Žena po prvýkrát prešla elitnou ostreľovacou školou. Je to míľnik pre štát a pre celú Národnú gardu a armádu

  • Americká žena po prvýkrát prešla elitnou ostreľovacou školou
  • Odporúčanie, vďaka ktorému sa na ňu dostala, prišlo za jej vynikajúce výsledky
  • Na Slovensku sa záujem žien o prácu v armáde zvyšuje
Vojačky
TASR/Pavel Neubauer, Radovan Stoklasa
  • Americká žena po prvýkrát prešla elitnou ostreľovacou školou
  • Odporúčanie, vďaka ktorému sa na ňu dostala, prišlo za jej vynikajúce výsledky
  • Na Slovensku sa záujem žien o prácu v armáde zvyšuje

Prvá žena v histórií dokončila elitnú ostreľovaciu školu americkej armády. Stala sa tak „najobávanejšou zbraňou na bojisku“. Výcvikový kurz trval 7 týždňov a podľa CNN meno absolventky museli utajiť. Avšak, vie sa o nej, že v decembri narukovala k Národnej garde v štáte Montana. 

Mala vynikajúce výsledky

Po zaradení do služby sa pripojila k Fort Benning v štáte Georgia, kde absolvovala 22 týždňový výcvikový kurz. Ten bol zameraný najmä na základný výcvik a pechotné zručnosti. Personál si všimol jej vynikajúce výsledky a odporučil ju škole ostreľovačov. 

„Sme mimoriadne hrdí na úspech tejto vojačky. Zhodnotili sme to ako míľnik nielen pre štát Montana, ale aj pre celú Národnú gardu a armádu,“ uviedol generálmajor J. Peter Hronek, generálny pobočník Montany.  

zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Okrem testu presnosti streľby, kurz učí vojakov plánovať misie, ktoré zahŕňajú aj napríklad riešenie zložitých úloh. 

„Vojačka prišla na výcvik fyzicky pripravená na to, aby uspela. Sme hrdí na jej úsilie a kvalitný výcvik, ktorý poskytuje káder Sniper Course Cadre,“ povedal kapitán David Wright, veliteľ práporu v škole ostreľovačov. 

Ženy v slovenskej armáde

Podľa informácií TASR v roku 2005 slúžilo v slovenskej armáde 889 vojačiek. Záujem sa každý rok zvyšoval a v roku 2014 to už bolo podľa informácií Ministerstva obrany 1 129 profesionálnych vojačiek. 

Podľa webu noviny.sk je každý desiaty vojak v slovenskej jednotke na Cypre vlastne vojačka. Niektoré z nich prilákala istota, ktorú ponúka armáda, iné zas hovoria, že práca v armáde bola vždy ich sen. 

Slovensko však žiadnu ženu ostreľovačku nemá. 

Situácia v Amerike

Vojačka sa stala prvou ženou, ktorá absolvovala armádnu ostreľovaciu školu od jej založenia v roku 1987. Teraz sa pripojí k jednotke v Montane. 

Z 1,3 milióna príslušníkov aktívnej armády je len asi 17 percent žien. Armáda, námorníctvo a letectvo majú každý približne 70 000 žien, zatiaľ čo námorná pechota má podľa údajov ministerstva obrany približne 16 000 žien. 

zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Ženy čoraz častejšie preberajú niektoré z najvyšších pozícií na ministerstve obrany. Kathleen Hicks je prvou ženou, ktorá slúži ako zástupkyňa ministra obrany. 

Generálka Jacqueline Van Ovost sa stala druhou ženou na čele bojového velenia, keď minulý mesiac prevzala velenie dopravy. O 2 týždne neskôr sa generálka Laura Richardson stala veliteľkou južného velenia. V súčasnosti sú jediné ženské generálky na ministerstve obrany. 

Zdroje: CNN, Ministerstvo obrany SR, Noviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá