Slováci vyrábajú exkluzívne svietidlá pre kráľovské rodiny. Ich najväčší luster by sa vám do obývačky nezmestil

  • Slovenská firma FOSALI sa venuje svetelnej technike a aktuálne sa musí vysporiadať aj s pandémiou koronavírusu
  • Firme zrušili kľúčové výstavy a všetci jej zamestnanci pracujú z domu. Výroba je spustená len obmedzene
BeFunky-collage (5)
Fosali.com
  • Slovenská firma FOSALI sa venuje svetelnej technike a aktuálne sa musí vysporiadať aj s pandémiou koronavírusu
  • Firme zrušili kľúčové výstavy a všetci jej zamestnanci pracujú z domu. Výroba je spustená len obmedzene

V srdci Slovenska sa rodinná firma FOSALI venuje výrobe svetelnej techniky a dizajnovým svietidlám. Má vlastné testovacie technologické centrum a venuje sa vývoju vlastných produktov.

Stoja za ňou súrodenci Jozef a Marianna Slivkoví. Rodinnú firmu založil Jozef Slivka v roku 2007. S nárastom práce sa k bratovi pridala aj Marianna a jej partner Tomáš Fišer. Spolu nazerajú na osvetlenie nie ako na nutnosť, ale zážitok. 

„V globálnom svete je lokálna výroba, najmä v srdci Európy, veľmi zaujímavá pre zahraničie. Svietidlá vyrábame ručne – od fúkania skla umeleckým sklárom cez prácu s optickými vláknami až po finálny tvar a výrobu,” prezrádza Marianna Slivková, spolumajiteľka spoločnosti FOSALI.

Dušou FOSALI je jednoznačne LED technológia a tzv. ledky, ktoré sú šetrné na spotrebu energie a vedia esteticky vyniknúť. Na výrobu jedného svetelného lustru použili zatiaľ súrodenci Slivkoví najviac 2 000 lediek.

FOSALI wird auf der Ausstellung Möbel und Wohnen in Nitra, Halle M3, Stand 9 zwischen 10-15.03.2020 BIOdynamic, LED-Modulbeleuchtung, Stehlampen, Sternenhimmel und Glasfaser-Kronleuchter präsentieren.

Gepostet von FOSALI am Dienstag, 18. Februar 2020

Jeden luster montovalo 53 ľudí

Ručne vyrábané svietidlá zo Slovenska vyvážajú do celého sveta –do Ameriky, Európy či dokonca až do Srí Lanky. Do Bahrajnu sa Slovákom podarilo predať luster, ktorý mal 11 metrov a zákazníčka zaň zaplatila približne toľko, koľko stojí nové BMW rady 3. 

„Klientka urodzenejšieho pôvodu z Bahrajnu videla našu ukážku na výstave v Miláne a okamžite sa doňho zamilovala. Ani nie o mesiac na to ho už aj objednávala. Jeho celková plocha je o rozlohe viac než 20 metrov štvorcových a má úctyhodnú výsku 11 metrov,“ hovorí pre StartitUp Slivková. 

Montáž zabezpečovali traja ľudia z FOSALI a 50 miestnych pomocníkov. Podobný luster sa im podaril predať aj v Španielsku. Ten mal 10 metrov, kde si musela firma na jeho výrobu prenajať halu a montáž bola realizovaná pomocou vysokozdvižnej plošiny. 

Zaujímavosťou FOSALI je, že svoje tržby navýšili v roku 2019 o 50%. FOSALI svoje výrobky dodáva najmä do zahraničia. Osem z desiatich zákazníkov sú mimo SR. 

zdroj: Fosali.com

Koronavírus im zrušil výstavu 

Pandémia koronavírusu zasiahla takmer všetky odvetvia na Slovensku a FOSALI nie je výnimkou. Marianna Slivková pre StartitUp hovorí, že im zrušili jednu z najdôležitejších výstav v nemeckom Frankfurte.

Taktiež zrušili už naplánované podujatie Nábytok a Bývanie v Nitre, kde malo FOSALI už postavený stánok. Firma musela zatvoriť aj svoj showroom pre potenciálnych klientov. 

kampan zadarmo od startitup

„Tieto dve výstavy ma mrzia, nakoľko sme sa tešili, že sa opäť so všetkými našimi klientmi stretneme osobne a hlavne že budeme môcť odprezentovať naše novinky hlavne tým, ktorí náš showroom nenavštívia. A, samozrejme, nehovoriac o zbytočne vynaložených nákladoch na realizáciu stánku, výrobu svietidiel a marketing,“ vysvetľuje Slivková. 

O prepúštaní sa zatiaľ nehovorí, aj keď všetci zamestnanci pracujú z domu a snažia sa dotiahnuť do konca zákazky ešte z minulého roka. Výroba je však v obmedzenom režime stále spustená. FOSALI sa však o zákazky nebojí a už teraz pracuje na jednej z Kuvajtu. 

„V súčasnosti začíname pracovať na veľmi zaujímavom projekte v Kuvajte, kde budeme vyrábať svietidlo do jednej zo vstupných recepcií novo postaveného mrakodrapu, na čo sa veľmi teším,“ hovorí Slivková.

zdroj: Fosali.com

Výroba priamo z Banskej Bystrice

Vytvárať dizajnérske a originálne svietidlá podľa predstáv ľudí nie je najjednoduchšie. Doposiaľ sa stretli s enormnými rozmermi svietidiel, špeciálnymi požiadavkami pre šikmý strop či riadenie, ktoré na trhu neexistovalo.

Zrealizované aj realizujúce projekty vo firme v Banskej Bystrici svedčia o tom, že vo svete je stále záujem o kvalitnú poctivú slovenskú výrobu aj za drahšie sumy, na ktoré sa nevzťahujú napríklad zľavové kupóny na nábytok, svietidlá či iné doplnky. Spoločnosť sídli od svojho vzniku v roku 2007 v Banskej Bystrici. Venuje sa svetelnej technike a osvetleniu.

Trojica z Banskej Bystrice sa však spolieha na vlastný vývoj, výrobu a technologické centrum. „Je to určite veľká výhoda. Máme efektívne svetelné zdroje, ktoré pri rovnakých elektrických príkonoch ako konkurencia dávajú niekoľkonásobne viac svetla,“ myslí si Slivková.

Špecializuje sa na návrh, výrobu, dodávku a inštaláciu osvetlenia pomocou LED technológií a poskytuje komplexné riešenia pre kvalitné, funkčné, architektonické a dekoratívne LED osvetlenie spolu s optickými vláknami pre interiérové a exteriérové osvetlenie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech