Zlatá kreditná karta dnes už neznamená nič. Ako sa dnes Slováci snažia odlíšiť?

  • Zlaté kreditné karty sú dnes už produktom pre strednú triedu. Odlíšiť sa dá však platinovými a diamantovými
  • Prémiové karty prichádzajú s výhodnými benefitmi. Prednostné prístupy, lekári na telefóne či cash-back z nákupov
  • Softvérové riešenia platobných kariet vznikajú na Slovensku – priamo v bratislavskej Petržalke
pexels-photo-259200
pexels
  • Zlaté kreditné karty sú dnes už produktom pre strednú triedu. Odlíšiť sa dá však platinovými a diamantovými
  • Prémiové karty prichádzajú s výhodnými benefitmi. Prednostné prístupy, lekári na telefóne či cash-back z nákupov
  • Softvérové riešenia platobných kariet vznikajú na Slovensku – priamo v bratislavskej Petržalke

Prémiové platobné karty sú od svojho počiatku symbolom statusu a pravdepodobnejšie ich nájdeš u špičkového manažéra či podnikateľa než u robotníka.

Zlatá kreditka však postupom času už stratila svoju váhu a dnes už s ňou nikoho neohúriš. Ako sa zhodujú odborníci z finančných portálov, ide skôr o „fenomén strednej triedy“ než o skutočný symbol.

Banky totiž pôvodne prémiové kreditné karty vydávali pre najprestížnejších klientov s vysokým cash-flowom, ktorým následne ponúkali nadštandardné služby, aby si ich udržali medzi klientmi. Časom sa však táto stratégia presunula aj na bežných ľudí s priemernou mzdou – vo vysokokonkurenčnom bankovníckom prostredí je dnes každý solídny klient vzácny.

Stačí pravidelný príjem, platenie poplatkov, úverov a automaticky si pre banku dôležitým klientom. Ak však konkurencia ponúka napríklad výhodnejšiu pôžičku či vedenie účtu, klient môže mať tendenciu banku zmeniť. Práve prémiová karta mu však dá pocit exkluzivity a dôležitosti, ktorý ho môže v pôvodnej banke udržať. Preto sa zlaté karty rozdávajú ako na bežiacom páse.

zdroj: Pixabay

Chceš sa cítiť exkluzívne?

Zlato však ani zďaleka nie je jediná úroveň prémiových kariet – väčšina bánk ponúka aj platinové a diamantové karty, kde sú benefity ešte lákavejšie. Na podobné karty nemá nárok ktokoľvek, preto zatiaľ stále plnia úlohu, ktorú kedysi spĺňala aj zlatá karta – ide o symbol statusu a privilégií, ktorým sa nemôže pochváliť každý.

Diamantové karty na Slovensku zatiaľ veľmi populárne nie sú a väčšina bánk ich ani nevydáva – platinové však v slovenských peňaženkách kde-tu nájdeš.

K platinovým kartám nemá prístup každý. Banky ich zvyknú vydávať len solventným zamestnancom s potvrdením ich zamestnávateľa či podnikateľom, ktorí už podnikajú aspoň 2 roky. Opäť, ich solventnosť musia potvrdiť príslušné úrady.

Aj napriek tomu, že získať platinovú kartu nie je až tak náročné, stále sú symbolom užšieho okruhu ľudí. Ich získanie totiž sprevádzajú papierovačky, komplikácie a následne napríklad aj zvýšené poplatky – síce ponúkajú množstvo benefitov, no tie bežný človek nemusí využiť. Ide tak skôr o cielený produkt než privilégium najbohatších.

 

Najlepšia hotelová izba, doktor na telefóne a desaťtisíce v mínuse

Konkrétne benefity si banky určujú samé. Tatra banka je jediná banka na Slovensku, ktorá ponúka platinovú kartu a okrem atraktívnych zliav u obchodníkov sľubuje aj trinásť ďalších výhod.

Medzi ne patrí napríklad služba My Doctor, vďaka ktorej môžeš mať neustále k dispozícii lekára na telefóne, či Priority Pass, teda bezplatný vstup do vyše 1 300 letiskových salónikov po celom svete. Medzi ne patria aj letiská v Bratislave, vo Viedni, v Prahe aj v Budapešti.

Celosvetovým štandardom sú aj zľavy na letenky, drahé hotelové izby či autá v požičovniach. Karta vo vybraných hoteloch častokrát garantuje pozornosti ako kontinentálne raňajky, neskorý check-out či automaický upgrade do lepšej izby, pokiaľ ju má hotel voľnú.

Platinová karta prináša aj ekonomické výhody – bezúročné obdobie (čas, kedy môžeš byť v debete bez účtovania úrokov) je častokrát dlhé aj 60 dní a povolené je aj vyššie prečerpanie karty – väčšinou nad -10 000 €. Dôležitou súčasťou je tiež cash-back, teda vrátené percentá z nákupu u partnerov danej banky.

Samozrejme, všetko toto prichádza za cenu zvýšených poplatkov (ročne sa pohybujú okolo do 200 €), peniaze často stojí aj samotné vydanie karty (do 20 €), predovšetkým však ide o marketingový nástroj banky na udržanie si najsolventnejších klientov.

zdroj: SIA Central Europe

Epicentrum je na Slovensku

Slovensko zohráva v priemysle platobných kariet dôležitú rolu. V bratislavskej Petržalke totiž sídli SIA Central Europe, európska spoločnosť, ktorá sa stará o celý systém platobných kariet na Slovensku pre veľké množstvo bánk.

Dnes je SIA Central Europe na Slovensku lídrom vo vývoji a starostlivosti o sotfvérové riešenia – od bankomatových systémov cez procesy súvisiace s platobnými kartami až po napojenie bánk na Google Pay a Apple Pay, ktoré úspešne koordinovali pre viaceré slovenské bankové domy.

Keď si vyberáš peniaze z bankomatu alebo platíš kartou cez internet, je veľká pravdepodobnosť, že sa o správne doručenie peňazí spolu s bankou postarajú práve títo odborníci..

Bankovníctvo je pritom mimoriadne rizikový sektor, bezpečnosť je tu veľmi dôležitá. Softvérové riešenia zo Slovenska sa však starajú o to, aby tvoje peniaze boli vždy v bezpečí. A ak by si sa náhodou stal obeťou krádeže prostriedkov z platobnej karty, v SIA Central Europe starajú aj o reklamácie.

Spoločnosť pritom pôvodne začínala s personalizovaním kariet. Na kartu umiestnili jeho meno vlastníka, pripevnili kovové číslo karty a ďalšie prvky, ako dátum platnosti či ochranné číslice CVV. Elektronické údaje sú uložené na magnetický prúžok a čip.

Konštrukcia platobnej karty totiž zvyčajne pozostáva z viacero vrstiev PVC fólie. Na ne v banke následne nanesie dizajn podľa požiadaviek banky či inštitúcie a celý dizajn prispôsobuje na mieru každému klientovi.

Na zobrazenie takýchto znakov sú využívané rôzne technológie razenia, napríklad hlboká razba emboss či plytká indent. Vyrazené znaky sa zafarbia pomocou farbiacich fólií. Niektoré z kariet sa tiež gravírujú špeciálnym laserovým lúčom alebo metódou tepelného prenosu farbiva z nosnej fólie.

Súčasťou personalizácie, o ktorú sa SIA Central Europe stará, je dokonca aj vytvorenie sprievodného listu priamo novému majiteľovi karty – možno aj tvoja platobná karta prešla šikovnými slovenskými rukami.

Proces výroby platobnej karty je mimoriadne komplikovaný a regulujú ho prísne nariadenia, certifikáty a asociácie, vďaka čomu je jasné, že Slováci odvádzajú poctivú a kvalitnú robotu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK