Živnostníci si od januára na odvodoch do sociálky priplatia, vieme sumu

  • Minimálne sociálne odvody pre SZČO od januára stúpnu
  • Zvýšenie sa však netýka iba tých, ktorí do poisťovne uhrádzajú minimálne sociálne odvody
Muž telefonuje a platba kartou
Ilustračný obrázok, Unsplash/bruce mars, Unsplash/naipo.de
  • Minimálne sociálne odvody pre SZČO od januára stúpnu
  • Zvýšenie sa však netýka iba tých, ktorí do poisťovne uhrádzajú minimálne sociálne odvody

Odvody, ktoré platia živnostníci, od januára 2023 stúpnu. Zmena sa týka všetkých živnostníkov, ktorí platia minimálne alebo nižšie odvody do sociálnej poisťovne.

Od začiatku budúceho roka by sa mali samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) pripraviť na zmeny. Minimálne sociálne odvody totižto stúpnu o 12,94 eura na 200,72 eura mesačne. 

SZČO poslednýkrát za december tohto roka najneskôr do 9. januára budúceho roka zaplatí minimálne poistné na sociálne poistenie v sume 187,78 eura, za január budúceho roka najneskôr do 8. februára však už Sociálnej poisťovni uhradí najmenej 200,72 eura. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Zvyšovanie

Zvýšenie sociálnych odvodov sa týka nielen tých SZČO, ktoré do poisťovne uhrádzajú minimálne sociálne odvody, ale aj tých, ktorých mesačné odvody sú nižšie ako 200,72 eura. Ak teda živnostník aktuálne platí poistné do Sociálnej poisťovne napríklad 195 eur mesačne, za obdobie od 1. januára budúceho roka bude platiť poistné z nového minimálneho základu, a to vo výške 200,72 eura.

Vyššie minimálne sociálne odvody SZČO prvýkrát zaplatia za január budúceho roka, a to najneskôr do 8. februára budúceho roka a naposledy za december budúceho roka najneskôr do 8. januára 2024. „Informáciu o novej výške poistného dostanú SZČO počas januára 2023 zo Sociálnej poisťovne listom alebo do e-schránky, ak ju majú aktivovanú,“ uviedla v tlačovej správe Sociálna poisťovňa.

Najnižšie možné sociálne odvody sa pre SZČO na rok 2023 zvýšia vzhľadom na to, že priemerná hrubá mzda na Slovensku podľa Štatistického úradu SR v roku 2021 medziročne stúpla o 6,8 % na 1 211 eur. Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov je totiž naviazaný na vývoj priemerných hrubých zárobkov zamestnancov, a preto sa od začiatku januára budúceho roka upraví smerom nahor takisto o 6,8 %, a to z aktuálnych 566,50 eura na 605,50 eura.

Trvalý príkaz

Okrem toho časť samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré mali v tomto roku predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, si vzhľadom na novú sumu sociálnych odvodov budú musieť zmeniť aj svoj trvalý príkaz v banke. Prvý raz totiž zaplatia do Sociálnej poisťovne poistné v novej výške za október do 8. februára budúceho roka. Podrobné informácie o výške poistného a ďalších údajoch k platbe im Sociálna poisťovňa bude zasielať. 

Povinné poistenie SZČO vzniklo od 1. októbra tohto roka tým podnikateľom, ktorí mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, za minulý rok dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 6 798 eur a zároveň mali k 1. októbru tohto roka platné oprávnenie na vykonávanie činnosti. Tým SZČO, ktoré dosiahli príjem rovný alebo nižší ako 6 798 eur, povinné poistenie nevzniklo, resp. od 1. októbra tohto roka im zaniklo.

V tomto roku platí pre povinne poistenú SZČO minimálny mesačný vymeriavací základ 566,50 eura, z toho vyplývajúce poistné je 187,78 eura mesačne. Maximálny mesačný vymeriavací základ pre SZČO do konca tohto roka dosahuje 7 931 eur, poistné z toho tvorí 2 629,12 eura mesačne.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá