V Bratislave husto sneží. Počasie v nasledujúcich hodinách poriadne prekvapí

  • Meteorológovia očakávajú na dnes sneženie
  • Zrážky by nemali vynechať Bratislavu
  • Hlavné mesto by mohlo pokryť niekoľko centimetrov snehu
bratislava sneh
Bratislava pod snehovou prikrývkou, TASR/Pavol Zachar, Michal Svítok
  • Meteorológovia očakávajú na dnes sneženie
  • Zrážky by nemali vynechať Bratislavu
  • Hlavné mesto by mohlo pokryť niekoľko centimetrov snehu

Dobré správy, hlavné mesto sa snehu nakoniec dočká. Nemalo by pritom ísť o žiadnu malú zrážku. Snehová pokrývka by mohla mať niekoľko centimetrov a na Bratislavu by mala padať niekoľko hodín.

Zopár centimetrov

O bielej predpovedi informuje na sociálnej sieti stránka Meteo Slovensko. „Snežiť bude od juhozápadu od poludňajších hodín, pričom spočiatku sa kvôli vyšším teplotám sneh neudrží. Postupne sa však sneh začne usádzať,“ udávajú meteorológovia.

Snehová pokrývka by sa mala po ochladení usadiť do výšky 2 cm. Sneženie by malo pokračovať i vo večerných až nočných hodinách. Postupne by sa však malo počasie smerom od západu upokojiť.

Spomínanej stránke sekunduje aj Severe Weather Slovakia o.z., ktoré spresňuje, že avizované sneženie má na svedomí studený okluzný front z juhu. „Snežiť bude aj v nižších polohách okolo 300 až 500 m n. m., tento prepad teploty však bude len dočasný,“ upozorňujú meteorológovia.

Ojedinelý úkaz

Snehové zrážky v Bratislave a taktiež niekoľkých okolitých obciach už začali. Sneženie hlásia podľa SHMÚ aj južnejšie oblasti ako napríklad Hurbanovo.

sneh v bratislave
zdroj: SIU

Predpoveď počasia na najbližší týždeň však pre sneh už nevyzerá tak nádejne. Ojedinelé snehové prehánky môžu nastať ešte v sobotu, formovať sa môžu aj poľadovice.

Po zvyšok týždňa by sa teploty nemali dostať pod 0 °C, s výnimkou utorka. Možný je dážď so snehom, pravé snehové prehánky však meteorológovia očakávajú len vo vyšších polohách.

Mesto sa pripravuje na zimu

Niektoré mestské časti sa však aj napriek prognózam predpripravujú na možné komplikácie spojené so studeným počasím. Jednou z nich je napríklad Bratislavský Ružinov. Okrem iného v častiach s výraznejšou zástavbou rodinných domov rozmiestňuje aj tento rok žlté nádoby s posypovou soľou.

Obyvatelia Trnávky, Prievozu a Nív si z nich môžu bezplatne nabrať podľa potreby. Na sociálnej sieti o tom informuje starosta Ružinova Martin Chren.

Nejde o žiadne zbavovanie sa zodpovednosti,“ konštatuje Chren. Ubezpečuje, že v prípade snehu a námrazy prídu pracovníci miestneho podniku verejnoprospešných služieb na každú ulicu.

 

Poukazuje však na to, že ak začne snežiť či namŕzať v celom Ružinove naraz, ich postup má presne stanovené priority. Najprv ide cesty a chodníky v blízkosti miest, ako sú nemocnice, školy a škôlky či verejné schodiská, a tiež frekventované verejné priestranstvá. Ulice s nižšou hustotou obyvateľstva a rodinnými domami sú na konci.

Preto, keď norma hovorí napríklad, že komunikácie majú byť ošetrené do ôsmich hodín od skončenia spádu snehu, ich obyvatelia by čakali najdlhšie. Práve preto im dávame možnosť pomôcť si aj sami,“ vysvetľuje Chren.

Takýto postup sa podľa neho mestskej časti vlani osvedčil. Ubezpečuje tiež, že stav soli v nádobách pravidelne kontrolujú a dopĺňajú. Rozmiestnenie žltých nádob na soľ nájdu obyvatelia na mapkách na sociálnej sieti mestskej časti.

Zdroje: Severe Weather Slovakia, Meteo Slovensko, SHMÚ, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá