Zlodeji denníka Bidenovej dcéry sa priznali. Najprv ho chceli predať „Trumpovcom“

  • Najprv ukradli, potom predali denník Bidenovej dcéry
  • Jeho cena bola 40-tisíc dolárov
  • Odkúpila ho konzervatívna skupina Project Veritas
Americký prezident Joe Biden v sprievode ochranky. Dievča si píše do denníka
TASR/AP, anuel Balce Ceneta Unsplash/Marcos Paulo Prado
  • Najprv ukradli, potom predali denník Bidenovej dcéry
  • Jeho cena bola 40-tisíc dolárov
  • Odkúpila ho konzervatívna skupina Project Veritas

Dvaja ľudia sa priznali ku krádeži a predaju súkromného denníka dcéry amerického prezidenta Joea Bidena za 40 000 dolárov. Ashley Bidenovú okradli v roku 2020, keď jej otec súperil o prezidentský úrad s Donaldom Trumpom. V piatok to uviedla tlačová agentúra AFP.

Ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že k činu sa priznali Aimee Harrisová a Robert Kurlander a ich obeťou je dcéra „Kandidáta 1″. Tým sa vo všeobecnosti rozumie Biden. Dvojica sa najprv denník snažila predať Trumpovmu volebnému tímu. Keď ich odmietol, ponúkli ho konzervatívnej aktivistickej skupine. Trump je v spisoch označený ako „Kandidát 2″.

Každému polovica

Konzervatívna skupina Project Veritas ponúkla každému z dvojice po 20 000 dolárov. Údajne ich posmeľovala, aby sa vrátili a ukradli aj ďalšie veci v dome priateľa Ashley Bidenovej na Floride, informovalo ministerstvo spravodlivosti.

Project Veritas je známy snahou preniknúť do progresívnych skupín a úskokmi ich nalákať na činy, ktoré sa dajú využiť na  politické znemožnenie, píše AFP. Denník zverejnila konzervatívna webová stránka National File, čo spustilo vyšetrovanie Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).

Zlodeji sa priznali v rámci dohody, ktorá pre nich znamená prepadnutie peňazí získaných za predaj denníka a vyžaduje si spoluprácu na prebiehajúcom vyšetrovaní. Hrozí im trest päť rokov väzenia.

FBI tiež skúma prípad laptopu Bidenovho syna Huntera. Jeho dáta sa z opravovne počítačov dostali ku konzervatívnym skupinám a do médií. Denník New York Post krátko pred prezidentskými voľbami v novembri 2020 zverejnil e-maily, ktoré naznačujú zapletenie Huntera Bidena a jeho otca do pochybných obchodov na Ukrajine.

Dáta z laptopu sú stále využívané pri pokusoch politicky uškodiť prezidentovi a údajne ich preveruje FBI pri vyšetrovaní finančných transakcií Huntera Bidena, uvádza AFP.

Trumpovi hrozí 33 rokov väzenia za tajné dokumenty

V sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Floride pred časom prebehla razia amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorá súvisela okrem iného s podozreniami z porušenia zákona o špionáži, konkrétne nezákonného uchovávania tajných vojenských dokumentov.

Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP. Zatykač a súvisiace materiály, odpečatené floridským sudcom, ukázali, že agenti si so sebou odniesli značné množstvo dokumentov označených ako „prísne tajné“. Tie mali byť dostupné len „v špeciálnych vládnych zariadeniach“, uvádza sa v odpečatenom sedemstranovom spise federálneho súdu.

Spis obsahoval zoznam vecí odnesených z Trumpovho sídla Mar-A-Lago na Floride, vrátane informácií o „prezidentovi Francúzska“, ako aj súdny príkaz na prehliadku sídla v Palm Beach.

Ak by sa podozrenia FBI skutočne potvrdili a Trumpa by sa podarilo obviniť zo všetkých troch prezentovaných porušení zákona, výška jeho trestu by mohla dosiahnuť až 33 rokov. Spomínané porušenie zákona o špionáži by samo o sebe mohlo bývalého prezidenta USA dostať za mreže až na 10 rokov, informovali sme ťa v tomto článku.

Zdroje: TASR, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá