Zlepši sa v jazyku šibnutím prútika. Na nudné lekcie zabudni

  • Učenie sa už dávno nie je len o hodinách presedených v školských laviciach nad nudnými knihami
  • Moderná doba prináša moderné spôsoby ako sa dostať k informáciám, ktoré potrebuješ
christin-hume-316554-unsplash
Unsplash
  • Učenie sa už dávno nie je len o hodinách presedených v školských laviciach nad nudnými knihami
  • Moderná doba prináša moderné spôsoby ako sa dostať k informáciám, ktoré potrebuješ

Nikdy nie je neskoro začať sa učiť nový jazyk alebo sa zlepšiť v tom, v ktorom si získal základy. Hovorí sa predsa, že koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom. Dnes už nieje nič výnimočné ovládať minimálne jeden, ktorý ťa zachráni pred nepríjemnosťami na dovolenke. Zatiaľ čo ešte nedávno to bola ruština či nemčina, dnes je to jednoznačne angličtina. A tak, ako sa časom menili trendy v jazykoch, menili sa aj metódy výučby.

Berlitz metóda

Ak ti prezradíme, že s touto metódou prišiel nemecký emigrant, asi tušíš, čo bude jej podstatou. Je to forma výučby, kedy od prvého kontaktu učiteľa so žiakom neprebieha žiadne prekladanie do materinského jazyka, ale študent vytuší význam jednotlivých fráz od tých najjednoduchších až po zložitejšie. Väčšinou takto jazyk vyučujú tzv. native speakri, a teda rodení spíkri. Pri Berlitz metóde starej už približne storočie je veľkou výhodou rýchlosť študentov, ktorou sa učia a ktorá je neporovnateľne vyššia oproti lekciám vedeným dvojjazyčne.

Čaj o piatej

Najväčšou výhodou tejto výukovej metódy, ktorá sa nápadne spája s krajinou svojho pôvodu je, že je zväčša úplne zadarmo, často vo veľmi príjemnom prostredí a zapojiť sa môže naozaj ktokoľvek. Presne takúto formu výučby ponúka aj bratislavská jazyková škola Best English. Postačí, aby si sa v správny čas objavil v kaviarni, kde sú stretnutia každý týždeň dohodnuté a okamžite môžeš začať diskutovať s nativ spíkrom aj svojimi spolužiakmi pri dobrej káve či koláči.

Ak pri komunikácii v cudzom jazyku náhodou pochybíš či zabudneš slovíčko, navôkol je kopa dobre naladených študentov, ktorí ti radi pomôžu. Je to výuka ideálna pre začiatočníkov aj pokročilých, no najmä tých, čo sa chcú jazyk učiť v praxi. Aj napriek tomu, že sa tu neplatí žiadne členské, takto získava fanúšikov čoraz viac jazykových škôl, pretože samotní aktéri prirodzene dostávajú veľkú chuť učiť sa.

Lyric learning aj myšlienkové mapovanie

Ani pri metóde zvanej lyric learning nemusíš sedieť v školskej lavici, ale učiť sa vo svojom vlastnom tempe a pri tom si aj poriadne oddýchnuť. Postačí jediné. Počúvať dobrú hudbu. Či už je to taliančina, španielčina a či kórejčina, stačí si založiť sluchátka a započúvaš sa. Na internete potom nájdeš k všetkým piesňam slová, schmatni slovník a ani si nevšimneš, ako rýchlo sa na teba nový jazyk nalepí. Rovnako rýchlo ako ti v hlave zostane visieť melódia, sa totižto do pamäte zapíše aj jazyk.

Podobnou zaujímavou metódou sú aj myšlienkové mapy. Tu si namiesto komunikačnej sféry vylepšíš písanie. Ústredný pojem umiestni do stredu hárku papiera a všetko, čo ťa k téme napadne píš do jednotlivých blokov k nemu. A je jedno či sa takto v jazyku zlepšuješ cestou z práce vo vlaku, v čakárni u doktora alebo každý večer pred spaním.

Sugestopédia a superlearning

Sugestopédia sa pri vyučovaní jazykov využíva pomerne často a jej samotný autor, Bulhar Georg Lozanov dokonca hovorí o 3 až 5-násobne rýchlejšom spôsobe učenia sa. Hoci táto metóda bola primárne vytvorená pre deti, zaujme aj hravých dospelákov. Učenie totižto často sprevádza hudba, starostlivo vyberaná tak, aby pôsobila na dlhodobú pamäť a pamätanie si zložitých fráz sa zrýchlilo. No a na ňu nadväzuje aj superlearning, opäť výtvor Lozanova. Ten sa však už zaoberá termínmi ako hypnóza či podvedomie a mnohí odborníci hovoria skôr o placebo efekte, než vedecky overenou stimuláciou oboch hemisfér mozgu, ako uvádza Lozanov. Ak to máš však pomôcť, prečo nevyskúšať, všakže?

Článok bol vytvorený v spolupráci s Best English.

Najnovšie videá

Trendové videá