Ženy pracujú tvrdšie a zarábajú viac ako v minulosti

  • Napriek veľkej finančnej nezávislosti, väčšina žien stále necháva hlavné finančné rozhodnutia na svojich mužoch
  • Čoraz viac dvadsiatničok si však začína uvedomovať, aká je v dnešnej dobe dôležitá finančná gramotnosť
rawpixel-669605-unsplash
Unsplash.com
  • Napriek veľkej finančnej nezávislosti, väčšina žien stále necháva hlavné finančné rozhodnutia na svojich mužoch
  • Čoraz viac dvadsiatničok si však začína uvedomovať, aká je v dnešnej dobe dôležitá finančná gramotnosť

Ženy nikdy predtým neboli tak vzdelané, nezávislé a silné ako sú dnes. Prvýkrát v histórii môžu slobodne cestovať, študovať a plniť si kariérne sny, čo generácie žien pred nami nepoznali. Mužský člen rodiny zvyčajne prinášal hlavný (ak nie jediný) zdroj príjmov, a teda si nárokoval na právo rozhodovať o najdôležitejších veciach v rodine a domácnosti. V súčasnosti nemajú ženy iné východisko ako prevziať veľkú časť finančnej zodpovednosti na seba a naučiť sa s ňou narábať.

Sú ženy nútené k finančnej nezávislosti?

Podľa analytikov by sa dnešné mladé ženy mohli stať najviac finančne nezávislými ženami v histórii. “Ženy generácie Y majú najväčšiu finančnú slobodu zo všetkých predošlých generácii. Pred rokom 1975 by si vydatá žena bez súhlasu muža nemohla zaobstarať ani kreditnú kartu, pričom tie slobodné to nemali z tohto hľadiska o nič lepšie,” hovorí finančný poradca Misty Lynch.

Avšak, to, čo platilo pred štyridsiatimi rokmi, dnes už ani zďaleka nie je pravdou. Ženy si uvedomujú, že majú oveľa viac príležitostí ako ich mamy či staré mamy a bohato ich aj využívajú. Americká nezisková organizácia Pew Research zistila, že je pravdepodobnejšie, že k bakalárskemu titulu sa dopracuje žena, ako muž. Okrem toho, 71% žien-mileniálok (čiže tých narodených medzi rokmi 1981 a 1996) je zamestnaných a vydávajú sa neskôr, pretože v prvom rade cítia, že sa musia sústrediť najmä na kariéru.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Unsplash.com

V dnešnej dobe však ľudia zachádzajú do extrémov a ženy označujú za bezcitné kariéristky, ktorým nezáleží na ničom inom, iba na pracovnom postavení. V skutočnosti ich však k tomu dohnala dnešná doba, ktorá ich núti, aby boli finančne (či akokoľvek inak) nezávislé, postavili sa na vlastné nohy a zároveň čelili svojim slabostiam. Preto je pre nich dôležité, aby mali jasnú predstavu o svojich financiách a o tom, čo chcú dosiahnuť.

Jedným z najväčších problémov sú stále veľké platové rozdiely medzi mužmi a ženami, ako aj diskriminácia žien s deťmi. “Vzhľadom na platové podmienky, dlhší život a občasnú diskrimináciu musia novodobé ženy pracovať tvrdšie, viac šetriť a samy mať na starosti svoje financie. Finančná nezávislosť nie je iba záležitosťou sily, ale najmä nutnosti,” tvrdí Carrie Schwab-Pomerantz, prezidentka nadácie CFP, ktorá podporuje rozvoj vzdelania mladých ľudí.

Ženy sa stále spoliehajú na mužov

Finančná nezávislosť nie je iba náhly výsledok. Je to celoživotná cesta, počas ktorej jedinca poháňa vpred jeho vlastné správanie a rozhodnutia. Ženy nikdy tak veľmi nepotrebovali byť vzdelané v oblastí financií, ako práve dnes. No aj napriek tomu si stále väčšina z nich neverí a radšej sa spolieha na svoje silnejšie polovičky.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Na základe výsledkov výskumu, ktorý v tomto roku realizovala globálna firma UBS orientovaná na finančné služby, 56% žien necháva hlavné finančné rozhodnutia na ich manželoch a 85 % verí, že ich manželia vedia o peniazoch viac, ako ony. To je oveľa vyššie percento ako napríklad v päťdesiatych rokoch. UBS tvrdí, že práve v čase, keď asi polovica manželstiev končí rozvodom a ženy žijú v priemere o päť rokov dlhšie, ako ich muži, je finančná gramotnosť o to dôležitejšia. Vyplýva z toho, že približne osem z desiatich žien raz skončí odkázaných iba na seba a narábanie s financiami bude iba na nich.

Určiť si cieľ a investovať

Ďalšia nedávna štúdia sa zaoberala finančným správaním žien od 19 do 36 rokov. Približne 46% z nich priznalo, že keď si určia finančný cieľ, sú motivované ho aj dosiahnuť. Ženy mileniálky tiež nemajú problém s nastavovaním si rozpočtu či platením účtov. Avšak, v porovnaní s mužmi sa viac boja investovať, a práve to je podľa odborníkov nevýhoda žien. Väčšinu z nich odradí, že si myslia, že musia investovať tisíc eur, pričom na začiatok stačí aj desať či dvadsať.

“Namiesto toho, aby sa ženy mileniálky vyhýbali týmto témam, mali by mať dostatok sebavedomia o nich diskutovať, či už s rovesníkmi, rodičmi alebo nadriadenými,” vyjadrila sa Alison Norris z nadácie CFP. “Keď sa otvoria a začnú o peniazoch hovoriť ľudskou rečou, väčšina bariér, ktoré im bránia posunúť sa ďalej, opadne.”

Carrie Schwab-Pomerantz radí: “Kľúč k dosiahnutiu dlhodobých cieľov je jednoduchý – vždy sa snažte minút menej, ako ste v ten mesiac zarobili. Čím bude väčší rozdiel medzi tým, čo ste minuli a tým, čo ste zarobili, tým viac (a rýchlejšie) našetríte. Užitočné je aj robenie kompromisov. Ak si kúpim X, čoho sa vzdám? Je takéto hospodárenie s peniazmi prospešné pre moje dlhodobé ciele?”

Postupný a trpezlivý proces

Finančná poradkyňa (a mileniálka) Chantel Bonneau prirovnáva financie k fitnessu či cvičeniu. “Nik nezíska svoju vysnenú postavu za jednu noc. Je to proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a oddanosť. Veľkú rolu zohráva aj rovnováha a striedmosť.”

Dnešné ženy sú pripravené byť najviac finančne nezávislou generáciou zo všetkých pred nami. Musia sa však v tejto oblasti vzdelávať, nebáť sa požiadať o radu a využiť všetky príležitosti, ktoré im dnešná doba ponúka.

Zdroj: forbes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá