Zlomenie kostí kvôli krajšiemu vzhľadu je dnes trendy. Spoznaj looksmaxxing, ktorý mení ľudí na nepoznanie

  • Nový trend inšpiruje mladých mužov
  • Čo sa skrýva pod pojmami ako looksmaxxing, mewing či „bone smashing”?
looksmaxxing čelusť muž žena tvár
Ilustračné foto archív Canva/PeopleImages.com - Yuri Arcurs, EmeraldRaindrops
  • Nový trend inšpiruje mladých mužov
  • Čo sa skrýva pod pojmami ako looksmaxxing, mewing či „bone smashing”?

Trend s názvom looksmaxxing, ktorý dnes dominuje sociálnym sieťam, vznikol už pred niekoľkými desaťročiami. Misiou looksmaxxingu je pomôcť mužom s ich sebavedomím, a to prostredníctvom poznatkov o tom, ako zlepšiť ich vonkajší vzhľad. To je to prvé, čo si na ostatných všimneme a človeka na základe zovňajšku ohodnotíme.

Podľa prieskumov vyplýva, že muži, ktorí sa o seba starajú, pôsobia úspešnejšie, atraktívnejšie a sebavedomejšie. Na internete existuje množstvo webových stránok s poslaním vysvetľovať hlavné myšlienky tohto trendu. Jednou z najznámejších je stránka looksmaxxing.com, ktorú založil Dean Robertson s cieľom zjednodušiť svet looksmaxxingu a pomôcť mužom vylepšiť ich zovňajšok.

O samotnom Robertsonovi sa však na internete nedajú dohľadať bližšie informácie, dokonca ani žiaden účet na sociálnej sieti, skontaktovať sa s ním dá iba pomocou jeho emailu na stránke.

Na stránke môže nádejný looksmaxxista vyhľadať články, ktoré mu najprv vysvetlia, prečo je dôležité sa starať o to, ako vyzerá, ale rozoberajú aj randenie a akú dôležitosť zohráva vzhľad muža pre ženy. Nájdeš tam aj návody, ako sa starať o pleť, ako sa správne obliekať, cvičiť a vybrať si ten správny účes pre tvoju štruktúru tváre.

K článkom a návodom sú priradené aj tipy na doplnky k strave, ktoré majú pomôcť s dosiahnutím tvojho vysnívaného tela. Zo stránky sa dá dostať aj na fórum, kde si členovia medzi sebou zdieľajú informácie, rady a tipy. Existuje aj verzia pre VIP členov.

Mewing alebo ako si „ostriť“ sánku

Najdôležitejšou časťou looksmaxxingu je mewing. Metóda, ktorej účelom je zmeniť tvar čeľusti tak, aby nerástla nadol, ale do strany a človek získa „ostrú“ sánku. Meno dostala po doktorovi Johnovi Mew, ktorý v roku 1966 prišiel s konceptom Orthotropics, ktorý hovorí o správnej pozícii úst. Jazyk opretý o podnebie, pery spojené a zuby sa iba jemne dotýkajú.

Túto pozíciu treba počas dňa udržiavať štyri až osem hodín. Ak ju dodržíš, tvoja tvár a sánka by mala dostať ten správny tvar, aby sa ti do úst zmestilo všetkých 32 zubov.

Syn Johna Mew, tiež doktor, Mike Mew povýšil teóriu svojho otca, pridal pár drobností a vznikol mewing. Okrem krokov svojho otca odporúča cvičenia na spevnenie svalov a zlepšenie držania tela. Sám seba ponúka ako príklad a hovorí, že dnes vyzerá násobne atraktívnejšie ako v minulosti, keď mewing nepraktizoval.

Vo videách na jeho YouTube kanáli, kde zdieľa rady pre polmilióna odberateľov, môžeme vidieť, že má naozaj výraznú sánku. Dozvieš sa tam tiež, ako správne cvičiť svoj jazyk aj počas jedenia, respektíve ako správne jesť či ako správne dýchať.

V jeho najpopulárnejšom videu, ktoré má 6 miliónov zhliadnutí, hovorí o dosiahnutí plného prirodzeného genetického potenciálu. V tomto návode pre začiatočníkov vysvetľuje, ako hnutie vzniklo, a dáva návod, ako môže každý začať s mewingom.

Doktor Mew hovorí o svojej metóde ako o alternatíve k strojčekom na vyrovnávanie zubov. Svoje teórie podkladá aj dôkazmi v podobe jeho predošlých pacientov a toho, ako im jeho metóda pomohla spolu s fotodokumentáciou. Jeho holistická metóda sa zmieta v kritike od ortodontistov, ktorí ľudí varujú pred možnými neprebádanými vedľajšími účinkami.

TikTokový rozmach

Istá podoba looksmaxxingu bola v spoločnosti prítomná už niekoľko rokov, svoj vrchol zažíva posledné mesiace vďaka mainstreamovým sociálnym médiám, najmä vďaka TikToku. Na videách vidíme unikátne sánky, plné pery, vysoké lícne kosti a takzvané „oči lovca“.

Jedným z najväčších mien tejto komunity je Kareem Shami, vystupujúci pod používateľským menom syrianpsycho. Jeho profil má viac ako 1,5 milióna sledovateľov.

Sám sa vraj dozvedel o looksmaxxingu v roku 2022, keď pridal video svojej niekoľkoročnej cesty jeho premeny. Jeho inšpiráciou bol Patrick Bateman, postava z filmu American Psycho, ktorú si zahral Christian Bale.

Tvár ženy z bočného profilu
zdroj: Freepik/@freepik

Aj keď ide o sériového vraha, Shamiho upútal svojou štruktúrou tváre a chcel sa mu fyzicky podobať. V tomto ohľade mu snaha vyšla, jeho komentáre sa totiž hemžia prirovnania práve s Batemanom.

Shami sa stal ikonou looksmaxxerov a ponúka online kurz, ako zlepšiť vzhľad svojej tváre. Na svojom profile propaguje softmaxxing, teda jemnú verziu looksmaxxingu, ktorá pozostáva z úpravy vlasov, starania sa o pleť, vyváženého jedálnička, pravidelného cvičenia a nesmie chýbať ani mewing. Alternatívou a tvrdšou verziou je harmaxxing, predstavujúci radikálnejšie zásahy do výzoru.

Plastické operácie nosu, redukcia kostí tváre pre symetrický tvar brady alebo krajšiu sánku či botox. O svojej skúsenosti s looksmaxxingom urobil rozhovor pre The Guardian dvadsiatnik James. So svojou premenou začal v šestnástich, keď sa o tomto hnutí hovorilo iba na malých fórach. Podľa Jamesa boli členovia týchto fór toxickí, poukazovali na každú maličkosť, ktorá bola podľa nich na druhom v neporiadku.

„Mal som príliš krátku tvár a bradu, môj nos bol príliš široký, oči príliš ďaleko od seba… Veľa týchto vecí si na sebe ani nevšimnete, pokiaľ vám o nich niekto nepovie a potom sa sústredíte iba na ne,“ vyjadril sa James a dodal, že sám pred pár rokmi podstúpil estetické zákroky.

Radikálne techniky

S rastúcou popularitou narástlo aj nebezpečenstvo. Aj keď sa looksmaxxing a hlavne mewing stali terčom vtipov a satiry, mladšie generácie ovplyvniteľných tínedžerov si nemusia uvedomovať negatívne následky.

Shami sa vyjadril, že staršie generácie sa o looksmaxxing nezaujímajú. Mladšie generácie sa najviac pohybujú na TikToku a jeho vyšperkovaný algoritmus ich môže priviesť práve na miesta, kde nájdu aj radikálnejšie techniky vylepšenia vzhľadu.

Jednou z nich je „bone smashing“, teda metóda, kedy si kladivom človek udrie do sánky, aby mu zrástla v mužnejšom tvare. Je však iba veľmi málo alebo minimum prípadov, kedy by to niekto naozaj urobil.

Žiadnou výnimkou nie sú ani plastické operácie. Jednou z najznámejších a zároveň najnebezpečnejších je úprava sánky pomocou kovových plátov.

Pre úpravu svojej výšky ľudia podstupujú operáciu, kedy im v podstate zlomia kosti a uložia medzi ne nástroj, vďaka ktorému na tom mieste vyrastie nová kosť.

Rozšíreným trendom je aj takzvaná obedová procedúra. Táto úprava nosa nezaberie ani 30 minút a človek vychádza z ordinácie s novým nosom.

Čo sa zdá ako prínosný trend, ktorý pomôže so zlepšením vzhľadu a celkového sebavedomia, sa môže zmeniť na toxický priestor, kde sa mladí ľudia porovnávajú jeden s druhým. Nesmieme zabudnúť na to, že niektoré črty tváre alebo časti tela sa zmeniť nedajú.

Zdroje: looksmaxxing.com, YouTube/Orthotropics, TikTok/syrianpsycho, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá