Životná príležitosť: Najslávnejšie auto Jamesa Bonda je na predaj, kúpiš ho za šialenú sumu

  • Najslávnejšie auto Jamesa Bonda sa predáva
  • Jeho cena smeruje k dvom miliónom dolárov
James Bond
Wikimedia/Rachel Arroyo , Broad Arrow Group
  • Najslávnejšie auto Jamesa Bonda sa predáva
  • Jeho cena smeruje k dvom miliónom dolárov

Sean Connery bol škótsky herec a producent. Získal Oscara, dve ceny BAFTA a tri Zlaté glóbusy. Preslávila ho rola Jamesa Bonda, ktorého stvárnil vo filmoch Dr No, Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball a Žiješ len dvakrát. Potom sa objavil ešte v bondovkách Diamanty sú večné a Nikdy nehovor nikdy.

V garáži mal unikátny Aston Martin DB5, ktorý sa teraz dostal do aukcie. Vozidlo síce nemá vychytávky hodné Jamesa Bonda, ako guľometové svetlomety alebo vystreľovacie sedadlo, ale ide o jediný model, ktorý Connery kedy vlastnil.

Tento kúsok histórie je odetý v sivej farbe Snow Shadow Grey. Connery automobil kúpil ešte v roku 2018 od pôvodného majiteľa. Následne si ho nechal presťahovať z Veľkej Británie do svojho domu vo Švajčiarsku. Model DB5 vyšiel z továrne v 60. rokoch v exkluzívnom čiernom odtieni. Herec si ho však nechal prelakovať tak, aby zodpovedal ikone z filmu.

Interiér auta je skutočne extravagantný, keďže v ňom nájdeš len luxusnú červenú kožu Connolly. Nový majiteľ dostane nielen auto, ale aj osobné školenie o jazde priamo od legendy Formuly 1 a škótskeho kolegu Sira Jackieho Stewarta.

Stewart bol celoživotným priateľom Conneryho, takže je dosť možné, že sa s novým majiteľom podelí o pár pútavých príbehov a historiek. Aston Martin DB5 je na predaj prostredníctvom aukcií Broad Arrow v Monterey Jet Center od 17. do 18. augusta 2022. Očakáva sa, že bude stáť 1,4 až 1,8 milióna dolárov. Značná časť získaných peňazí bude smerovať do fondu Sean Connery Philanthropy Fund. 

v1
zdroj: Broad Arrow Group

Film o Bondovi urobil z modelu DB5 jedno z najslávnejších áut všetkých čias. Sean Connery si za svoju premiéru v Jamesovi Bondovi zarobil 100-tisíc dolárov. Samotný film priniesol zisk takmer 60 miliónov dolárov. Ľudia si Bondovo auto tak zamilovali, že sa objavovalo hneď v niekoľkých akčných trhákoch. 

v4
zdroj: Broad Arrow Group

Vychytávky do auta sa stali rovnakou súčasťou Bondovho univerza ako jeho Martini. Legendárne sa stali jeho otočné poznávacie značky, guľomety pod svetlometmi, vyhadzovacie sedadlá, prístrojová doska GPS, aj napriek tomu, že sa písal rok 1964 či rezačky pneumatík, ktoré vychádzajú z magnetických kolies. Nemožno opomenúť ani dymovú clonu na zmetenie nepriateľa či vypúšťanie ropnej škvrny.

Škótska filmová legenda Sean Connery zomrel koncom roka 2020 vo veku 90 rokov. Preslávil sa predovšetkým ako elegantný a sofistikovaný britský agent James Bond a štyri desaťročia zdobil strieborné plátno. Jeho manželka Micheline a jeho dvaja synovia Jason a Stephane potvrdili, že zomrel pokojne v spánku obklopený rodinou.

v5
zdroj: Broad Arrow Group

Connery vyrastal pomerne v chudobe v chudobných štvrtiach Edinburghu a pracoval ako leštič rakiev, mliekar a plavčík. Jeho kulturistický koníček mu pomohol odštartovať hereckú kariéru, ktorá z neho urobila jednu z najväčších svetových hviezd. Sean bol globálnou legendou, ale v prvom rade bol patriotický a hrdý Škót.

Jeho postavu Jamesa Bonda vytvoril spisovateľ Ian Fleming. Vo filmoch sa predstavil s jeho charakteristickým výrokom „Bond – James Bond“. Connery bol však veľmi nerád, že ho definovala práve táto rola. Dokonca sa vyjadril, že „nenávidel toho prekliateho Jamesa Bonda“.

v3
zdroj: Broad Arrow Group

Connery získal Oscara za stvárnenie drsného chicagského policajta vo filme Nedotknuteľní (1987). Mal 59 rokov, keď ho časopis People v roku 1989 vyhlásil za „najsexi muža na svete“.

Connery bol horlivým zástancom nezávislosti Škótska a počas služby v kráľovskom námorníctve si nechal na ruku vytetovať slová „Scotland Forever“. Keď ho vo veku 69 rokov britská kráľovná Alžbeta pasovala za rytiera v roku 2000 v paláci Holyrood v Edinburghu, mal na sebe celé škótske šaty vrátane zeleno-čierneho károvaného kiltu z matkinho klanu MacLeanovcov.

Zdroje: Broad Arrow Group, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá