Žilinka vyšiel s pravdou von: Vyjadril sa, či chce kandidovať na prezidenta

  • Maroš Žilinka mal dnes emotívnu tlačovku
  • Uviedol, že verejnosť sa dozvie o jeho ďalších zámeroch
  • Expert má na jeho možnú kandidatúru jasný názor
Generálny prokurátor Maroš Žilinka
TASR/Jakub Kotian
  • Maroš Žilinka mal dnes emotívnu tlačovku
  • Uviedol, že verejnosť sa dozvie o jeho ďalších zámeroch
  • Expert má na jeho možnú kandidatúru jasný názor

Naznačil dnes generálny prokurátor Maroš Žilinka svoju kandidatúru na post prezidenta? Žilinka v pondelok na tlačovej konferencii avizoval, že má prísť so zásadným rozhodnutím.

Generálny prokurátor tvrdil, že v „rozumnom čase“ sa verejnosť dozvie o jeho ďalších zámeroch. A svoju rodinu už v tejto veci mal informovať. „Útoky proti mojej osobe, prakticky denné, ma primali k tomu, aby som uvažoval o tom, o čom by som neuvažoval,“ tvrdil Žilinka.

Jasné vyjadrenie pre každého

Generálny prokurátor sa na tlačovej konferencii tiež emotívne vyjadril ku kroku prezidentky, respektíve k návrhu na disciplinárne konanie generálneho prokurátora.

V rozhovore údajne uviedla, že je nespokojná, ako reagoval Žilinka na vraždu na Zámockej ulici. Žilinka tvrdí, že ako generálny prokurátor vykonal z hľadiska plnenia svojich povinností všetko, ako mal.

Maroš Žilinka
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Čo sa týka Žilinkovej eventuálnej kandidatúry na prezidenta, jeho vyjadrenia najskôr vyznievali nejednoznačne a tajomne, avšak o jeho prípadnej kandidatúre sa v médiách hovorí už dlhodobo.

Na sociálnej sieti sa preto dnes rozhodol Žilinka opäť poprieť, že by chcel kandidovať na prezidenta. Píše, že kandidatúru už v minulosti jasne odmietol.

„Vzhľadom na šíriace sa špekulácie považujem za potrebné celkom jasne povedať, že moje osobné rozhodnutie, o ktorom som dnes hovoril na tlačovom vyhlásení, sa netýka mojej možnej kandidatúry na post prezidenta SR, ktorú som už v minulosti jasne odmietol,“ uviedol Žilinka.

Expert: Šancu by mal minimálnu, zaradil by sa na úroveň Harabina či Chmelára

Avšak jeho aktuálne vyššie spomínané slová o „útokoch, ktoré ho primali k tomu, aby uvažoval o tom, o čom by neuvažoval“, môžu vnášať do celej veci isté pochybnosti. Aký názor má na Žilinkovu možnú kandidatúru politológ Tomáš Koziak?

„To, či sa skutočne chystá kandidovať, je veľmi ťažko povedať. Zo skúsenosti vieme, že za rozhodnutím kandidovať na prezidenta stojí často aj veľmi iracionálne rozhodnutie,“ tvrdí pre Startitup Koziak.

„V prípade Maroša Žilinku si myslím, žeby to bolo veľmi iracionálne rozhodnutie, pretože jeho šanca stať sa prezidentom by bola fakt minimálna,“ myslí si expert.

Odborník tvrdí, že „pokiaľ si Žilinka myslí, žeby kandidoval s tým, že voľby môže vyhrať, išlo by o veľmi zlý úsudok a mimoriadne precenenie svojich schopností“.

„Podľa mňa má tú šancu skutočne minimálnu a zaradil by sa na úroveň kandidatúry Štefana Harabina či Eduarda Chmelára,“ udrel politológ.

O prípadnej kandidatúre Žilinku sa v médiách hovorilo už dávnejšie. Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini začiatkom tohto roka povedal, že Žilinka je dobrým šéfom prokurátorov a mal by na tomto poste zotrvať.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zase vtedy spomenul, že sa hovorí o návrhu, ktorý by zakázal kandidatúru na prezidenta ešte štyri roky po skončení vo funkcii generálneho prokurátora, šéfa Policajného zboru či šéfa Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Zdroje: Facebook/Maroš Žilinka, Archív Startitup, FB/Maroš Žilinka - generálny prokurátor SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá