Žiadne jedlo aspoň 8 až 12 hodín denne. Vedci vyvracajú najväčší mýtus o chudnutí (NOVÁ ŠTÚDIA)

  • Časovo obmedzené stravovanie je novodobým trendom v redukcii hmotnosti
  • Odborníci skúmali, či je pri chudnutí účinnejšie ako tradičný stravovací režim
Časovo obmedzené stravovanie
Ilustračné foto, Freepik
  • Časovo obmedzené stravovanie je novodobým trendom v redukcii hmotnosti
  • Odborníci skúmali, či je pri chudnutí účinnejšie ako tradičný stravovací režim

Časovo obmedzené stravovanie (TRE – Time-Restricted Eating) predstavuje moderný prístup k regulácii telesnej hmotnosti. Táto metóda spočíva v obmedzení príjmu potravy počas dňa, zvyčajne na osem až dvanásť hodín.

Okrem toho, že má pomáhať pri chudnutí, mnohí veria, že časovo obmedzené stravovanie prináša aj iné zdravotné výhody, vrátane zlepšenia krvného tlaku, hladín triglyceridov a cholesterolu. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že môže prispieť k spomaleniu procesu starnutia.

Zástancovia časovo obmedzeného stravovania tvrdia, že táto metóda umožňuje telu efektívnejšie využívať tuk ako palivo. Argumentujú tým, že keď telo neprijíma kalórie počas určitého obdobia, je nútené čerpať energiu priamo z tukových zásob. Je to však naozaj tak?

Čo ukázala nová štúdia

Nová štúdia z Johns Hopkins University skúmala 41 dospelých respondentov s obezitou a prediabetom, ktorí boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina dodržiavala časovo obmedzené stravovanie s 10-hodinovým oknom, zatiaľ čo druhá dodržiavala tradičný stravovací režim. Obe skupiny dostávali počas 12 týždňov nutrične identické jedlá a inštrukcie k načasovaniu príjmu stravy.

Nisa Maruthur, docentka medicíny na Johns Hopkins Medicine a autorka štúdie, uviedla v rozhovore pre Yahoo Life, že cieľom výskumu bolo „pochopiť, či obmedzenie kalórií v určitom časovom okne počas dňa povedie k väčšiemu úbytku hmotnosti než jedenie s menším časovým obmedzením a pri stabilnom kalorickom príjme“.

Po 12 týždňoch sa zistilo, že obidve skupiny stratili podobné množstvo tuku, pričom v iných metabolických markeroch neboli zaznamenané žiadne signifikantné rozdiely. Hoci Maruthur poznamenala, že štúdia bola malá, vedci „zistili, že časovo obmedzené stravovanie nie je účinnejšie pri chudnutí, ak je príjem kalórií konštantný“.

Názor dietologičky

Julia Perlman, registrovaná dietologička a spoluzakladateľka spoločnosti JAM Nutrition, v rozhovore pre Yahoo Life uviedla: „Chudnutie sa dá dosiahnuť bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre časovo obmedzené stravovanie alebo tradičný stravovací režim. Podstatné je, že spaľujete viac kalórií, ako prijímate.“

Perlman poukazuje na rôzne faktory, ktoré môžu ovplyvniť úspech v chudnutí, vrátane hormónov, užívaných liekov, metabolizmu, fyzickej aktivity a spánku. Vo všeobecnosti však samotný čas príjmu potravy nie je údajne taký významný, ako si mnohí myslia.

„Môžete schudnúť aj vtedy, ak jete večeru o 21:00. Často to hovorím svojim klientom,“ uvádza Perlman. „Dôležitejšie je, ako vyzerá váš celodenný energetický príjem, nie konkrétny čas, kedy konzumujete jedlo.“ Chudnutie teda závisí od kalorického deficitu, nie od presného času stravovania.

V závere upozornila na potenciálne nevýhody časovo obmedzeného stravovania, ktoré sa môžu u jednotlivých ľudí líšiť. „U niektorých môže tento spôsob stravovania spôsobiť poruchy príjmu potravy alebo nárazové jedenie,“ vysvetľuje. „Nemusí to sabotovať vaše chudnutie, ale môže to sabotovať váš vzťah k jedlu.“

Je nevyhnutné dodať, že pre správne trávenie a funkciu metabolizmu by sme mali jesť pravidelne a neprejedať sa, no ani nehladovať. Nechať si však oddýchnuť telo od trávenia niekoľkohodinovým oknom nemusí byť na škodu. V každom prípade platí – všetko s mierou. Pri chudnutí ti však táto metóda najskôr nepomôže.

Zdroje: Yahoo Life, Pubmed

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá