Zle sa ti číta, nevládzeš športovať a si nešikovný. Pozor, môžeš trpieť málo známym syndrómom

  • Irlenovým syndrómom trpia na svete milióny ľudí, vyšla nová kniha, ktorá môže daným ľudom pomôcť
  • Medzi príznaky Irlenového syndrómu zaraďujeme ťažkosti s čítaním, nešikovnosť, citlivosť na svetlo či slabé športové výkony
Unsplash/Priscilla Du Preez, Unsplash/Robert Collins
  • Irlenovým syndrómom trpia na svete milióny ľudí, vyšla nová kniha, ktorá môže daným ľudom pomôcť
  • Medzi príznaky Irlenového syndrómu zaraďujeme ťažkosti s čítaním, nešikovnosť, citlivosť na svetlo či slabé športové výkony

Milióny detí a dospelých na celom svete trpia Irlenovým syndrómom – neschopnosťou mozgu spracovať určité svetelné vlny alebo farby.

Tento stav sa vyskytuje v rozmedzí od mierneho po závažný s príznakmi, ktoré môžu zahŕňať ťažkosti s čítaním a matematikou, citlivosť na svetlo, bolesti hlavy, žalúdka, závraty, neschopnosť sústrediť sa, nešikovnosť a slabé športové výkony.

Hoci približne polovica ľudí toto ochorenie získava geneticky, môže byť spôsobené aj poranením mozgu, vysokými horúčkami a vírusmi.

The Word Gobblers, príručka pre rodičov a učiteľov pracujúcich s deťmi, ktoré majú problémy s čítaním, sa zaoberá týmito problémami a ponúka jednoduché a okamžité úpravy na ich zmiernenie alebo prekonanie, ako aj dlhodobé riešenia.

Kniha obsahuje dotazník týkajúci sa príznakov a správania a využíva interaktívne cvičenia na rôznych farebných papieroch, ktoré pomôžu rodičom alebo učiteľom zistiť, či dieťa môže mať tento stav.

Slabé čítanie môže vyústiť až do šikany

Deti, ktoré zle čítajú alebo sú slabé v športe, sú často šikanované, čo vedie k pocitom hanby alebo nízkej sebaúcty. The Word Gobblers vysvetľuje medicínsky podložené dôvody, prečo niektoré deti a dospelí majú problémy s čítaním a písaním alebo sa správajú neprimerane, a porovnáva neschopnosť tela stráviť určité potraviny, ako sú jahody alebo arašidy, s neschopnosťou mozgu interpretovať určité vlnové dĺžky svetla.

Kniha The Word Gobblers s nádhernými ilustráciami od Joan Gilbertovej deťom formou obrázkov zlomyseľných pažravcov, ktorí žujú, chrumkajú a drvia čísla, písmená a slová, ukazuje, že deti nie sú na vine.

Obrázky smejúcich sa tvárí v zelenej a oranžovej farbe pomáhajú deťom pochopiť, že nie sú samy, pretože ukazujú, že 1 zo 6, 10 zo 60 a 100 zo 600 detí trpí rovnakým ochorením.

Kniha, ktorá môže zachrániť

V predslove Helen L. Irlenová, zakladateľka a riaditeľka Irlen Institute, vysvetľuje objavenie Irlenovho syndrómu a pokrok pri jeho liečbe. Irlenova metóda liečby tohto ochorenia si získala pozornosť národných a medzinárodných médií.

Recenzia v Library Journal končí: „VERDIKT: užitočná publikácia pre rodičov, opatrovateľov a učiteľov detí, ktoré majú problémy s čítaním.“

Autorka knihy, Catherine Matthiasová, je certifikovanou odborníčkou na vyšetrovanie Irlenovho syndrómu a autorkou šiestich obrázkových kníh pre deti v ranom veku.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK