Žilinka podpísal program spolupráce s ruskou generálnou prokuratúrou, jej hlavný zástupca je na sankčnom zozname EÚ

  • Maroš Žilinka v Moskve podpísal program spolupráce s ruskou generálnou prokuratúrou
  • „Spoločné oslavy s človekom zo sankčného zoznamu, na ktorom sa dohodli všetky krajiny EÚ vrátane Slovenskej republiky, sú neprijateľným porušením národných záujmov,“ reaguje Remišová
Žilinka
TASR/Jaroslav Novák
  • Maroš Žilinka v Moskve podpísal program spolupráce s ruskou generálnou prokuratúrou
  • „Spoločné oslavy s človekom zo sankčného zoznamu, na ktorom sa dohodli všetky krajiny EÚ vrátane Slovenskej republiky, sú neprijateľným porušením národných záujmov,“ reaguje Remišová

Súčasťou zahraničnej pracovnej cesty generálneho prokurátora Maroša Žilinku v Moskve bol aj podpis Programu spolupráce medzi Generálnou prokuratúrou SR a Generálnou prokuratúrou Ruskej federácie na roky 2022 a 2023. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Žilinka sa v Rusku zúčastnil spolu s prvým námestníkom Jozefom Kanderom na oslavách 300. výročia ruskej prokuratúry.

Generálni prokurátori sa vzájomne zhodli, že podpis tohto Programu spolupráce nie je iba formálnym aktom, ale jeho realizácia prinesie vyváženú a konštruktívnu spoluprácu na expertnej úrovni. Vzájomné stretnutie uzavreli konštatovaním, že proti nadnárodnej kriminalite, ktorá nemá ‚pôvod’, ale iba jediný účel, sa dá bojovať len spoločne,“ uviedol hovorca.

Doplnil, že odborné stretnutia sa v priebehu dvoch rokov majú zameriavať na oblasti korupcie, extrémizmu, kyberkriminality, ekologických trestných činov, ako aj v oblasti ochrany práv a oprávnených záujmov sociálne zraniteľnej skupiny občanov, napríklad nezaopatrených detí či osôb so zdravotným postihnutím.

Program podpisoval s človekom zo sankčného zoznamu

Ako informuje Denník N, Žilinka vyššie uvedený program podpísal s ruským generálnym prokurátorom Igorom Krasnovom. Ten sa nachádza na sankčnom zozname Európskej únie – je tam uvedený preto, lebo sa podieľal na politickom procese proti opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému, ktorému Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Na Žilinkovu cestu do Moskvy reagovala aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Veronika Remišová. 

Spoločné oslavy s človekom zo sankčného zoznamu, na ktorom sa dohodli všetky krajiny EÚ vrátane Slovenskej republiky, sú neprijateľným porušením národných záujmov Slovenskej republiky. Za tento akt by mal byť Maroš Žilinka disciplinárne stíhaný,“ skonštatovala.

Žilinka sa stretol aj s generálnym prokurátorom Slovinska

Žilinka sa počas pracovnej cesty neformálne stretol aj s generálnym prokurátorom Slovinska, Dragom Šketom, s ktorým komunikovali o možnostiach vzájomnej spolupráce medzi rezortmi prokuratúry.

Rovnako využil priestor na stretnutie s prezidentom IAP, pánom Cheol-Kyu Hwangom, ktorý osobne pozval generálneho prokurátora na 27. plenárne zasadnutie Medzinárodnej asociácie prokurátorov (IAP), ktoré sa bude konať v septembri 2022 v Tbilisi,“ povedal Skladan.

Podľa Generálnej prokuratúry SR boli na oslavách v Moskve prítomní aj zástupcovia prokuratúry a ministerstiev spravodlivosti napríklad z Belgicka, Bosny a Hercegoviny, Grécka, Talianska, Moldavska, Nórska, Rumunska, Srbska, Slovinska či Chorvátska.

Zastúpenie tam tiež mali aj medzinárodné inštitúcie, ako sú Rada Európy, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) či Medzinárodná asociácia prokurátorov (IAP).

Zdroje: SITA, Denník N, Facebook/ Veronika Remišová

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie