Život na Zemi sa za posledné desaťročia rapídne zmenil, ukazujú historické štatistiky

  • Portál OurWorldInData.org ponúka zaujímave štatistické údaje zobrazujúce progres ľudskej spoločnosti v priebehu posledných storočí.
  • Niektoré štatistiky sú šokujúce, iné nastavujú súčasnú realitu nášho života.
human-567563_1920
pixabay.com
  • Portál OurWorldInData.org ponúka zaujímave štatistické údaje zobrazujúce progres ľudskej spoločnosti v priebehu posledných storočí.
  • Niektoré štatistiky sú šokujúce, iné nastavujú súčasnú realitu nášho života.

Súčasný stav internetu predstavuje studňu, ktorá nemá dno. Informácie, ktoré sa nachádzajú na internete sa každým dňom neustále zväčšujú a ľudia tak majú možnosť zistiť aj to, o čom sa im ani nesnívalo. Dnes sa dá prostredníctvom internetu zistiť skoro všetko. Avšak existuje jeden portál, ktorý sa špecifikuje na ľudí samotných.

Internetový portál OurWorldInData.org zbiera dáta o svetovej populácii a všetko čo je s ňou spojené. Nachádza sa tam nespočetné množstvo faktov a informácii, ktoré sú k dispozícii pre každého. Niektoré fakty stoja naozaj za to.

Počet úmrtí detí sa od roku 1960 znížil o 14 miliónov za rok

Súčasné štatistiky zobrazujúce počet úmrtí detí sú neuveriteľné. Každý deň zomrie približne 15 tisíc detí, čo je naozaj šokujúce číslo. Ročne tak zomrie viac ako 5 miliónov detí. Situácia sa však za posledných 50 rokov rapídne zmenila. V minulosti bolo toto číslo na hranici 20 miliónov úmrtí za rok.

Do najviac postihnutých oblastí sveta sa dostáva čoraz viac lekárskej pomoci a svetové organizácie naďalej bojujú za záchranu detí po celom svete. Je však neuveriteľné že v roku 1970, štatistika úmrtnosti detí vyskočila až na hranicu 20 miliónov.

Za rovnaký čas sa však počet narodených detí znížil o polovicu

Nie je žiadnym tajomstvom, že pôrodnosť sa po celom svete pomaly znižuje. V súčasnosti pripadajú na jednu ženu 2 deti a svetový priemer sa postupne blíži ku jednému dieťaťu. V minulosti to však bolo inak. Koncom 60-tých rokov mala žena v priemere až 5 detí, čo znamenalo vyšší rast svetovej populácie.

V tých časoch sa svetová populácia ročne zvyšovala o 2 %. Avšak nové možnosti a hlavne rozvoj antikoncepcií vo svete ponúkol budúcim rodičom rozhodnúť sa, koľko detí chcú v budúcnosti vychovávať. Ďalším faktorom je postupné zvyšovanie finančných výdajov spojených so životom a rozvoj kvalitného vzdelania.

Výroba plastov sa za posledných 50 rokov zvýšila o 350 miliónov ton

V roku 1950 sa svetová výroba plastov pohybovala na úrovni 2 miliónov ton, no roku 2015 toto číslo predstavovalo neuveriteľných 381 miliónov ton! Postupne je však vidieť nový trend obchodníkov a predajcov ponúkať čoraz menej produktov vyrábaných z plastu.

Niektoré obchodné reťazce prestali predávať jednorazové plastové tašky a postupne začínajú ponúkať čoraz menej plastového sortimentu, čím sa šetrí životné prostredie. Napríklad taká igelitová taška sa v prírode rozkladá až 25 rokov, plastový pohár až 70 rokov. Všadeprítomné PET fľaše vydržia v prírode až neuveriteľných 100 rokov!

Na prelome tisícročí sa podarilo viac ako 130 000 ľudom ujsť pred extrémnou chudobou

Štatistické údaje zaoberajúce sa svetovou chudobou ukazujú, že počet ľudí trpiacich extrémnou chudobou sa za posledných 50. rokov neustále znižuje.

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa vlna extrémnej chudoby zastavila nad hranicou dvoch miliárd. V súčasnosti sa počet ľudí trpiacich  nedostatkom jedla, domova a zdravotníckej pomoci pohybuje na úrovni 706 miliónov a toto číslo sa každý deň znižuje. Je teda možné, že jedného dňa bude extrémna chudoba predstavovať dobu minulú.

zdroj: gatesnotes.com / ourworldindata.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK