Ženy sa starajú o domácnosť, muži zarábajú. Slováci prišli s aplikáciou, ktorá búra stereotypy

  • Jeden by nemal robiť všetko - tak znie slogan kampane spoločnosti Harmony, ktorú sprevádzal aj vznik aplikácie na spravodlivú deľbu domácich prác
  • Ambasádorkou sa stala influencerka Ivana Petrušová, známa ako Sweet Lady Lollipop
appka
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/Sweet Lady Lollipop
  • Jeden by nemal robiť všetko - tak znie slogan kampane spoločnosti Harmony, ktorú sprevádzal aj vznik aplikácie na spravodlivú deľbu domácich prác
  • Ambasádorkou sa stala influencerka Ivana Petrušová, známa ako Sweet Lady Lollipop

V dobe, kedy sa pojem rodová rovnosť skloňuje na dennej báze, prichádza na trh aplikácia, ktorá by ju mala zaručiť. Teda aspoň v domácnosti. Volá sa Harmony Spolu a je súčasťou dlhodobej kampane, ktorá sa zameriava na rovnoprávnosť pri domácich prácach. V súčastnosti, kedy už deľba povinností v zdieľanej domácnosti nefunguje tak, ako kedysi, prichádzajú na rad technologické novinky.

Aby sme o spravodlivej deľbe práce len nerozprávali, poskytli sme ľuďom, ktorí sa dohodnúť na rozdelení prác nevedia, nástroj, ktorý to urobí za nich. Prípadne im pomôže na povinnosti nezabudnúť,“ ozrejmil pre Startitup Marián Hlinka, client service director agentúry Elite Solutions, ktorá sa na tvorbe kampane, ale aj aplikácie priamo podieľala.

Jednoducho a bez hádok

Aplikácia je podľa slov jej zhotovovateľov jednoduchá a intuitívna. Stiahnuť si ju môžeš tak pre Android ako aj iOs.

Každý z partnerov si navolí svoje preferované úlohy a práce v domácnosti na dennej, týždennej a štvrťročnej báze a aplikácia vytvorí zoznam prác pre oboch partnerov, ktorý si následne môžete odškrtávať a sledovať či svoje úlohy plní aj váš partner. Ak včera napríklad nevyniesol smeti, v appke si to môžete skontrolovať, alebo mu pripomenúť nech si na smeti dá „splnené“. Takto si jednoducho môžete spoločne sledovať svoj zoznam spravodlivo rozdelenej domácej práce.

Mnohí z toho ešte nevyrástli

Tak znie slogan kampane. Malý chlapec v kravate sedí na kresle s novinami v ruke a slečna okolo neho s handrou v ruke kmitá. Je toto obraz tvojej domácnosti? Ak áno, netreba zúfať. Slovensko je rovnako ako mnoho ďalších európskych krajín silno patriarchálne zastrešené. Samozrejme, že veci sa menia a mladí muži a ženy sa snažia povinnosti v domácnosti deliť spravodlivým dielom medzi seba.

zdroj: Unsplash

Naďalej však pretrváva fenomén takých, ktorí sa radi oháňajú termínom mužská a ženská práca. Lebo veď starať sa o domácnosť prináleží ženám a zarábať peniaze zase mužom. Ženy sú samostatné a zárobkovo činné presne tak, ako muži.

Je takáto aplikácia v dnešnej dobe potrebná?

V domácnosti denne vypomáha len 16 percent mužov, vyplýva to z augustového prieskumu spoločnosti Eurostat. Ten sa robil ešte v roku 2018, no percentá sa plus mínus relevantné aj pre dnešný deň. Výsledok sa netýka len Slovákov, čo samozrejme nie je pre našu krajinu ospravedlnením.

Základom kampane je uvedomiť si fakt, práca by mala byť 50:50, čo podľa čísel prieskumov ani zďaleka nie je. A či už k spravodlivému rozdeleniu pomôže aplikácia, súťaže na FB, ktoré sme ku kampani mali, spomínaný Deň spoločného upratovania alebo ďalšie aktivity, je vo finále úplne jedno. Myšlienka je stále rovnaká, ukázať že jeden by nemal robiť všetko. Pretože podľa tých čísel a prieskumov to tak v domácnostiach stále vo veľkej miere je a na tento problém treba ukazovať,“ dodáva pre redakciu Startitup Hlinka z Elite Solutions.

Influenceri sa hrnuli sami

Keď sa na trhu spomínaná aplikácia objavila, influenceri a jej potenciálni propagátori sa hrnuli doslova sami.

Mali sme úvodný výber influencerov, s ktorými spolu s Harmony spolupracujeme, a ktorých sme aj oslovili, no napokon to dopadlo tak, že záujem prejavili sami aj ďalší, čo nás teší, pretože je to hlavne o správnej myšlienke, ktorá za celou kampaňou je,“ prezrádza Hlinka. Ambasádorkou sa stala Ivana Petrušová, vo virálnom priestore známa ako Sweet Lady Lollipop. Neskôr sa so skúsenosťami z domáceho prostredia podelili aj ďalší.

View this post on Instagram

#spolupráca I V ideálnom svete by upratovanie u nás doma vyzeralo ako na prvej fotke (i keď, naozaj netuším, prečo sa Peter rozhodol utierať podlahu utierkami, ktoré používam v kuchyni na sušenie mäsa), v realite je to skôr ako na tej druhej – ja už mám všetko hotové a zrazu počuť z kúpeľne: “Ivúš, poď mi pomôcť.” Vtedy si trochu povzdychnem, no naozaj len trochu, lebo napokon musím sama uznať, že vo dvojici sa tiahne všetko lepšie – dokonca aj upratovanie. Kto u vás doma upratuje? A kto perie, žehlí, vynáša smeti? Delíte si to alebo je to #onemanshow? Máte určený deň, kedy sa upratuje alebo to riešite za pochodu? 😇 U nás “domadoma” sa kedysi upratovalo výlučne v sobotu, miestami som sobotné doobedia neznášala, lebo som vedela, že akonáhle vstanem, dostanem do ruky vysávač a neodtrhnem sa od neho až do poobedia. Ale vtedy som mala ako dieťa iné starosti, bolo pre mňa dôležité všetko iné, len nie poriadok. Teraz, keď som z toho vyrástla a bývame vo vlastnom, som na neuprataný byt rovnako háklivá, ako bola moja mamina. I keď, dnes upratujeme skôr počas týždňa. 🤗 Keď je Peter doma, tak si úlohy delíme a každý z nás robí to, čo mu ide. Môj priestor je kuchyňa, Peter sa rád realizuje v kúpeľni. Kým si ja povysávam, Peter ide vyniesť smeti a nakúpiť. Tak, ako Peter nemá problém vziať si vedro a umyť okná, tak ja nemám problém vziať si kosačku a pokosiť dvor. Som šťastná a vďačná, že Peter patrí medzi “ohrozený druh” -> v domácnosti denne vypomáha iba 16% percent mužov. 🙄 Inak, minule som tak nad tým rozmýšľala, že to asi nebude len ich chyba, že nepomáhajú. Totiž, aj ja sama mám niekedy dni, kedy mu nedovolím niečo urobiť, lebo veď “ty to nevieš tak dobre ako ja”. Takže -> začať treba vždy od seba. 🙏 A aby ste si nemysleli, že to u nás vždy funguje na sto percent, sú aj také dni, kedy mi štyrikrát do dňa prehodí, že ide povysávať, ale ten vysávač do ruky nezoberie. A keď ho ja na konci dňa, nahnevaná, s bradou ako moriak a rozšírenými nozdrami ako býk, vezmem do rúk, začne mi ho vytrhávať a zrazu chce vysávať…@tvojeharmony prišlo s peknou kampaňou, v ktorej poukazuje na na dôležitosť deľby domácich prác medzi pármi -> JEDEN BY NEMAL ROBIŤ VŠETKO -> …viď komentár

A post shared by Ivanka Petrušová (@sweetladylollipop) on

Ivana používa aplikáciu vo svojej domácnosti takmer dva týždne.

Jej najväčšou výhodou je to, že nám pomohla spravodlivo si rozdeliť úlohy v domácnosti – dokonca aj tie, ktoré ani jeden z nás nerobil veľmi rád. Je skvelé, že obaja vidíme, aké domáce práce sú už urobené a čo nám ešte ostáva,“ hovorí pre Startitup Petrušová s tým, že hoci v dnešnej dobe, ktorá rovnosti pohlaví extrémne praje, je jej užitočnosť stále na mieste. Nie každé partnerské spolunažívanie si vie povinnosti ideálne rozdeliť, vytvoriť si systém alebo finálny návyk.

Deľba domácich prác sa teda týka všetkých, bez ohľadu na vek, popularitu a teda aj pohlavie.

Partneri by sa mali v prvom rade dopĺňať a žiť v harmónii. A k tomu patrí aj prerozdelenie domácich prác. Už dávno predsa nežijeme v dobe, kedy muži chodili do práce a ženy sa starali o domácnosť,“ povedala influencerka Tatiana Žideková, do ktorej rovnocenného mužsko-ženského sveta môžeš nazrieť kedykoľvek sa ti chce práve vďaka jej obsažnému Instagramu.

Ak aplikácia pomôže čo i len jednému páru v spravodlivej deľbe domácich prác, tak mala význam a čísla idú do úzadia,“ uzatvára na margo aplikácie a samotnej kampane Marián Hlinka.

Zdroj: tvojeharmony.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech