Žiadne sci-fi, ale realita. Vo svete vznikajú firmy, ktoré ťa po smrti zamrazia, aby ťa v budúcnosti mohli oživiť

  • V Arizonskej púšti je tak zmrazených 146 ľudí. Ich telá sú udržiavané v nízkych teplotách
  • Rusko v žiadnom prípade nechce za Amerikou zaostávať
  • Pre tých, ktorí s kryonickou spoločnosťou podpíšu zmluvu, to je akási poistka nesmrteľnosti
Alcor
Instagram/Alcor Life Extension Foundation
  • V Arizonskej púšti je tak zmrazených 146 ľudí. Ich telá sú udržiavané v nízkych teplotách
  • Rusko v žiadnom prípade nechce za Amerikou zaostávať
  • Pre tých, ktorí s kryonickou spoločnosťou podpíšu zmluvu, to je akási poistka nesmrteľnosti

Chceli by ste sa nechať po smrti zmraziť a prebudiť sa, povedzme, o sto rokov? Nie je to až také nereálne, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Možnosť opätovne sa vrátiť z „druhého sveta“ láka čoraz viac ľudí. Šetriť by ste však mali začať už teraz. Vyjde vás to na desaťtisíce eur.

V Arizonskej púšti je v súčasnosti zmrazených 146 ľudí. Ich telá sú udržiavané v nízkych teplotách. Je to kvôli tomu, aby sa po čase nerozpadli. Informoval o tom Unilad.

Spoločnosti Alcor Life Extensions Foundation, ktorá stojí za zmrazením tiel, na svojom webe píše, že je to jediná možnosť, ako sa znovu vrátiť na zem. Samozrejme, iba v tom prípade, ak sa do budúcna vyvinie technológia dostatočná na to, aby dokázala vzkriesiť zmrazené telá a títo ľudia by mohli znovu ožiť.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mu (@zijianmu)

Bunky sa zmenia na kašu

Proces zakonzervovania tiel po smrti sa nazýva kryonika. Mnohí vedci sa domnievajú, že obnovenie životných funkcií však možné nikdy nebude. Techbyte informuje, že počas zamŕzania sa poškodzujú bunky, a menia sa na kašu. „Ktokoľvek by sa snažil túto kašu premeniť na živé tkanivo, neuspel by. Napriek tomu niektorí ľudia dúfajú v zázrak.“ Všetko je teda doposiaľ len v teoretickej rovine.

Ľudia však aj napriek tomu veria, že smrť obalamutia. Legálne to je iba pre ľudí, ktorých lekár vyhlási za mŕtvych. V ideálnom prípade by ich telá mali byť zakonzervované do štyroch hodín od momentu smrti. „Telo je ponorené v ľade, kde je doň následne vstreknutá chemikália, ktorá zabraňuje zrážaniu krvi,“ píše Techbyte.

Tento proces stojí okolo 200 000 dolárov, pričom nikto nemá záruku, že ho znovu oživia. Podľa Unilad to nie je konečná cena. Okrem toho musíš mať odložené aj financie na to, aby tvoje telo nechali zmrazené na neurčito.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Lauren 🕉🥑♓🌿 (@elle_del_rey)

Poistka nesmrteľnosti

V Arizonskej púšti je týmto spôsobom pochovaný aj veterán z prvej svetovej vojny, James Bedford, ktorý zomrel na následky rakoviny. Bol to prvý človek na svete, ktorý sa nechal zmraziť. Stalo sa tak v roku 1967. Veril, že keď ho raz rozmrazia, svet už bude poznať liek na zákernú chorobu, a on sa tak bude môcť vyliečiť a žiť. Kryonizáciu v USA podstúpila aj bejzbalová hviezda Ted Williams a zmraziť sa po smrti chcel dať aj legendárny moderátor Larry King.

Nechal by si sa po smrti zmraziť?

Pre tých, ktorí s kryonickou spoločnosťou podpíšu zmluvu, to je akási poistka nesmrteľnosti. Organizácie, ktoré sa touto procedúrou zaoberajú, používajú takzvané kryoprotektanty. Ide o nemrznúci roztok, ktorým v tele nahradia vodu. Pri tejto metóde nevzniknú kryštáliky ľadu. Tento kryoprotektívny roztok chráni pred poškodením tkanivá a bunky. Počas niekoľkých dní sa potom postupne znižuje teplota tela, až dosiahne mínus 196 stupňov Celzia.

 „To, že niekoho zmrazíme neznamená, že je telo mŕtve. Znamená to len, že organizmus odmietol ďalej fungovať v bode, kde dnešná medicína a technika už nedokážu urobiť viac,“ povedal šéf kalifornskej spoločnosti Alcor Max More.

Rusi nechcú zaostávať

Nielen v Spojených štátoch sa rozbehol biznis so zmrazovaním tiel. Rusko v žiadnom prípade nechce za Amerikou zaostávať. Za spoločnosťou KrioRus stojí Danila Medvedev. Prvou klientkou bola petrohradská matematička Lidia Fedorenkova. V súčasnosti je v Rusku zmrazených okolo 42 tiel. „Je veľmi pravdepodobné, že budeme mať technológiu na oživenie mozgu do roku 2050 a ak nie, tak určite niekedy v 21. storočí – ak dovtedy nezničíme samých seba,“ povedal pre Financial Times Danila Medvedev.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa КриоРус — российская крионика (@kriorus)

Aj keď sa možnosť vzkriesenia ľudského tela môže javiť ako futuristická fantázia, v roku 2016 vedci z Medicine v Kalifornii úspešne odmrazili králičí mozog z kryogénneho stavu v takmer dokonalom stave, informuje Unilad. Podľa štúdie New Scientist výskum síce ukázal, že synaptické obvody mozgu boli zachované, ale mozog nebol funkčný.

Zdroje: Unilad, Techbyte, KrioRus, Alcor, Financial Times, New Scientist

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech