Život najznámejšieho mafiánskeho bossa, ktorý v 90. rokoch ovládol Slovensko: ,,Som síce zločinec, ale mám svoju darebácku česť“

  • Život najznámejšieho mafiánskeho bossa Černáka je plný zaujímavostí
  • Začiatok jeho mafiánskej kariéry sa datuje do roku 1991, a viacerí jeho spolupáchatelia sú v dnešných dňoch mŕtvi
  • O vraždách pripisovaných jeho mafiánskej skupine a iných zaujímavostiach sa dočítaš v tomto článku
Facebook/Mikuláš Černák
  • Život najznámejšieho mafiánskeho bossa Černáka je plný zaujímavostí
  • Začiatok jeho mafiánskej kariéry sa datuje do roku 1991, a viacerí jeho spolupáchatelia sú v dnešných dňoch mŕtvi
  • O vraždách pripisovaných jeho mafiánskej skupine a iných zaujímavostiach sa dočítaš v tomto článku

Za skutky, ktoré v minulosti spáchal, sa hanbí. Prostredníctvom médií sa ospravedlňoval poškodeným. V roku 2020 sa Mikuláš Černák priznal k 16 trestným činom, z ktorých bolo 14 vrážd. V roku 2009 bol odsúdený za vraždu šiestich ľudí a objednávku jednej vraždy. Jeho trestom je doživotie

Bezproblémové detstvo

Mikuláš sa narodil 9. decembra 1966 v breznianskej nemocnici. Bolo to prvorodený syn, po ktorom mama Žofia a otec Mikuláš túžili dlho. Keď mal 5 rokov, narodil sa mu brat Vladimír, s ktorým strávil detstvo v obci Telgárt.

V tejto obci sa nachádza základná škola, na ktorej strávil Mikuláš svoje detstvo. Podľa jeho vlastných slov nebol zlým žiakom a jeho správanie nebolo zlé. Samozrejme, nechýbali menšie lotroviny, no tie sú súčasťou života každého chlapca. 

zdroj: TASR/Martin Baumann

Po základnej škole sa Mikuláš rozhodol rodnú obec opustiť, a jeho kroky smerovali do Banskej Bystrice, kde študoval na strednom odbornom učilišti. Jeho odbor bol mechanik/opravár motorových vozidiel. Počas týchto rokov štúdia býval Černák na internáte, kde sa zoznámil s viacerými ľuďmi. Jedným z nich bol aj Miloš Kaštan, ktorý sa učil za mäsiara.

Mladá láska a prvé problémy

Cestovanie vlakom z Telgártu do Bystrice prinieslo Mikulášovi lásku. Svoju nastávajúcu opisuje ako milé a jedinečné dievča. Sympatickej, krásnej a vždy usmiatej Ivete Matulovej sa Mikuláš zapáčil a preskočila medzi nimi iskra, ktorá sa veľmi rýchlo premenila na lásku.

Tú v roku 1986 spečatili v kostole. V tom čase mali obaja z dvojice len 19 rokov. Kroky mladého páru smerovali do Telgártu. Tam sa dvojica pripojila k Mikulášovým rodičom a pracovala na hospodárstve. 

zdroj: Archív Mikuláš Černák

V tom istom veku sa meno Mikuláša Černáka prvýkrát objavilo v registri trestov. S Milošom Kaštanom, ktorý mal v tom čase 17 rokov, ukradli v Lučenci magnetofón. Mladíkov polícia hneď chytila a magnetofón museli vrátiť. 

Po príchode do Telgártu si Mikuláš uvedomil, že práca na družstve je náročná, a zároveň mu málo zarába. Kvôli tomu začal v roku 1988 pracovať ako vodič autobusu.

V tomto zamestnaní vytrval dva roky, po ktorých sa chopil príležitosti a odcestoval s bratom do Nemecka. S Vladom pracovali ako lesní robotníci. Aj napriek tomu, že išlo o namáhavú prácu, bratia sa snažili, pretože plat bol kráľovský. Po roku prišla do Nemecka smutná správa – bratom zomrel otec Mikuláš. Z toho dôvodu sa bratia vrátili späť do Telgártu. 

Mikuláš Černák: Rozhodnutie sfilmovať môj príbeh ovplyvnil počet predaných výtlačkov knihy

Lepšia budúcnosť

Po príchode domov si Mikuláš s manželkou kúpili dom v Brezne, ktorý si svojpomocne prerobili, aby v ňom mohli stráviť najkrajšie časy ich životov.

Prvé podnikanie Černáka na seba nenechalo dlho čakať. Prišlo v roku 1993, kedy začal ako živnostník. V roku 1995 založil v Banskej Bystrici spoločnosť Sargon Fit Studio Shark, s.r.o. Firma poskytovala masérske služby, solárium, fitnescentrum a bar Shark. Toto obdobie Černák opisuje ako začiatok temnej minulosti a nástup do vlaku s organizovaným zločinom.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

Slovensko v tomto roku obchádzala nezamestnanosť vyššia ako 25 %, a v spoločnosti sa začali formovať skupiny, ktoré sa chytili každej možnosti zbohatnúť.

Na Horehroní bolo veľmi málo pracovných príležitostí, a Mikuláš sa teda rozhodol finančne si prilepšiť. Legálne získaný kapitál z Nemecka použil na nelegálne obchody. Zisky, ktorými si v tom čase prilepšil, by boli bez týchto nelegálnych obchodov nedosiahnuteľné.

Prvé nelegálne obchody Černák rozbehol na prelome rokov 1992 a 1993 so svojím kamarátom Kaštanom. Dvojica obchodovala so všetkým, na čom sa dalo zarobiť.

„Boli to rôzne faktoringové, daňové a úverové podvody, obchody s kradnutými autami, kradnutým tovarom a podobne,“ povedal Černák vo svojej knihe. Násilné aktivity však prišli až so založením  agentúry S-3, teda SBS-ky SECURITY-3. Násilie bolo nutné, pretože konkurencia bola vysoká. V tomto čase sa do partie dostali aj Ján Kán a Martin Laboš.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

Vraždy a boss podsvetia 

Postupne sa táto partia stala najobávanejšou na Slovensku. K prvej vražde sa Černák primotal ako slepé kura k zrnu. V roku 1992 bol súčasťou likvidácie Ladislava Bojkúna, za ktorého vraždou stojí Alojz Házy. Vražda bola spôsobom vyrovnania si účtov – Bojkún mal údajne pletky s Házyho ženou. Černák sa neskôr priznal, že pomáhal so zakopávaním Bojkúnovej mŕtvoly. 

Vďaka tomu, že mal Černák svojich ľudí takmer všade, problémy ho obchádzali. „Korumpovali sme niektorých policajtov, štátnych úradníkov, regionálnych poslancov a dokonca aj určitých prokurátorov a sudcov,“ píše v knihe.

Každý, kto má v rukách moc, má sklon ju zneužívať. Inak to nebolo ani v prípade Mikuláša Černáka. Jeho aktivity začali rásť a postupne prekračovať všetky medze.

V roku 1997 prišiel majiteľ nebankovky Drukos, František Mojžiš, s informáciou, že ho vydierajú, a svoj majetok musel previesť na charitatívnu organizáciu cirkvi. Na toto vyjadrenie reagovali aj Černákovci. Zvolali tlačovku, na ktorej tvrdenia Mojžiša popreli. „Vidíte tu nejakého bossa podsvetia?“ pýtal sa novinárov Černák v obleku.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

Za mrežami

Mesiac po tejto tlačovke si Černák ešte užíval slobodu. Oslavoval svoje 31. narodeniny a videozáznam z oslavy sa dokonca objavil v spravodajstve televízie Markíza. Už vtedy sa však slučka na jeho krku pomaličky zaťahovala a na bossa bol vydaný zatykač. 

Týždeň pred Vianocami sa Černák s Kánom domáhali zadržania v Banskej Bystrici.  Vyšetrovateľ ich napokon vzal na výsluch, z ktorého sa na slobodu dostal iba Kán. Toho však neskôr dolapili v Prahe. Od konca roka 1997 sa Černák na slobodu nedostal. Splnili sa tak sľuby bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý sľúbil, že Černák z basy nevyjde.

Budúcnosť Černáka bola jasná už po prvom megaprocese. Súd mu totiž vymeral 15 rokov, ktoré mu po odvolaniach skrátili na 8,5 roka za dvojnásobné vydieranie. Z únosu a vraždy a Poliaka Szymaneka ho oslobodili. 

Zastávka v Tatrách

Hoci to bolo nečakané, Černák sa na slobodu predsalen dostal. Po odpykaní si polovice trestu ho z väzenia podmienečne prepustili. V roku 2002 si teda opäť užíval slobodu. Na lyžovačke v Tatrách ho však videl Mikuláš Dzurinda, ktorému sa to veľmi nepáčilo. Na Černáka teda podal trestné oznámenie. To ho ale do väzenia nevrátilo.

Tento problém sa rozhodol riešiť aj vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Podľa jeho slov by sa v závažných prípadoch mali väzni prepúšťať až po odpykaní si dvoch tretín trestu. Najvyšší súd s týmto názorom súhlasil, a Černák sa tak v roku 2003 vrátil do väzenia. Zadržaný bol v Prahe. Zaujímavosťou je, že v prvom súdnom konaní nebol Černák odsúdený za vraždy – a to ich mal teda na svedomí dosť.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

Jazyk sa mu rozviazal až po doživotí

Riešenie vrážd na seba nenechalo dlho čakať. V druhom súdnom procese sa súd venoval závažnejším trestným činom, ako je vydieranie. Prešovský súd mu za 6 vrážd vymeral doživotie a potvrdil to aj odvolací súd.

V knihe Černák píše o zradách, ktorým čelil už od roku 2005. Myslí si, že ho zradili jeho najbližší. Osoby, za ktoré by dal ruku do ohňa, sa preňho stali veľkým sklamaním.

Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Toto sú najväčšie kauzy Slovenska (2. časť)

„Vieš dobre, že som bol odsúdený v Prešove aj za vraždy, ktoré si spáchal ty. Bol si za mojou mamou, za tie roky, čo som vo výkone trestu, či niečo nepotrebuje? Do dnešného dňa som bol ticho.“ Tieto slová adresoval Černák svojmu bývalému priateľovi v roku 2014. 

Mlčanie Černák prelomil až v roku 2015. Rozhodol sa, že odkryje pozadie viac než 36 vrážd, a to aj napriek tomu, že popol sypal na hlavu sám sebe. Vyšetrovateľom povedal všetko, čo vedel. Dokonca im ukázal „hroby“, do ktorých pochovávali svoje obete.

Stále s hrdosťou

„Som síce zločinec, ale mám svoju hrdosť, a tú takzvanú darebácku česť,“ vyhlásil Černák v roku 2015. Považuje za dôležité, ako sa o ňom médiá a ľudia vyjadrujú a tvrdí, že jeho slová majú vždy váhu. Taktiež hovorí, že za svoje skutky sa hanbí a ľutuje ich. 

Momentálne si Černák odpykáva svoj doživotný trest vo väznici v Leopoldove. O podmienečné prepustenie si však bude môcť požiadať už čoskoro – v roku 2023. To, či mu súd vyhovie, je otázne, pretože na svedomí má obrovské množstvo brutálnych vrážd.

V roku 2010 sa priznal k vražde policajného informátora Jozefa Filipa z roku 1994, muža z podsvetia Jozefa Štefana z toho istého roku, v roku 1997 sa mal podieľať na vražde Pavla Lenharta, taktiež bol súčasťou dvoch vrážd – Milana Siposa a Emila Potascha a v roku 1997 dobodal v popradskom hoteli bývalého policajta Gustáva Slivenského (následne mu odrezal hlavu a vystavil ju na auto, aby slúžila ako výstraha). 

Okrem vyššie spomenutých vrážd figuruje Černákovo meno v ďalších prípadoch, ktoré sa stále vyšetrujú. Konkrétne ide o 18 vrážd, na ktorých mal spolupracovať s Kaštanom a inými ľuďmi.

zdroj: TASR

Listy z väzenia

Keď sa chýlilo k voľbe nového policajného prezidenta, na zozname adeptov figurovalo viacero mien. Jedno z nich patrilo Popradčanovi Milanovi Lučanskému, ktorý sa policajným prezidentom aj stal. Už pred jeho zvolením však v médiách kolovala informácia, že je to osoba, ktorá má blízko k ľuďom z podsvetia. 

V roku 2005 bol Lučanský súčasťou vyšetrovacieho tímu, ktorý vznikol, aby odhalil ďalších členov Černákovho gangu. Šéfom tímu bol Ivan Ševčík, ktorý sa taktiež chcel stať prezidentom Policajného zboru. Súčasťou tímu bol Adrián Szabó, ktorého cieľom bolo dostať sa na pozíciu riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Práve tento tím dolapil Černáka a postaral sa o jeho budúcnosť.

V roku 2018 adresoval Černák list ministrovi vnútra, v ktorom stálo: „Píšem preto, nakoľko sa nedávno ku mne dostali informácie, že niektorí bývalí mafiáni, Ján Kán a spol., sa už tešia na výmenu policajného prezidenta, lebo vraj sa na miesto pána gen. Tibora Gašpara chystá ich človek, ktorým je práve gen. Milan Lučanský.“ Černák v liste napísal, o že o Lučanskom má veľmi vážne pochybnosti.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Spálené dôkazy

V liste Černák poukázal aj na fakt, že po odvolaní z jeho prípadu Lučanský zlikvidoval nazbierané dôkazy a iné materiály, ktoré sa týkali Černákových popráv. „Od roku 2005 vedel, kde sú pochovaní poškodení, miesta mu ukázal Miloš Kaštan, ale Lučanský nekonal. Takýmto jeho nekonaním došlo aj k premlčaniu trestného stíhania voči šiestim osobám, vrátane Jána Kána.

Černák zároveň pochválil vyšetrovaciu činnosť Tibora Gašpara, ktorý sa podľa neho snažil vyšetriť závažné trestné činy aj napriek tomu, že Lučanský sa to posnažil zmariť. K samotnej likvidácii materiálov sa vyjadril aj Lučanský pre Nový Čas: „Chcem uviesť, že veci ako zápisky, poznámky, plány, fotky, dokumentované veci týkajúce sa vyšetrovania trestnej činnosti M. Černáka, ktoré sme viedli, som si zobral so sebou, ale tieto som zničil po tom, ako som bol medializovaný v súvislosti s ujdením Karola Mella do zahraničia.

V liste Černák odporúčal preverenie majetkových pomerov Lučanského. „Bolo by vhodné preveriť, kedy sa začalo pánovi Lučanskému ako policajtovi dariť, a či to skutočne nebolo v čase, keď jeho tím riešil trestnú činnosť skupiny černákovcov. Z celej skupiny obvinil len mňa a pár mŕtvych mafiánov. Ján Kán a ďalší si dodnes užívajú slobodu s nie malým kapitálom. Podľa mojich informácií pán Lučanský nebol do roku 2005 vôbec takým bohatým policajtom.

zdroj: Facebook/Mikuláš Černák

Namiesto Mikuláša Judáš

Len pred niekoľkými dňami sa rozhodlo, že bývalý šéf polície Lučanský pôjde aj s ďalšími obvinenými z kauzy Judáš do väzby. Lučanský sa stal policajným prezidentom v roku 2018 a v roku 2020 z funkcie odstúpil. NAKA ho zadržala v rámci akcie Judáš. 

Policajný exprezident Milan Lučanský sa údajne pokúsil o spáchanie samovraždy, jeho stav je vážny

Obvinený je z korupcie, vydierania alebo ohrozenia utajovanej skutočnosti. Lučanský mal opakovane brať úplatky, spolu až za pol milióna eur. Lučanskému vzatiu do väzby sa potešil aj bývalý boss podsvetia Černák.

„Dnes som si dal do okna čižmu pre Mikuláša a on mi do nej posadil Judáša.“ 🙂- Mikuláš Černák, 6.12.2020…V…

Posted by Mikuláš Černák on Sunday, December 6, 2020

Zdroje: Denník N, Aktuality.sk, Youtube, TV Markíza, Facebook, Nový Čas, Prečo som prelomil mlčanie, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK