Ži tak, ako by si nemal čo stratiť

  • Už len to, že si živý, je zázrak. Nemáš čo stratiť, môžeš len získať.
lonely-man-sitting-on-beach-3264x2176_62922
  • Už len to, že si živý, je zázrak. Nemáš čo stratiť, môžeš len získať.

,,Keď som nemal čo stratiť, mal som všetko. Keď som prestal byť tým, kým som, našiel som sa.“ Paulo Coelho

Na tento svet sme sa prišli nahí, bez ničoho. A tak aj zomrieme. Svoj majetok ani úspechy si do hrobu nezoberieme.

Všetko, čo v živote máme, je v podstate dar. Už len byť nažive je vzácne. Aj to, že si schopný toto čítať, je dar. Nie je to niečo, čo si niekde získal alebo kúpil. To, že tu teraz sedíš živý a zdravý, je základ. Všetko ďalšie v našom živote je už len bonus.

Už si si niekedy uvedomil, že vlastne nemáme čo stratiť? Že môžeme iba získať? A práve to je na živote to najlepšie.

boy-boys-lonely-photography-sexy-favim-com-95636zdroj: favim.com

Aj keď si nad tým zrejme nikdy nepremýšľaľ, odkedy si sa narodil, prešiel si veľký kus cesty. Vyvíjal si sa, učil si sa, budoval si priateľstvá, dosahoval prvé úspechy. V tejto chvíli máš v živote viac, než si mal kedykoľvek predtým. A nech už v živote prechádzaš hocičím, mal by si si uvedomiť, že kým dýchaš, naozaj nemáš čo stratiť.

Tak prečo sa bojíme vykročiť vpred? Prečo máme obavy z prekonávania vlastných hraníc? Možno by si rád v niečom podnikal, ale bojíš sa, že ti to nevyjde a ty o niečo prídeš. No naozaj máš čo stratiť? Máš len jeden život. Ak ti to nevyjde, stále tu budeš. Ak ti to vyjde, bude to ďalší bonus v tvojom živote. Neprídeš teda o viac, ak nikdy neskúsiš to, po čom túžiš?

Žiť tak, ako by si nemal čo stratiť, je jediný kľúč k tomu, ako získať.

46837-lonely-boyzdroj: lovethispic.com

No niektorí ľudia naopak žijú tak, akoby nemali ani čo získať. Nemajú dostatočný dôvod na to, aby sa v živote pohli niekam ďalej. Nemajú dôvod na to, aby ráno vstali skôr, aby sa odhlásili z Facebooku a urobili niečo produktívne, alebo aby sa dostali do formy. Chýba im odpoveď na otázku prečo. Prečo by som to mal urobiť? A ak to neurobím, o čo prídem? Ich život, zdá sa, nie je hodný toho, aby doň dávali všetko,čo majú. Pritom, ak by to urobili, ich život by bol úplne iný ako teraz.

Prípadne majú pocit, že na všetko v živote majú automaticky nárok. Takýto pocit je však dosť skreselný a má od reality veľmi ďaleko. Nie, nemáme nárok na nič, a preto by sme mali byť vďační za všetko, čo máme.

alone-boy-sad-cute-beach1zdroj: 2.bp.blogspot.com

Max Planck povedal: ,,Keď zmeníš spôsob, ako sa pozeráš na veci, veci, na ktoré sa pozeráš, sa zmenia.“ Keď si uvedomíš, že všetko v tvojom živote je len bonus, prestaneš sa tak upínať na všetko, čo máš. A taktiež nebudeš posadnutý tým, čo nemáš. Dostaneš väčšiu voľnosť a slobodu.

Mali by sme preto žiť tak, akoby bolo v stávke všetko, no byť si vedomí toho, že ak to nevyjde, neprídeme o nič.

Záver

Ži, ako keby bolo všetko v stávke. No zároveň vedz, že všetko, čo v živote máš, je len bonus a ty nemáš čo stratiť. Takýto prístup k životu ti pomôže lepšie reagovať na všetky situácie. Pomôže ti dosiahnúť úspechy a zvládnuť neúspechy. Precítiť vďačnosť aj prekonať ego. Len tak budeš môcť oceniť všetko, čo máš.

zdroj titulnej fotografie: absfreepic.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech