Žilina sa ako prvá chystá zaviesť bezemisné zóny v centre mesta

  • Kto sa už do centra Žiliny autom neodvezie?
zilina
pexels.com/facebook.com/dennikdvochsnilkov
  • Kto sa už do centra Žiliny autom neodvezie?

Nafta už nie je v kurze

Dieselové motory boli v posledných rokoch veľkým trendom predovšetkým v Európe. Situácia sa možno čoskoro rapídne zmení. Je totižto pravdepodobné, že dieslové motory majú už dobré časy za sebou, a to predovšetkým v centrách miest. Dôvodov je hneď niekoľko a všetky spája strašiak v podobe emisií. Tie chcem mať Slovensko pod kontrolou, vďaka regulácií vjazdu starších naftových vozidiel do centier miest.

Bezemisnému trendu sa krok po kroku musí prispôsobovať aj automobilový priemysel. Ten do značnej miery formuje zavádzanie bezemisných noriem. Technológia dieslových motorov sa tak každým rokom stáva menej rentabilnou a to vedie len k jedinému – elektrifikácií automobilového priemyslu. Otázka už nie je, či autá so spalovacími motormi nahradia elektro vozidlá, ale kedy sa to stane.

Posledné slovo majú mestá a obce

Najnovšie nie je vylúčené, že samotné mestá rozhodnú o tom, koľko a či vôbec môžu neekologické vozidlá premávať po centre mesta. Obmedzenie tak nezasiahne zo dňa na deň celú republiku, ale pôjde o individuálnu reguláciu.

Týmto krokom by sa mohlo ovzdušie v mestách časom značne vylepšiť. Ako prvé by malo potrebné kroky na zavedenie regulácie urobiť mesto Žilina. Ak by sa aj mesto, či obec rozhodla zmeny definitívne zaviesť, musí to verejnosti oznámiť rok vopred. Takže zmeny neprídu len tak, lúsknutím prsta.

Zmeny nepotešia majiteľov „veteránov“

Žilina je rozhodnutá ísť v šľapajách európskych metropol a vyčistiť ovzdušie ulíc od nezdravých výfukových plynov. V centre sa tak budú môcť objaviť len vozidlá spĺňajúce emisné limity. Obmedzenia sa budú týkať najmä naftových vozidiel, starších ako je ročník 2004.

Ako však všetky autá odkontrolovať? Žiline môže ísť vzorom napríklad z Paríž.  Do tohto historického mesta sa nedostaneš s autom, ktoré nemá nálepku potvrdzujúcu spĺňanie emisnej normy.

„V súčasnosti pripravujeme úpravu existujúceho VZN o dani za vjazd a zotrvaní motorového vozidla v historickej časti mesta. Zároveň chceme využiť tento moment na to, aby sme začali uvažovať aj v meste Žilina o nízko emisnej zóne a na to by malo slúžiť zapracovanie emisných limitov pre vozidlá vstupujúce do pešej zóny. Týmto chceme začať a postupne túto tému posúvať do širšieho územia mesta, pretože jedna tretina znečisteného ovzdušia pochádza práve z dopravy,“ uviedol k pripravovanému zámeru hovorca mesta Pavol Čorba pre zilinskyvecernik.sk.

Viac fotografií, nie len zo Žiliny nájdeš na stránke dennikdvochsnilkov.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech