Žilinčania si v Maroku otvorili salaš. Okrem slovenských špecialít návštevníkov lákajú na jedinečné aktivity

  • Dvojica Slovákov zo Žiliny otvorila salaš v Maroku
  • Dlhoroční surfisti návštevníkom ukazujú tie najlepšie miesta na vlny len 10 minút od penziónu
  • V „Salasi" varia slovenské špeciality, miestnu kuchyňu, ale aj exotiku
Salas
  • Dvojica Slovákov zo Žiliny otvorila salaš v Maroku
  • Dlhoroční surfisti návštevníkom ukazujú tie najlepšie miesta na vlny len 10 minút od penziónu
  • V „Salasi" varia slovenské špeciality, miestnu kuchyňu, ale aj exotiku

Dvojica mladých Slovákov zo Žiliny sa po niekoľkoročnom cestovaní rozhodla, že začne podnikať v Maroku. V novootvorenom „Salasi“ spojila kvalitné gastro, ubytovanie v tradičnom marockom štýle a ponúka jedinečné aktivity, ktoré môžeš robiť v okruhu pár kilometrov.

Pôvodne som tam išiel len na týždeň…

Žilinčania Erik Bútora a Róbert Šutek sa v roku 2013 vybrali na surfový výlet. Rozpadnutá Škoda Felicia ich cez juh Portugalska priviedla až do Maroka.

Išiel som tam len na týždeň, zrazu som tam ostal celú zimu, až tak sa mi Maroko zapáčilo,“ spomína na svoju druhú návštevu v roku 2017 Erik.

zdroj: Salas

O lokalite dlho nerozmýšľali. „S Robom sme obidvaja toho navštívili a presurfovali veľa, ale Maroko nás očarilo najviac. Čo sa týka turizmu, krajina ešte stále nie je veľmi rozvinutá, navyše sme si vybrali oblasť, kde je cestovný ruch naozaj v začiatkoch“ hovorí Erik.

Viac čítaj tu >> V marockom surferskom hosteli sa dohovoríš po slovensky. Otvorili ho dve mladé Košičanky

Salaš sa nachádza v lokálnejšej štvrti dvadsaťtisícového Sidi Ifni asi 10 minút od pláže. Dvojica patrí medzi dlhoročných surferov a polohu si vyberala aj kvôli dostupnosti k oceánu. Viacerí návštevníci tam chodia práve kvôli tomu a medzi československou komunitou začína byť Salas známy. Ak však nie si na vlny, na juhu sa rozprestiera Sahara. Chalani plánujú, že budúcu sezónu tam začnú organizovať výlety.

Budova je typický „marocký riad“

Ak si na prvom poschodí, uvidíš až hore na terasu, pretože dom je stavaný tak, že má v strede prázdno a lemujú ho izby,“ informuje Erik. Penzión má šesť izieb a každá vyzerá úplne inak. Veľkosťou či rozložením nábytku, no v každej nájdeš vbudované masívne marocké postele zo štuku. Do izby je možné pridať aj prístelku, ceny sa pohybujú od 20 do 45 euro za izbu za noc.

 

Chalani sa pohybujú v gastre už niekoľko rokov a pracovali ako kuchári vo viacerých krajinách po svete. Na svoju kuchyňu v Salasi nedajú dopustiť. Keďže nemajú fixné menu, funguje spôsobom, že varia podľa prianí a chutí, každý deň veľmi spontánne.

Miestny trh je najlepší a všetka zelenina a ovocie je bez pescitídov a úplne eko. Je tam aj neuveriteľný rybí trh. Jeden deň tam kúpiš žraloka, inokedy obrovského mečúňa či kalamáre,“ dodáva Erik.

Na Salasi však môžeš natrafiť aj na slovenské špeciality, zahraničné jedlá, exotiku, miestne marocké jedlo či sushi. Receptom hranice nekladú. Z veľmi chutného ťavieho mlieka chcú v budúcnosti robiť aj syry. V pláne však majú gala večery so živou hudbou, počas ktorých budú podávať štyri jedinečné chody.

Len ty, doska a oceán

Ak surfuješ, Erik s Robom ti ukážu unikátne miesta, na ktorých budeš len ty, doska a oceán. Obidvaja sú dlhoroční surfisti a myšlienka otvoriť „guest house“ vznikla práve takto. Zároveň sú testovacím strediskom slovenskej značky surfov Demon Surfboards.

Medzi ďalšie lákadlá patrí aj lezecká oblasť, ktorú dvojica vytvorila minulú sezónu. „Našli sme pár dobrých skál v okolí Salasa, ktoré sme vyčistili a istili, aby sa z toho stalo bezpečné miesto na športové lezenie,“ hovorí Erik.

zdroj: SALAS

Slovenský salaš v marockom Sidi Infi

Personál „guest housu“ pozostáva zatiaľ iba zo slovenského dua. Väčšina reklamy je zacielená na Slovensko, preto polovicu návštevníkov tvoria naši. Ďalšia pozostáva zo zahraničných turistov, ktorí do mesta prišli najmä kvôli surfovaniu.

Naším cieľom je zo Salasu vytvoriť základňu, kam si budú ľudia chodiť oddýchnuť a budú sa cítiť ako doma. Keďže máme toho pochodeného veľa, chodia za nami kamaráti z celého sveta. Chceli by sme aj do budúcna, aby pomer medzi cudzincami a Slovákmi bol vyvážený ako je aj teraz,“ hovorí ďalej Erik.

Ďalšia sezóna sa im začína začiatkom októbra, a keďže prvú strávili hlavne rekonštrukciou objektu, v tejto chcú rozbehnúť výlety a ďalšie zaujímavé sprievodné aktivity, ktoré im lokalita Sidi Ifni umožňuje.

zdroj: Salas

Zdroj: Salas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá