Žiadna karanténa, s týmto papierom môžeš ísť do Rakúska. Objav priezračné jazero či najvyššiu vyhliadku

  • Už od zajtra môžeš vycestovať do niekoľkých zahraničných krajín, bez toho, aby si po návrate z nich musel absolvovať karanténu či testy
  • Na Slovensko sa však musíš vrátiť do 24 hodín a mať pri sebe vyplnený jednoduchý formulár
Polícia Slovenskej republiky/Unsplash/Branislav Knappek
  • Už od zajtra môžeš vycestovať do niekoľkých zahraničných krajín, bez toho, aby si po návrate z nich musel absolvovať karanténu či testy
  • Na Slovensko sa však musíš vrátiť do 24 hodín a mať pri sebe vyplnený jednoduchý formulár

Od štvrtka 21. mája 2020 budú môcť občania s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku cestovať do ôsmich krajín. Patrí sem Česko, Poľsko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Švajčiarsko a Nemecko. Vycestovať budeš môcť  na 24 hodín a pri návrate nebudeš musieť podstupovať karanténu ani testy na koronavírus, informuje Ministerstvo vnútra SR. Rakúsko však vyžaduje test, preto si ho nezabudni.

Kontrola bude zabezpečená prostredníctvom tohto formulára, v ktorom policajti pri prechode hraníc zaznačia čas odchodu mimo Slovenskú republiku a skontrolujú čas príchodu. Stále platí zásada, že štátnu hranicu je možné prekročiť len cez otvorený hraničný priechod.

My sme si pre teba pripravili pár tipov, kam sa vybrať na výlet v Rakúsku. Nejde o uzatvorené atrakcie plné ľudí. Skôr o rekreáciu na čerstvom vzduchu v obkolesení krásnej prírody a v dostupnej vzdialenosti z Bratislavy. 

Najvyššia drevená vyhliadková veža

Pyramidenkogel pri obci Maria Wörth v Korutánsku je najvyššia drevená vyhliadková veža na svete. Nájdeš ju len 4 hodiny cesty autom od Bratislavy. Táto sto metrov vysoká pozoruhodná konštrukcia sa týči k oblohe nad jazerom Wörthersee. Jej špirálovitý tvar umožňuje kochať sa pri ceste nahor po schodoch a na jednotlivých úrovniach 360° výhľadom na korutánsku krajinu s jazerami a horami.

Priehľadný panoramatický výťah, ktorý tiež ponúka rozhľad na okolitú prírodu, ťa dopraví na vyhliadkovú plošinu vo výške 70 metrov.  Mimoriadnym lákadlom na tejto veži je najvyššia krytá šmykľavka v Európe, po ktorej môžete svišťať 120 m nadol rýchlosťou až 30 kilometrov za hodinu.

Jazero s tyrkysovou vodou a úžasnou scenériou

Romantické vily z prelomu storočí a priezračná tyrkysová voda, to je charakteristika jazera Wörthersee. Tento unikát v sebe spája južanskú atmosféru a klasickú noblesu z obdobia rakúskej monarchie. Z Bratislavy sem autorom dorazíš za približne 4 hodiny. 

Wörthersee je jedným z 1 270 korutanských jazier. Jeho plocha dosahuje takmer 20 kilometrov štvorcových. Jazero je dlhé úctyhodných  16,5 kilometra, v najširšom mieste má 1 700 metrov a najväčšia hĺbka tu dosahuje viac ako 85 metrov.

Na juhu pri jazere Wörthersee sa dá absolvovať príjemná jazda na bicykli, no povoziť sa môžeš aj na loďkách. Ikonou rakúskeho jazera Wörthersee je pútnické mestečko Maria Wörth. Dominuje mu noblesný kostol na polostrove uprostred modrých vôd. Nad ním je najlepší výhľad na celé jazero a to z vrchu Pyramidenkogel (851 m n.m.). Prísť sem môžeš po cestičke a nájdeš tu reštauráciu aj rozhľadňu. 

Semmeringská železnica

Železničná trať Viedeň-Terst vedie 41 kilometrov dlhým úsekom, vlaky tu prechádzajú cez 16 viaduktov, 100 mostov a 15 tunelov. Odvážna konštrukcia mosta patrí do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Obdivovať ju  môžeš na „Železničnom turistickom chodníku na Semmeringu“, ktorý má viacero etáp. Trasa chodníka vedie zo Železničnej stanice Semmering, ktorá sa nachádza približne hodinu a pol od Bratislavy. 

Gepostet von Tamara Kovacs am Sonntag, 8. Dezember 2019

Trasa ponúka úžasný výhľad na impozantné viadukty a tunely s vrchmi Rax a Schneeberg v pozadí. Rôzne trasy chodníka v Dolnom Rakúsku a Štajersku je možné veľmi dobre skombinovať s jazdou vlakom.

Kvapľová jaskyňa Ötscher Tropfsteinhöhle v Dolnom Rakúsku

Počul si už o kvapľovej jaskyni Ötscher Tropfsteinhöhle? Jej podzemné duté priestory v Prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer sú skutočne nádherné. Tento unikát nájdeš dve a pol hodiny cesty autom z Bratislavy.

Gepostet von Peter Vobornik Foto&Design am Dienstag, 2. Juli 2019

Do podzemného sveta, v ktorom dominujú bizarné kvapľové formácie, vedú dve prístupové cesty. Z parkoviska pri reštaurácii Schindlhütte sa môžeš vydať na 45-minútový dobrodružný výstup cez romantickú prepadlinu Roßkogelgraben. Táto trasa ťa  zavedie po piatich schodiskách a dvoch mostoch k vstupu do jaskyne. Druhým variantom je 2-hodinová turistika z lyžiarskeho strediska Lackenhofu k jaskyni.

Opátstvo Melk

Toto nádherné opátstvo imponuje predovšetkým svojou výraznou architektúrou a patrí k najvýznamnejším barokovým stavbám Európy.  Nachádza sa necelé dve hodiny od Bratislavy. Krásu tohto miesta ocenili aj kritici z National Geographic.

Gepostet von Stift Melk am Dienstag, 4. Juni 2019

V roku 2008 hodnotila renomovaná porota celkovo 109 cestovateľských miest na celom svete. Víťazom sa stalo opátstvo Melk, ktoré ich najviac očarilo. Ako dôvod uviedli aj toto: „Benediktínsky kláštor je pôsobivo zachovaný, ako aj rozsiahly udržiavaný vonkajší areál a rôznorodé vnútorné miestnosti.“

Už od 11. storočia je Melk duchovným a kultúrnym centrom Dolného Rakúska, najskôr ako hrad Babenbergovcov a potom ako benediktínsky kláštor. Začiatkom 18. storočia bol kláštor nanovo prestavaný podľa plánov Jakoba Prandtauera.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech