Žijeme rýchlo a zbytočne veľa pracujeme. Ako zvládať stres a ostať zdravý radí študentka tradičnej čínskej medicíny (Rozhovor)

  • Andrea Kohútová (36) vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave, dlhé roky sa venuje štúdiu tradičnej čínskej medicíny a celostných prístupov k zdraviu
  • Stojí za blogom Balanceo, kde Slovákov moderne a s nadhľadom učí, ako môžu žiť zdravo aj v uponáhľanom svete
  • Tvrdí, že sme stratili senzitivitu na vlastné telo a vieme ho dokonale ignorovať. Aké príznaky si všímať, aby z toho nebol seriózny problém?
Bez názvu
Balanceo
  • Andrea Kohútová (36) vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave, dlhé roky sa venuje štúdiu tradičnej čínskej medicíny a celostných prístupov k zdraviu
  • Stojí za blogom Balanceo, kde Slovákov moderne a s nadhľadom učí, ako môžu žiť zdravo aj v uponáhľanom svete
  • Tvrdí, že sme stratili senzitivitu na vlastné telo a vieme ho dokonale ignorovať. Aké príznaky si všímať, aby z toho nebol seriózny problém?

Pracovať 12 hodín denne nie je ukážkou snahy o presadenie sa, ale nezvládnutého time managementu. S troškou snahy sa to dá zvládnuť a časový úsek práce zredukovať minimálne o tretinu, tvrdí Andrea, zakladateľka blogu Balanceo o životnom štýle.

Andrea Kohútová (36) vyštudovala Ekonomickú univerzitu v Bratislave, teraz však už tretí rok študuje na Škole tradičnej čínskej medicíny v Prahe. Snaží sa žiť zdravý životný štýl, k čomu jej pomáha predovšetkým tradičná čínska medicína.

Sympatickú Andreu môžeš poznať predovšetkým z jej blogu Balanceo, kde ľuďom na dennej báze pomáha riešiť ich každodenné problémy, hľadá riešenia na zníženie stresu alebo im pomáha s prevenciou rôznych chorôb.

Balanceo sa rozhodla preniesť z internetu už aj do reálneho sveta, dnes sa totiž okrem blogu venuje aj osobným konzultáciám, seminárom či prednáškam. 

zdroj: Visblee

Existujú časti tradičnej čínskej medicíny (TCM), ktoré vieme aplikovať aj na Slovensku počas pandemického obdobia?

TCM je založená primárne na prevencii, zachovaní zdravia, dlhovekosti a schopnosti identifikovať nerovnováhu v tele skôr, ako nastane choroba. A v momente, kedy už choroba nastala, hľadať jej príčiny a komplexne riešiť telo a nerovnováhy v ňom.

Takže áno, aj počas pandemického obdobia TCM má riešenia, ako si posilňovať a neoslabovať takzvanú obrannú energiu, teda imunitu. Všetko však závisí od konštitúcie a sklonom k nerovnováham konkrétneho človeka, ktoré treba najskôr identifikovať.

Ale všeobecne platí, že telo treba držať v teple a zbytočne neprechladnúť, posilňovať obličky a respiračný systém. Detailnejšie o tom píšem aj na svojom blogu balanceo.sk.

S akými reakciami na TCM sa stretávaš u ľudí na Slovensku?

TCM ľudia v prvom rade veľmi nepoznajú, nemajú o nej ani základné vedomosti. Ani ich nemajú odkiaľ mať, takáto osveta tu neexistuje. Česi sú na tom so znalosťou TCM lepšie, v Amerike je to vo väčších mestách už bežná vec.

Preto som sa rozhodla písať blog o zdraví, o tradičnej čínskej medicíne, ale aj o mnohých ďalších skvelých celostných metódach zachovania zdravia. A robím to moderným a západným spôsobom, veľmi jednoducho a zrozumiteľne.

Pod ľuďmi uznávajúcimi TCM si každý predstaví rôznych šamanov či napríklad bosých ľudí behajúcich po zarosenej lúke, osobne by som to na teba na prvý pohľad nepovedal. Je to len tvoj image alebo si naozaj tradičná netradičným spôsobom?

Ja som mestský typ. Vyrástla som na značkách, milujem dizajn, modernú architektúru, minimalizmus, aj rýchle autá a štýlové oblečenie. Do prírody chodím denne športovať, relaxovať a čerpať energiu, ale nemusím vyzerať, že som odtiaľ práve ušla.

S imidžom východných medicín a alternatívy som dlhšie bojovala a mala predsudky. Ani mne nesedeli tí draci, znaky, pagody a tiež sa mi všetko z Číny zdalo fejkové. A áno, aj tí terapeuti väčšinou vyzerajú úplne inak ako ja. Ale intuitívne ma k tomu niečo ťahalo a nakoniec to bola „láska na prvú diagnostiku“.

Pod tým podivným vizuálom som našla fantastické informácie, absolútnu logiku a komplexné riešenia. Čína je nám geograficky aj kultúrne vzdialená a celé je to tým pádom trochu nezrozumiteľné, ale tak, ako postupne ľudia objavili čaro jógy z Indie alebo ázijskú kuchyňu, časom pochopia aj čaro TCM.

Rovnako ako sa to stalo aj tebe?

Zdalo sa mi, že je to škoda, že sa ľudia k mnohým dobrým veciam neodvážia len preto, že divne vyzerajú. Preto som si povedala, že to budem robiť úplne inak.

Tak vzniklo Balanceo – chcela som tie skvelé myšlienky a tisícročné vedomosti pretlmočiť západným, moderným mestským ľuďom, nealternatívne a štýlovo, ich rečou, aby stratili predsudky a objavili skvelé celostné metódy liečby a udržania zdravia prírodnými, neinvazívnymi spôsobmi a životným štýlom.

zdroj: Visblee

Čím ťa tak TCM chytila? Mladí ľudia zvyčajne chodia do klubov alebo riešia každodenné záležitosti, neštudujú alternatívnu medicínu.

TCM mi dala zatiaľ najlepšie a najkomplexnejšie riešenia ako byť zdravý. A ja mám zdravie v živote naozaj ako prioritu, je súčasťou môjho životného štýlu. Snažím sa dostatočne spať, denne športujem, som vonku na vzduchu, snažím sa kvalitne stravovať, riešiť aj psychickú stránku zdravia.

Mnohí ľudia síce na otázku o hodnotovom rebríčku uvedú zdravie na popredné priečky, ale ich život hovorí skôr o tom, že prioritou sú práca, peniaze a moderné technológie. Koľko z tých 24 hodín venujete zdraviu, keď chcete byť zdraví?

Spoločenský život s akýmkoľvek štúdiom sa, myslím, vôbec nevylučuje. Nežijem asketicky, chodím v piatok večer do mesta na drink. Aj keď už mi stačia dva či tri poháriky, lebo zobudiť sa ráno triezva a môcť si zašportovať bez duniacej hlavy je na nezaplatenie.

Jeden z najsilnejších aspektov TCM je prevencia proti chorobám. Ako to presne tradičná medicína dokáže docieliť?

Z môjho pohľadu je najväčším problémom moderných ľudí to, že sme stratili senzitivitu na vlastné telo. Nepoznáme ho, nerozumieme mu, netušíme, čo v ňom ako prebieha, tak s ním, veľakrát a zbytočne bojujeme. Ale my s ním máme žiť v súlade, počúvať ho, vnímať a dať mu to, čo potrebuje.

Napríklad prechladnete. Okamžite začnete do seba pchať vitamíny, lebo v reklame hovorili, že vitamíny posilňujú imunitu. Akurát, že nezačnete riešiť tú príčinu, a tou je chlad, ktorý prenikol do tela. Ako ho vyhnať? Tak, že telo treba zahriať.

To znie až príliš jednoducho.

Celé to má veľmi elementárnu logiku, pokiaľ to telo trochu poznáte a viete príčiny identifikovať. Ale my sa vieme skvele ignorovať! Napríklad sa o niekom povie, že mu nič nebolo a naraz ho vyplo a zomrel. S tým nesúhlasím, väčšinou to telo niečo naznačí, len my ho nepočúvame, nevnímame.

Strašne veľa vecí, ktoré majú nábeh stať sa patologickými, považujeme za normálne. Ale keď sa nazbiera niekoľko nepodstatných symptómov a zle sa zladia alebo dlho trvajú, môže byť z toho vážny „prúser“.

Prečo by ľudia mali vyhľadať pomoc od Balanceo?

Každý nech sa lieči tým, čo mu vyhovuje, funguje, pomáha, čo sa mu zdá logické, tým, čomu verí. Keď niekomu postačuje západná medicína, tak je to super a nech pri tom v pohode ostane. Ja som sa od detstva bála lekárov, tak som hľadala spôsoby, ako k nim nechodiť. TCM dala najviac odpovedí aj riešení a najkomplexnejší pohľad na zdravie.

Rovnako aj psychosomatika, ktorú považujem za veľmi funkčnú a využívam ju v diagnostike. Lebo všetko je v hlave a väčšina problémov tam naozaj aj začína. Ak je celý váš problém primárne v hlave, v psychike, či zablokovaných emóciách, môžete pojesť všetky byliny sveta, napichať sa ihlami a cvičiť päťkrát denne, aj tak to z tela nevystrečkujete.

Čo vtedy radíš?

Musíte si to uvedomiť a začať od tej hlavy. Byliny pomôžu, akupunktúra pomôže, ale bez vášho aktívneho zapojenia to nepôjde. Viete prečo ľudia milujú západnú medicínu? Lebo je jednoduchá a na každý problém má tabletku. Často sa ma pýtajú: Čo si mám dať na migrénu, čo na žalúdok alebo na kríže? Ale tak to nefunguje.

Existuje asi 12 príčin migrény a pokiaľ nezohľadníte konštitúciu a všetky tie „nepodstatné príznaky“ okolo, tak to budete liečiť zle, povrchne, symptomaticky. Často zdôrazňujem, že moderná západná medicína má okolo 200 rokov, kým tradičná čínska medicína okolo 5000 rokov.

Sama na sebe testuješ všetky celostné metódy, ktoré používaš v praxi. Nebojíš sa?

Bojím sa hlavne lekárov. Nikdy mi nič hrôzostrašné nebolo, takže je to skôr inštinktívne. Preto som hľadala iné alternatívy, ako sa liečiť a hlavne, ako byť zdravou. A testovala som ich na bežných, jednoduchých diagnózach, nerovnováhach, nie na nejakej vážnej chorobe.

Zdravie je najlepšie začať riešiť, kým sme zdraví. Keď už nastane seriózny problém, býva to ťažšie a na dlhšie. Vyskúšala som na sebe naozaj všeličo, od biorezonancie, cez homeopatiu až po antiparazitnú kúru, vždy som si to naštudovala, všade som sa niečo naučila, niečo fungovalo, niečo nie, ale posunulo ma to ďalej.

Každopádne, najviac ma zaujala tradičná čínska medicína a psychosomatika. A práve o týchto metódach, ich výhodách, nevýhodách a tom, kedy čo použiť, píšem vo svojom pravidelnom blogu na instagrame @balanceo_by_andrea.

Tvoja komunikácia je mladá a uvoľnená, nemáš problém napríklad na blogu čitateľom rovno povedať, že kedykoľvek môžu zomrieť. To je tvoj štýl humoru?

Uvediem to trochu na pravú mieru. Ten nadpis príspevku Zomrieť môžete kedykoľvek bol písaný v úvode koronakrízy a v skutočnosti to je celkom vtipný článok o tom, že kým všetci sa aktuálne boja korony, tak ešte stále vám môže na hlavu padnúť tehla, kedykoľvek do Zeme narazí meteorit alebo priletia mimozemšťania.

Svoj blog o zdraví píšem s nadhľadom a trochu aj s humorom, aby to okrem kvalitných informácií a zaujímavých myšlienok ľudí aj bavilo čítať a mali z toho príjemný pocit.

Vyhovuje mi Instagram, keďže žijeme vizuálnu dobu. Je moderný, svižný, sexy, len mi príde, že je škoda, ak pod tými krásnymi obrázkami nie je aj kúsok kvalitného textu. Preto chcem, aby Balanceo bolo nielen vizuálne efektné, ale aj obsahovo hodnotné.

zdroj: Visblee

Prečo by si mali mladí ľudia prečítať niečo o TCM? Nájdu tam riešenie aj na svoje problémy?

Keď chcú byť nielen mladí ľudia fit a dožiť sa v zdraví dlhého veku, musia za svoje zdravie prevziať zodpovednosť, začať sa oň aktívne zaujímať a venovať sa mu. Vedomosti, ktoré o zdraví máme, sú nedostatočné, zastaralé a povrchné. Tam treba začať, niečo sa o svojom zdraví naučiť. Ja som začala tým, že informácie prinášam vo forme krátkych blogov na Instagrame, kam ľudia prirodzene chodia a pod obrázkami, ktoré sa ľuďom páčia.

TCM môže pomôcť prakticky so všetkým. Výsledok závisí od toho, v akom štádiu sú vaše zdravotné problémy, v akom stave je sila vášho organizmu a jednotlivých orgánov, ako ste na tom psychicky, kde tie vaše problémy pramenia a najmä, či ste ochotní niečo v živote zmeniť a venovať tomu zdraviu čas a energiu.

Bežne riešim prepracovaných manažérov, ktorí chcú byť popri náročnej práci a rodine ešte aj takmer profesionálni športovci. Riešim vyčerpané matky, ktoré si myslia, že musia zvládnuť úplne všetko naraz a perfektne, aj mladých ľudí, ktorí už teraz majú choroby vyplývajúce z pokriveného životného štýlu.

Čo znamená pokrivený životný štýl?

V reči TCM žijeme jangovú dobu, príliš orientovanú na výkon a výsledky. Tie latky si nastavujeme sami a potom sa čudujeme, že ich nezvládame, alebo že ich prestane zvládať naše telo a zdravie. Balanceo vzniklo zo slova balance, rovnováha.

Všetko na svete funguje na princípe rovnováhy – deň sa strieda s nocou, striedajú sa ročné obdobia alebo počasie… to všetko je vždy kvôli zachovaniu rovnováhy.

O rovnováhe v živote chodíš aj prednášať, napríklad do firiem. Z čoho by mladé energické firmy (ako aj Startitup) mohli benefitovať najväčšmi, čo sa týka zdravého životného štýlu v tvojom ponímaní?

Chodím do firiem a aj na rôzne dni zdravia a športové eventy. Hlavným benefitom mojich prednášok aj článkov je, že sú dosť zrozumiteľné, logické, jasné a miestami aj vtipné.

Nesnažím sa ísť do nejakej kontroverzie, extrémov, všetko to má trochu nadhľad a priestor. Roky som sa živila kreatívnym biznisom, marketingom a organizovaním eventov a viem, čo ľudí baví, zaujíma, ako to spraviť obsahovo aj vizuálne efektné, zážitkové a príjemné, ale zároveň sofistikované a informačne hodnotné.

No a ako ste si všimli, nie som žiadna alternatívna víla, ale moderný človek. Žijem v meste, denne pracujem, športujem, mám kopu aktivít, okrem zdravia sa venujem dizajnu, často cestujem. Veľa ľudí ocení, keď o zdraví hovorí niekto im podobný, kto pozná ich životný štýl a potreby. O konkrétnych benefitoch veľa píšem na svojich blogoch.

Aktívni ľudia dnes často nevedia zladiť work-life balance a pracujú 12 hodín denne, aby sa presadili. To má vplyv na horší spánok či znemožnený relax. Ponúka Balanceo aj tu nejaké riešenie?

Život je otázkou priorít. Jednoduchá matematika. Deň má 24 hodín a je len na vás, ako to rozdelíte. Keď sú pre vás najdôležitejšie prachy a kariéra, budete pracovať 12 hodín denne.

Keď je pre vás dôležité zdravie, tak z tých 24 vyčleníte 8 na spánok, 1-2 hodiny denne na šport, pridáte k tomu nejakú aktivitu, ktorá vám vypne hlavu a zrelaxuje vás, budete riešiť zdravie v zmysle výživy a toho, čo je pre vás naozaj dobré. Ak máte deti, tak ich do tých aktivít zahrňte, oni sa pridajú.

No a tých 12 hodín skúste zefektívniť na 4-6 hodín, maximálne 8 hodín. Pracovať 12 hodín denne z môjho pohľadu nie je vecou presadenia sa a ambícií, ale totálne nezvládnutého time managementu. Ale sú ľudia, čo toľko pracovať môžu, sú na to ako stvorení a na zdraví sa im to možno nikdy neodrazí, lebo ich to uspokojuje a napĺňa.

Od čoho konkrétne to závisí?

Všetko je veľmi individuálne a individuálne to treba aj nastaviť. Preto sa okrem písania blogu venujem aj individuálnym konzultáciám, kde toto „balanceo“ s klientmi riešime tak, aby to vyhovovalo ich potrebám a cieľom.

 A áno, aj TCM ponúka riešenia. Ale keď si to predstavujete tak, že dostanete bylinnú zmes, aby ste boli v práci výkonnejší a nemali zo šéfa žalúdočné vredy, alebo vám pichnem niekam ihly a vy začnete chudnúť aj bez športu a zmeny stravy, tak takto to jednoducho fungovať nebude.

Žiješ v Bratislave, považuješ ju za stresujúce a uponáhľané mesto?

Ja som sa v Bratislave narodila a nikdy som nechcela žiť nikde inde, s výnimkou Los Angeles, kde by mi nevadilo byť tak 3 mesiace v roku. Mám to tam rada a je to podľa mňa najviac healthy lifestyle mesto na svete, kam chodím čerpať inšpiráciu.

Ale Bratislava je fantastické mesto, tak akurát veľké, aj malé. Všade je blízko a sme obklopení prírodou. 10 minút z hociktorého miesta máme krásne lesy, kde sa dá behať, bicyklovať, chodiť na túry či cvičiť niekde na lúke. Máme tu Dunaj a množstvo ramien, hrádze, lužné lesy.

Máme množstvo jazier v okolí, kde sa dá v lete plávať, kajakovať, paddleboardovať. V zime to je 3 hodiny viacerými smermi na lyže, snowboardy, bežky. Uponáhľaní sú len ľudia, mesto nie.

Veď to vidíte teraz, ako sa Bratislava spomalila a aká je všade pohodička, keď sme spomalili. Ja nemám uponáhľaný život, lebo mi to nevyhovuje. Denne stíham športovať, relaxovať, robiť to, čo ma baví. Život je otázkou priorít a It’s all about balanceo!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá