Na snímke je chrám na Bali.
Na snímke je chrám na Bali.
Emily Parker

Život na Bali pripomína aj Bratislavu, tvrdí Emília. Toto odporúča každému, kto sa odhodláva presťahovať do exotického raja

  • Emília a Peter Parkerovci sa rozhodli odísť zo Slovenska za naše hranice
  • Teraz si užívajú spokojný život na tropickom ostrove
  • Emília a Peter Parkerovci sa rozhodli odísť zo Slovenska za naše hranice
  • Teraz si užívajú spokojný život na tropickom ostrove

Život v exotike môže občas pripomínať aj život v našom hlavnom meste, tvrdí Emília Parker. Táto 46-ročná Slovenka stále pomerne nedávno vymenila Slovensko za Bali, kam sa odsťahovala aj spolu so svojím manželom a troma deťmi. 

Napriek tomu, že existencia v exotike sa môže každému javiť ako život v raji, nemusí to tak byť. Aj preto Emília, inštruktorka power yogy, ti prináša rady, čo robiť predtým, ako spravíš rozhodnutie odsťahovať sa do ďalekej krajiny.

  • Prečo sa mladá rodina vzdala pohodlného života na Slovensku?
  • Prečo si vybrali Bali a z akého dôvodu to nie je vhodná destinácia úplne pre každého?
  • Kedy si mysleli, že na ostrove možno prídu aj o život?
  • Aké sú tu mesačné náklady na život?

Čo vás prilákalo práve na Bali? Kde ste predtým žili? 

Bali bolo našou vysnívanou krajinou a verím, že aj mnohých z vás. Je len málo krajín, kde nájdete takú rozmanitú a krásnu prírodu. Pláže s bielym a čiernym pieskom, oceán s podmorským svetom, vodopády, ryžové políčka, palmové lesy, banánovníky, sopky, k tomu nezvyčajná kultúra, jedlo a vždy usmievaví obyvatelia robia z tohto ostrova jedinečné miesto na Zemi.

Tento „ostrov Bohov“, ako ho mnohí nazývajú, nás lákal už pár rokov dozadu. Túžili sme sa tam pozrieť, spoznať tamojších ľudí, ich kultúru, jogu. No tak, ako som už spomenula v jednom článku na mojom blogu emilyjacobparker.sk, strach a obavy o naše dieťa náš sen načas potlačili do úzadia.

Pritom deti to znášajú často lepšie ako my dospelí. Cestovanie, spoznávanie nového prostredia a ľudí sú veľmi prospešnými podnetmi pre ich rozvoj. No všetko je tak, ako má byť, a asi to malo svoj dôvod, prečo sme sa dostali na Bali až o pár rokov neskôr.

Predtým sme bývali v novopostavenom dome, v malej dedinke na juhu Slovenska. Stále nás to však ťahalo naspäť do Bratislavy, kde sa Kubík narodil a kde sme predtým žili. Keď sa tam presťahovala aj dcéra Nina, bolo rozhodnuté. Predali sme dom a vrátili sa naspäť do hlavného mesta. Ani vo sne by nám nenapadlo, že o pár mesiacov budeme na Bali.

Čo vás na Bali najviac prekvapilo? Bolo aj niečo, čo sa vám tu vyslovene nepáčilo a museli ste si na to zvyknúť?

Najviac asi zemetrasenie. Bolo to 22. augusta 2022. Sedeli sme na terase a odrazu sa začala triasť podlaha a múry. Najskôr sme si mysleli, že po ceste idú nejaké ťažké autá, no potom nám to došlo. Oficiálne zdroje uviedli, že bolo s magnitúdou 5,5. Našťastie sa nikomu nič nestalo, len na niektorých starších domoch popraskali múry.

Prekvapujú nás aj niektoré miesta, ktoré sú v skutočnosti ešte krajšie ako na fotografiách. Vodopády a západy slnka sa nedajú slovami opísať. Milo nás prekvapili aj vždy usmiati miestni, ich smiech je nákazlivý.

Prekvapila nás aj doprava. Vedeli sme, že na ostrove je najviac používaným dopravným prostriedkom skúter, no netušili sme, že tu bude toľko áut, na ktoré nie je väčšina ciest na ostrove stavaná. Už sme si zvykli, keď stojíme so skútrom v kolóne, že sa nohami dotýkame susediaceho auta. U nás by už ľudia híkali, tu sa na vás usmejú a ide sa ďalej.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Emily Jacob Parker BLOG, Instagram/emily.jacob.parker

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá