposty tejto značky. Konečne poznáme odpoveď. 

Všetci fanúšikovia F1 a predovšetkým fanúšikovia Audi — máme pre vás skvelú správu. Na scénu prichádza tím Audi, a to vo veľkom štýle. 

Audi sa spája so Sauberom

Ešte v máji tohto roka obletela médiá správa o tom, že generálny riaditeľ Volkswagenu Herbert Diess potvrdil, že dcérske automobilky Porsche a Audi začali s vývojom pohonných jednotiek Formuly 1. 

Dostupné informácie vtedy hovorili, že Porsche by malo dodávať motory tímu Red Bull, zatiaľ čo Audi sa malo pripojiť k Astonu Martin alebo Sauberu, ktorý momentálne nesie z marketingových dôvodov názov Alfa Romeo.

Len pred niekoľkými dňami zverejnil portál F1 skvelú správu a potvrdil, že je oficiálna. Audi sa spája so Sauberom a už od roku 2026 sa môžeme tešiť na samostatný tím Audi. 

audi f1
zdroj: formula1.com

Revolúcia vo svete F1

Nemecký koncern sa netají tým, že do roku 2026 čakal kvôli avizovaným zmenám vo svete F1. Príde vtedy doslova k revolúcii, ktorá prinesie do F1 udržateľné biopalivo a množstvo ďalších zmien v pravidlách, ktoré spravia tento šport viac „ekologickým“ a udržateľným. Toto bola pre Audi, samozrejme, výzva.

Pre Sauber to znamená, že na konci sezóny 2023 sa odlúči od Alfa Romeo. Ako informuje portál AutoExpress, následne budú tieto monoposty ďalšie 2 sezóny jazdiť pod tímom, ktorý sa z Alfa Romeo premenuje na Sauber, avšak pod kapotou im bude naďalej priasť motor Ferrari. V roku 2026 dôjde ku kompletnej zmene monopostov, motor nahradí technologický klenot od Audi a celý tím sa tak následne aj premenuje. 

Ako Sauber, tak aj Audi označili ich partnerstvo za obrovský míľnik. Nemecká automobilka tiež uviedla, že zatiaľ čo oni poskytnú pohonnú jednotku, Sauber bude monoposty vyvíjať, vyrábať a taktiež budú zodpovední za plánovanie a realizáciu pretekov. 

Sauber má vo svete F1 už takmer 30-ročné skúsenosti. Do roku 2018 jazdili pod vlastným menom, potom sa premenovali na Alfa Romeo. Oliver Hoffmann, člen rady technického vývoja Audi, povedal: „Sme radi, že sme pre náš ambiciózny projekt F1 získal tak skúseného a kompetentného partnera.”

Vo svojom monoposte by radi videli Nemca

Pri tomto veľkolepom ozname spoločnosť jedným dychom dodala, že by boli veľmi radi, keby aspoň v jednom z ich monopostov sedel Nemec. Aktuálne by však po odchode Sebastiana Vettela na výber skutočne nemali. 

Jediným Nemcom, kto aktuálne v F1 jazdí, je Mick Schumacher, avšak stolička sa aktuálne otriasa aj pod ním. Ak by ho v súťaži nahradil niekto iný, od roku 1981 by to bolo po prvýkrát, čo by na štartovacom rošte nestál žiaden Nemec. 

Syn legendárneho Michaela Schumachera sa už nechal počuť, že takúto príležitosť by určite privítal, to by sa však najprv musel posnažiť o zlepšenie svojho výkonu, čo by ho do roku 2026 v súťaži udržalo. 

Okrem toho sa tiež Audi netají ambíciou vrátiť F1 do Nemecka. Šéf predstavenstva automobilky Markus Duesmann povedal: „Skutočne dúfam aj v to, že Formula 1 bude opäť pretekať v Nemecku. Ak k tomu budeme môcť prispieť, tak to urobíme.” 

Nový úhlavný nepriateľ Mercedesu

S príchodom tímu Audi príde do sveta F1 aj nový úhlavný nepriateľ stajne Mercedes. Pomyselná „vojna” týchto dvoch značiek nie je ničím novým, môžeme preto očakávať, že to medzi nimi bude skutočne vrieť. 

Audi sa tým netají už teraz a stajni Mercedes hodili za tak krátky čas rukavicu do boja už hneď dvakrát. Prvýkrát sa tak stalo hneď pri ohlasovaní tejto správy, keď zdôraznili, že po viac ako desaťročí sa stanú prvým výrobcom F1 motorov, ktorý bude vyvíjať pohonné jednotky „doma”. Narážali tým na to, že nemeckí fanúšikovia F1 považujú tím Mercedes skôr za britský než nemecký.

Druhá provokácia nasledovala v podobe tweetu, ktorý narážajúc na logá spoločností oznamoval, že „kruhy sú nové hviezdy”.

Dočkáme sa aj tímu Porsche?

Nejeden fanúšik netrpezlivo čaká na to, ako sa situácia vyvinie aj s Porsche, aktuálne znie však odpoveď tak, že to ešte netuší ani samotná automobilka. Do sveta F1 by síce vstúpili veľmi radi, avšak ako nedávno priznali, partnerstvo s Red Bullom nakoniec padlo, lebo sa im nepodarilo dohodnúť na podmienkach, ktoré by boli vyhovujúce pre obe strany.

Stále ale nič nie je stratené a samotné Porsche prisľúbilo, že naďalej bude na svojom vstupe do F1 pracovať. Je teda veľmi pravdepodobné, že sa ho dočkáme ešte v tomto desaťročí, aj keď do sezóny 2026 to už zrejme nestihnú. 

Zdroje: Formula 1, Auto Express, F1 Online, Aktuality, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá