Žena v norkovom kožuchu skončila vo väzení. Príbeh Moniky Jankovskej je prepletený mafiánmi a úplatkami

  • Počas vlády Smeru sa o nej hovorilo ako o sivej eminencii rezortu, ktorý riadila namiesto vtedajšieho ministra spravodlivosti
  • Monika Jankovská je známa asi každému Slovákovi. Málokto však vie, s čím všetkým bola táto žena spájaná
jankovská
TASR/Ján Krošlák Facebook/Ondrej Janíček - spravodlivosť zvíťazí
  • Počas vlády Smeru sa o nej hovorilo ako o sivej eminencii rezortu, ktorý riadila namiesto vtedajšieho ministra spravodlivosti
  • Monika Jankovská je známa asi každému Slovákovi. Málokto však vie, s čím všetkým bola táto žena spájaná

Kontroverzná Monika Jankovská, ktorá pôsobila na poste štátnej tajomníčky, oslávila v januári 50 rokov. Od roku 2019 sa s jej menom spája prezývka Opička, ktorú jej dal samotný Marian Kočner. Volal ju tak v súkromnej komunikácii. Jeho plány s ňou boli veľkolepé, pretože z nej chcel urobiť ministerku spravodlivosti. Jankovská všetky kontakty s Kočnerom poprela. K tomu sa však ešte dostaneme.

V roku 2012 sa z Roberta Fica stal druhýkrát premiér. Na post ministra spravodlivosti sa tak dostal advokát Tomáš Borec, ktorý nebol členom strany Smer-SD. Monika Jankovská však členkou strany bola, a tak sa z nej stala štátna tajomníčka. Do roku 2012 pôsobila na poste šéfky trenčianskeho okresného súdu, kde sa dostala vďaka Štefanovi Harabinovi. 

zdroj: TASR/Dano Veselský

Stará známa samotného Kočnera

Kým sa na miesto štátnej tajomníčky dostala Jankovská, patrilo Zuzane Maruniakovej. Tá sa premiestnila na miesto sudkyne v Petržalke. Je potrebné dodať, že Maruniaková dala v kauze zmenky za pravdu Marianovi Kočnerovi. Konverzácia z Threemy dokazuje to, že Kočner a Jankovská mali nadštandardné vzťahy už v tej dobe.

Popri priateľstve s Kočnerom však Jankovská stíhala tvoriť konflikty na ministerstve spravodlivosti. Týkali sa konkrétne jej a samotného ministra Boreca. Vzniknuté problémy boli také veľké, že minister ich riešil až vo vedení strany. V dôsledku konfliktov prišla Jankovská o veľkú časť kompetencií.

zdroj: TASR/Ján Krošlák

Veľký problém nastal, keď sa ministerkou spravodlivosti stala Lucia Žitňanská zo strany MOST-HÍD. Funkcia Jankovskej tak ostala výrazne oslabená, čo sa nepáčilo ani Robertovi Ficovi. Jankovskú sa snažil pretlačiť „aspoň“ do čela Súdnej rady. To sa zas nepáčilo Žitňanskej. K slovu sa dostal aj Kočner, ktorý Jankovskú presviedčal, aby išla po funkcii ministerky.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Pluska, SME, Justičná mafia, Denník Štandard, Pravda, Denník N, hnonline.sk, SME, Čas.sk, SITA, TASR, hnonline.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech