Zlievač či vozmajster zrejme zarábajú viac ako ty. Toto sú tie najnetradičnejšie povolania

  • Definícia netradičných povolaní v podstate neexistuje
  • Skôr by sa dalo povedať, že variuje naprieč krajinou
  • Ktoré to sú a koľko si dotyčný zarobí?
povolania
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Definícia netradičných povolaní v podstate neexistuje
  • Skôr by sa dalo povedať, že variuje naprieč krajinou
  • Ktoré to sú a koľko si dotyčný zarobí?

Keď som sa známej opýtala, či vie, koľko zarába pilčík, odpovedala mi otázkou,že čo to ten pilčík vlastne je? Narodila sa v Bratislave a celý život tu žije. V pomerne veľkej horehronskej obci Šumiac, kde je pilčíkom každý druhý, sa za netradičné povolanie považuje napríklad copywriter.

Preto je regionálna diverzita obyvateľstva veľmi prirodzeným faktorom. Samotný pojem netradičné povolanie však existuje a na pracovnom portáli Profesia.sk je dokonca záujem o takéto povolania výrazný. Niektoré sú dokonca veselšie, ako by si si mohol predstaviť.

Aj si iný, aj ťa dobre zaplatia

Z 15 netradičných povolaní, na ktoré sme sa pýtali tých najpovolanejších, nás zaujalo pár atypických. O niektorých sme ani netušili, že existujú.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Najväčší počet netradičných ponúk obsadila pracovná pozícia s názvom Špecialista predchádzania podvodom. Ak máš o takéto zamestnanie záujem, pracovať budeš vo finančnom rezorte a zarobíš si v priemere 1 311,8 eur. V súčasnej spoločenskej situácii, kedy sa mladému človeku podvod prihodí veľmi ľahko, je dobré mať po ruke takéhoto človeka, ktorý ťa na prípadné lži upozorní včas.

A ponúk veru nie je málo. Profesia.sk ich za posledné obdobie narátala až 235, no počet evidovaných reakcií už tak vysoký nie je. Záujem prejavilo len takmer 8 ľudí.

Zo všetkých netradičných povolaní si najviac zarobí priemyselný horolezec a to konkrétne 1  800 eur. Toto povolanie je síce bezpečné, aspoň sa to teda povráva, no na druhej strane – ak sa bojíš výšky, určite by si mal svoju dilemu pozícia vs. plat prehodnotiť veľmi rýchlo. Priemyselný horolezec je ten človek, ktorý umýva okná na výškových budovách.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Celkom bizarne znie aj pozícia väzenský dozorca. Nie je veru na Slovensku veľa ľudí, ktorí sú schopní či ochotní túto pozíciu vykonávať. Počet reakcií na túto pracovnú ponuku však paradoxne prevyšuje reálny dopyt. Tvoja odmena za túto zodpovednú a psychicky náročnú prácu je v priemere 906,5 eur.

Vieš kto je to sládok? To je kľúčový človek, ktorý sa v pivovare stará a výrobu a kvalitu piva. V súčasnosti existuje len jedna ponuka na túto pozíciu a dobrý sládok si v priemere zarobí približne 1 600 eur. Záleží samozrejme na tom, o ako veľmi známy či kvalitný pivovar ide.

Jazykové znalosti aj k zosnulým

Existujú pracovné pozície, ktoré sú obľúbené. Potom sú tu také, ktoré kandidáti vyhľadávajú menej. Na také niekedy nemusíš mať ani špeciálne zručnosti. Stačí ti ochota a pracovné nasadenie. Zvyšné nevyhnutné činnosti dokážeš operatívne nadobudnúť v pracovnom procese.

Nás zaujal pracovník pohrebnej služby. Nie taký ten vodič, či konkrétne hrobár. Na takejto pracovnej pozícii sa budeš musieť postarať o telo zosnulej osoby. To zahŕňa manipuláciu s nebožtíkom, ale aj všetky úpravy, ktoré súvisia s dôstojným výzorom mŕtveho v rakve.

zdroj: profesia.sk

Podľa slov vedúceho bratislavskej pohrebnej služby PIETA na túto pozíciu špeciálne školenie nepotrebuješ. Tvoje povinnosti však nebudú vôbec jednoduché. K práci a finálnej úprave musíš pristupovať s absolútnou vážnosťou a pietou. Ak si navyše jazykovo dobre vybavený, tvoje ohodnotenie sa ešte zvýši.

Na portáli Profesia.sk ponúkajú za takúto pozíciu odmenu v rozmedzí od 950 do 1 500 eur. Záleží samozrejme od predošlých skúseností, rozsahu dohodnutých zručností či už spomínaných jazykových znalostí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá