Zisti, či bol Hitler najhorší diktátor sveta. Títo netvori majú na svedomí milióny obetí

  • Hovorí sa, že z histórie by sme sa mali poučiť, aby sa krutosti z nej neopakovali
  • O činoch hrozných diktátorov to platí stonásobne
  • Otestuj sa a zisti, ako dobre svetových despotov poznáš
diktátori
  • Hovorí sa, že z histórie by sme sa mali poučiť, aby sa krutosti z nej neopakovali
  • O činoch hrozných diktátorov to platí stonásobne
  • Otestuj sa a zisti, ako dobre svetových despotov poznáš

Diktatúra je forma vlády, pri ktorej človek alebo skupina ľudí drží v rukách absolútnu moc. Svet si pamätá stovky diktátorov. Niektorí sú, či boli, veľmi bizarnými postavičkami.

Dobrým príkladom sú bývalí lídri Turkménska. Upevňovali si kult svojich šialených osobností a nútili občanov, aby obdivovali aj ich poéziu alebo hudbu. Hoci to, že by mali talent, sa veľmi povedať nedá.

Svojimi bizarnými zákonmi spravili z Turkménska kuriozitu, ale tiež poriadne izolovanú a chudobnú krajinu. Niektoré krajiny však zažili oveľa horších despotov, než boli turkménski klauni Niyazov a Berdymukhamedov.

Preto, aby si udržali či upevnili moc, sa neštítili páchať hrozivé skutky. Naprieč kontinentmi za sebou zanechali, a niektorí, bohužiaľ, ešte zanechávajú, milióny obetí. Ukáž v kvíze, aký máš prehľad o živote a činoch týchto „netvorov“.

1. Zastrelený a zavesený dole hlavou na námestí, kam ho chodili opľúvať nahnevaní krajania. Ktorý diktátor takto skončil?

Mŕtve telá popravených fašistov vystavené na námestí Wikimedia Commons/Vincenzo Carrese
Správne! Nesprávne!

Zastrelený, zavesený dole hlavou a opľúvaný skončil Benito Mussolini. Taliansky diktátor viedol krajinu pred 2. svetovou vojnou, do ktorej Taliansko zatiahol ako spojenca Adolfa Hitlera.

2. Honba kráľa Leopolda II. za prírodným bohatstvom priniesla mnoho utrpenia do jednej z belgických kolónií. Ktorá africká krajina si najviac odniesla jeho krutovládu?

Leopold II., belgický kráľ, zo série Vládcovia, vlajky a erby (N126-2) vydané W. Duke, Sons & Co. Wikimedia Commons/The Jefferson R. Burdick Collection, Gift of Jefferson R. Burdick
Správne! Nesprávne!

Krutovládu Leopolda II. si najviac odnieslo Kongo. Belgický vládca z neho nespravil kolóniu. Brutálnym spôsobom zabral jeho územie, ktoré zaradil do svojho súkromného vlastníctva.

3. S počtom obetí od 45 do 70 miliónov sa o ňom hovorí ako o najhoršom diktátorovi na svete. Kto ním bol?

Koláž totalitných vodcov - Josifa Stalina, Adolfa Hitlera, Mao Ce-tunga, Benita Mussoliniho a Kim Il-sunga Wikimedia Commons/General Iroh, the Dragon of the West
Správne! Nesprávne!

Vraj najhorším diktátorom sveta bol čínsky komunistický líder Mao Ce-tung. Z jeho „Veľkého skoku vpred“, kampane v ekonomickej a sociálnej oblasti, zameranej na prudké zvýšenie rastu hospodárstva Číny, bol hladomor. Podľahlo mu asi 5 % vtedajšej populácie krajiny. K tomu do konca svojej vlády pridal milióny ďalších obetí.

4. Ako sa volal diktátor, ktorý Severnú Kóreu nielen založil, ale z nej aj spravil absolútne izolovanú krajinu, kde sú obyvatelia trestaní, i keď sa škaredo pozrú na portrét lídra?

Mansudae-Monument-Bow-2014 Wikimedia Commons/Bjørn Christian Tørrissen/http://bjornfree.com/kim
Správne! Nesprávne!

Diktátor sa volá Kim Il-sung. Presadzoval politiku toho, že krajina bude rozvíjať svoju ekonomiku bez pomoci zo zahraničia. Ako mu to vyšlo, vieme, Severná Kórea patrí k najchudobnejším krajinám sveta. Veľa sa nezmenilo ani počas vlády jeho nástupcov Kim Jong-ila a Kim Jong-una. Kimchi jjigae nie je ďalší z vládcov, je to kórejské jedlo.

5. Stalin nie je skutočné priezvisko sovietskeho diktátora s gruzínskym pôvodnom. S akým priezviskom sa narodil?

RIAN_archive_535278_Laying_flowers_and_wreaths_to_Iosif_Stalin's_grave_at_Kremlin_wall Wikimedia Commons/RIA Novosti archive, image #535278 / Vladimir Fedorenko / CC-BY-SA 3.0
Správne! Nesprávne!

Stalin sa narodil s priezviskom Dzhugashvili. Prezývku začal používať v roku 1912, prvýkrát sa ňou podpísal pod svojím novinovým článkom. Mnohí životopisci hovoria, že meno Stalin pochádza z ruského slova pre oceľ (stal), a teda znamená muž z ocele.

6. Skôr ako ho stihli dolapiť, sa Adolf Hitler zabil v bunkri aj so svojou manželkou. On sa zastrelil, ona sa otrávila jedom. Akým?

Adolf Hitler a Eva Braun stoja pred domom, každý z nich má na vôdzke psa Wikimedia Commons/Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059 / CC-BY-SA
Správne! Nesprávne!

Hitlerova manželka požila kyanid. S 33-ročnou ženou sa Hitler oženil len deň predtým, ukrytý vo svojom bunkri. Porážka Nemecka už bola neodvrátiteľná, preto sa Hitlerovci rozhodli pre dobrovoľný odchod zo sveta.

7. Aj vojnová Slovenská republika mala svoj despotického lídra, prezidenta Jozefa Tisa. Čo sa s ním stalo?

Adolf Hitler si podáva ruku s Jozefom Tisom na návšteve Tisa v Berlíne 1. októbra 1941, v pozadí Alexander von Dörnberg. Wikimedia Commons/Unknown author/Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 2-12457
Správne! Nesprávne!

Jozefa Tisa obesili. Obvinený bol zo zločinov proti ľudskosti, ktoré spáchal počas 2. svetovej vojny. Išlo o prenasledovanie a deportácie Židov, za boje po boku nacistického Nemecka, potláčanie SNP či rozbitie Československa.

8. Ktorého z novodobých diktátorov vraj v minulosti prezývali bledý moľ (pale moth)?

moľ na podsvietenom okne Unsplash/Mikkel Frimer-Rasmussen
Správne! Nesprávne!

Bledý moľ vraj bola prezývka Putina. Dostal ju ešte v časoch, keď pôsobil v KGB. Zrejme to bolo kvôli farbe jeho pokožky, ktorá je dnes ako vyžehlená. Kvôli tomu ho v súčasnosti volajú aj botox.

9. Vieš, ktorého z týchto despotov dobehla spravodlivosť a za svoje činy bol popravený alebo pyká v base?

tieň za mrežami Unsplash/Ye Jinghan
Správne! Nesprávne!

Spravodlivosť nedobehla žiadneho z nich. Pinochet bol síce súdený, no rozsudku sa nedožil. Roberta Mugabeho zo Zimbabwe zvrhli, ale odišiel s veľmi štedrým „dôchodkovým“ balíčkom. Mengistu Haile Mariam, ktorý vládol v Etiópii, bol v neprítomnosti odsúdený na smrť za genocídu. Rozsudok však nevykonali, pretože utiekol do Zimbabwe.

10. Medzi diktátorov sa zaradil aj manželský pár – Nicolae a Elena Ceaușescu. V ktorej krajine vládli?

kult osobnosti Ceauşescov v plnej paráde, 1986 Wikimedia Commons/fototeca.iiccr.ro
Správne! Nesprávne!

Nicolae a Elena Ceaușescu vládli v Rumunsku. On bol prezidentom, ona neskôr prvou podpredsedníčkou vlády. Ich 21-ročnú despotickú vládu ukončila krvavá revolúcia, po ktorej síce skúsili utiecť, no chytili ich, postavili pred súd, a popravili zastrelením.

Hitler nebol jediný, milióny obetí majú na svedomí aj iní. Poznáš najhorších diktátorov sveta?
Katastrofa

muž s rukou cez tvár

Tvoje znalosti o diktátoroch by si si mal rozhodne zlepšiť.
Uspokojivé

šokovaný starší muž za stenu

Ak by si o diktátoroch písal test v škole, dostal by si štvorku.
Dobre

Hádka

O diktátoroch máš celkom prehľad, no svoje vedomosti o nich by si mal ešte trochu rozšíriť.
Skvelé

Skáčuca žena

Dokázal si, že si skutočný expert na diktátorov.

Zdroje: Britannica, National Geographic, Washington Post, Britannica 2, On the Origin and Significance of the Name "Stalin", BBC , NPR, Trend, The Atlantic, The Guardian, The Guardian 2, BBC 2, BBC 3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá