Zistenia Startitup: Hrôzostrašné útoky na Rómov v Záhorskej Vsi, NAKA obvinila starostu aj bosa takáčovcov

  • Po zásahu NAKA je 19 ľudí obvinených a 9 zadržaných
  • V putách skončil dlhoročný starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič
  • Kauza odkrýva desivé útoky na rómsku osadu
kudlička
Boss takáčovcov, ktorý je v tejto veci obvinený, TASR/Branislav Račko
  • Po zásahu NAKA je 19 ľudí obvinených a 9 zadržaných
  • V putách skončil dlhoročný starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič
  • Kauza odkrýva desivé útoky na rómsku osadu

Ubehli dlhé roky od desivých útokov na rómske rodiny v osade v Záhorskej Vsi. Neznámi maskovaní páchatelia tam v roku 2003 až do roku 2007 viackrát zaútočili na miestnych Rómov palicami a dokonca im zapálili dom, v ktorom bývali.

No a práve v pondelok 26. septembra 2022 ráno nastal v prípade zásadný zvrat. Elitní policajti NAKA zadržali členov zločineckej skupiny gangu takáčovcov, po ktorom vyšli najavo desivé informácie o roky neobjasnených útokoch na Rómov v Záhorskej Vsi.

Na akciu NAKA upozornil Startitup s tým, že v putách okrem ôsmich členov gangu skočil aj dlhoročný starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič. Ten stál na čele obce od roku 2003 a policajti ho zadržali práve v súvislosti s útokmi čierneho výjazdu takáčovcov, ktorí mali pomôcť zbaviť dedinu rómskej osady.

Medzi obvinenými je podľa našich informácií napríklad muž považovaný za bosa takáčovcov Ľubomír Kudlička, ale aj Csaba Dömötör. Ten je zase známy z kauzy ovplyvňovania svedeckých výpovedí. 

Roky bezmocnosti

Písal sa rok 2004, keď Liga aktivistov pre ľudské práva vyšla s článkom pod názvom – POŽIAR! NEŠŤASTIE – ALEBO CESTA, AKO SA ZBAVIŤ RÓMOV?

Autor článku začal slovami o tom, že už v minulom čísle informovali o niekoľkých požiaroch, ktoré v decembri 2003 postihli rómske rodiny na východnom i západnom Slovensku. Medzi nimi aj o nešťastí v Záhorskej Vsi, kde sa obeťami požiarov stali štyri rómske rodiny. Autor upozornil, že článok písali na základe informácií, ktoré im podal starosta obce. Tým bol už v tom čase Boriš Šimkovič.

cropped-starosta.jpg
zdroj: zahorskaves.sk

Aktivisti sa v roku 2004 po rozhovore so starostom vybrali do Záhorskej Vsi opäť a priniesli informácie z pohľadu poškodených občanov.

Šokujúce je, že Rómovia v Záhorskej Vsi už vtedy svorne tvrdili, že už pred požiarmi ich chodili terorizovať zamaskovaní páchatelia a potom ich jednoducho vypálili.

„Podľa výpovedí Rómov celú akciu údajne zorganizoval starosta obce. Maskovaní skinheadi sú vraj jeho známi zo Stupavy. Motívom takéhoto konania má byť podľa názoru Rómov špekulácia s pozemkami v blízkosti hranice s Rakúskom, kde sa má po otvorení hraníc vybudovať nákupné stredisko a športové areály pre Rakúšanov,“ napísali pred takmer dvadsiatimi rokmi v článku aktivisti. Hlavným podozrivým bol teda už vtedy podľa týchto informácií práve zadržaný starosta Boris Šimkovič.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá