Žena s najvyšším IQ na svete nedokončila ani vysokú školu. Svetový rozruch vyvolala obyčajnou hádankou

  • Podľa Guinnessovej knihy rekordov má Marilyn vos Savant najvyššie IQ, aké bolo kedy zaznamenané
  • Jej inteligenciu chceli spochybniť obyčajnou hádankou
Ilustračný obrázok
Instagram/topgentetop, Instagram/mizb_hon
  • Podľa Guinnessovej knihy rekordov má Marilyn vos Savant najvyššie IQ, aké bolo kedy zaznamenané
  • Jej inteligenciu chceli spochybniť obyčajnou hádankou

Koľko ľudí by si narátal na prstoch ruky, ak by sme sa spýtali koľkých géniov máš vo svojom okolí? Podľa portálu IQ tester, hodnoty IQ medzi 130 a 140 dosahujú len necelé 3 % populácie. Jedná sa totiž o výnimočne vysoké čísla. Priemerné IQ Slovákov pritom dosahuje 96.

Žena s najvyšším IQ sa narodila v roku 1946 v St. Louis v Missouri. Pochádzala z jednoduchej rodiny a jej rodičmi boli prisťahovalci z Nemecka a Talianska. Malá Marilyn aj napriek skromným podmienkam hviezdila už v detstve.

Zázračné dieťa

Hodnoty, ktoré dosahujú viac ako 140 sa považujú za skutočne vysoké. Marilyn vos Savant už ako 10-ročnej namerali IQ s hodnotou 228. Vedcom sa tak vymykala z akýchkoľvek tabuliek. Práve preto ju podrobili druhému testu, v ktorom horná hranica dosahovala číslo 145. Marilyn však pokorila aj spomínaný výsledok a z druhého IQ testu si odniesla výsledok s hodnotou 186.

Skóre 228 bolo jedným z najvyšších, aké boli vôbec zaznamenané, a tak to prinieslo Marilyn okamžitú slávu spojenú s prezývkou „najchytrejšieho človeka na svete.“ Portál Biography Your Dictionary uvádza, že aj napriek tomu, že si rodičia malého dievčatka uvedomovali, že im pred očami vyrastá génius, rozhodli sa, že dcéru nebudú izolovať od verejnosti. Chceli jej totiž zabezpečiť normálne detstvo.

Navštevovala miestnu strednú školu a spomedzi rovesníkov vynikala v matematike. Spolužiaci ju ale v tom čase pod menom Marilyn vos Savant nepoznali. V detstve totiž nosila priezvisko Mach. Keďže dievčenským menom jej matky bolo priezvisko Savant, ktoré znamená „tá, ktorá sa učí,” prijala geniálna Marilyn práve toto priezvisko.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Topgentetop (@topgentetop)

Na školu sa vykašľala

Okrem toho, že akékoľvek príklady pre Marilyn nepredstavovali žiadny problém, nadaná bola aj v mnohých ďalších oblastiach. V čase, keď ako tínedžerka pracovala v obchode svojho otca, popri tom písala články pre rôzne miestne časopisy.

Ako mnohí predpokladali, prihláška na vysokú školu bola pri tak nadanej žene samozrejmosťou. Študovala filozofiu na Washingtonskej univerzite v St. Louis, ktorá jej pravdepodobne nepriniesla očakávané poznatky. Po dvoch rokoch sa teda na vysokú školu vykašľala a začala sa venovať oblasti akcií, nehnuteľností a investícií.

KVÍZ: Ak si nadpriemerne inteligentný, tieto hlavolamy bez problémov zvládneš

Jej skutočným snom (už odmalička) sa bolo stať spisovateľkou. Uvedomovala si však, že bez finančných prostriedkov bude spomínaný cieľ ťažko dosiahnuteľný. Portál All thats interesting hovorí, že do piatich rokov si našetrila dostatok financií na to, aby sa mohla stať spisovateľkou na plný úväzok.

Marilyn pod pseudonymom písala nie len romány, poviedky, ale prispievala aj do novín. Jej články boli často politickou satirou.

V čase, keď jej deti začali chodiť na vysokú školu, sa rozhodla zmeniť prostredie. Presťahovala sa do New Yorku a v roku 1987 sa vydala za chirurga Roberta K. Jarvika, ktorý vyvinul umelé ľudské srdce. Úspešne bolo implantované do tela človeka. Spolu tvorili dokonalý pár, ktorí mnohí označovali za najinteligentnejší v New Yorku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa WILD SAGE YOGA | Deneene Bell (@wildsageyoga)

Otázka, ktorá vyvolala rozruch

Okrem toho, že počas svojej kariéry napísala niekoľko kníh, venovala sa aj prispievaniu do magazínu Parade. Texty zverejňovala v rámci vlastného stĺpca s názvom „Ask Marilyn,“ kde jej čitatelia kládli otázky súvisiace s vedou a logickými hádankami.

V roku 1991 jeden z čitateľov Marilyn požiadal o vyriešenie populárnej matematickej otázky, známej ako hádanka Montyho Halla. Názov vznikol odvodením mena hostiteľa šou Let’s Make A Deal. Jej jednoduchá odpoveď však vyvolala nečakaný rozruch. Rozšírila sa totiž aj do akademických a vedeckých kruhov.

Do redakcie prišlo približne 10 000 listov, ktoré poukazovali na to, že Marilyn otázku podľa ich názoru vyriešila nesprávne. Reakcie, ktoré sa strhli v súvislosti s jednou nevinnou hádankou boli doslova poburujúce. Miestami poukazovali na to, že ženské pohlavie verejnosť stále vníma ako to slabšie. V listoch si totiž našla odkazy, ktoré mierili na to, že odpoveď je týmto štýlom vyriešená z dôvodu, že ženy majú iné myslenie.

Listy boli zaklincované vulgarizmami na jej osobu. Keďže hádanka rozpútala doslova absurdné pohoršenie, v roku 1992 hostiteľ spomínanej šou Monty Hall, poskytol rozhovor pre The New York Times. Práve počas neho objasnil, prečo mala Marilyn vos Savant skutočne pravdu. Aj napriek tomu, že niekoľko kritikov sa ospravedlnilo, mnohí z tých, ktorí hanlivé listy poslali situáciu odignorovali.

Aj napriek tomu, že Marilyn svojou odpoveďou spôsobila poriadny rozruch, naďalej žila klasickým životom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MizB_Hon (@mizb_hon)

Ako sú na tom Slováci?

Portál Televízne noviny uviedli, že na základe rebríčka svetového priemerného IQ je Slovensko na 29. mieste s dosiahnutým IQ 96. Na Slovensku sú testy realizované aj prostredníctvom organizácie Mensa. „Podľa člena rady Mensa Miroslava Macku majú približne 2 % populácie IQ okolo 130. To znamená vysoko nadpriemerní inteligenti,“ uvádza Televízia Markíza.

Na popredných priečkach sa zväčša nachádzali ázijské krajiny. Markíza ďalej uvádza, že podľa psychologičky Ľubice Vrankovej, ktorá stojí za hodnotením certifikovaných IQ testov, máme aj u nás prípady, ktoré dosahujú výsledok 160 a viac. Zväčša sa vraj jedná o starších ľudí, či výnimočne tínedžerov – gymnazistov.

Zdroje: iq tester, Biography Your Dictionary, Allthatsinteresting, tvnoviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK