Žilinka dal preveriť únik videí zo stretnutí na poľovníckej chate. Použiť ich ako dôkaz nemusí byť jednoduché

  • O nahrávke informoval Denník N
  • Prípad dal preveriť aj generálny prokurátor
pjimage - 2021-10-26T140134.321
TASR/Martin Baumann
  • O nahrávke informoval Denník N
  • Prípad dal preveriť aj generálny prokurátor

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka dal v utorok preveriť únik medializovaných videí, ktoré by mali zachytávať stretnutia Roberta Fica (Smer-SD), exministra vnútra Roberta Kaliňáka, obhajcu obvineného bývalého policajného prezidenta Tibora G. Mareka Paru, podnikateľa Miroslava Bödöra a syna Tibora G. na poľovníckej chate. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktoré TASR poskytla hovorkyňa GP Jana Tökölyová.

Od včerajšieho večera sa mnoho Slovákov pýta, či je tieto záznamy, ktoré boli nariadené kvôli podozreniu z pytliactva, možné použiť aj ako dôkaz v inom trestnom konaní. Ako informuje Slávka Henčeková na svojom Facebooku, východiskom môže byť paragraf 14 ods. 7 Trestného poriadku, v ktorom stojí:

„V inej trestnej veci, ako je tá, v ktorej boli vyhotovené obrazové, zvukové alebo obrazovo-zvukové záznamy, možno záznam ako dôkaz použiť len vtedy, ak ide o trestné konanie pre úmyselný trestný čin, na ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou tri roky, korupciu, trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestný čin legalizácie výnosu z trestnej činnosti alebo pre iný úmyselný trestný čin, o ktorom na konanie zaväzuje medzinárodná zmluva.“

Rieši sa tu, či možno zvuk-obraz odposluchy z chaty nariadené pre podozrenie z pytliactva použiť ako dôkaz v inom…

Posted by Slávka Henčeková on Tuesday, October 26, 2021

Obrazovo-zvukové záznamy, ktorými disponuje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj ich doslovné prepisy, potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz a diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, informuje SITA.

Fotografiu z chaty, ktorú mala polícia odpočúvať, zas získali Aktuality. Záber zachytáva Roberta Fica aj Miroslava Bödöra. Fotografiu na sociálnej sieti zverejnil aj šéfredaktor spravodajského webu Aktuality. Podľa portálu mala polícia monitorovať chatu niekoľko dní.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie