Zmizli úplne bez stopy. Z týchto príbehov Slovákov, pod ktorými sa zľahla zem, behá mráz po chrbte

  • Na svete miznú ľudia každý deň a inak to nie je ani na Slovensku
  • Mnoho z nich sa po dlhom pátraní nájde, no niektorí toľko šťastia nemajú
  • Pátra sa po nich roky, no často to skončí neúspešne
Unsplash/Alexander Lam Facebook/Polícia Slovenskej republiky
  • Na svete miznú ľudia každý deň a inak to nie je ani na Slovensku
  • Mnoho z nich sa po dlhom pátraní nájde, no niektorí toľko šťastia nemajú
  • Pátra sa po nich roky, no často to skončí neúspešne

Madeleine McCann, Emanuela Orlandi či Michaela Patrícia Muzikářová. Aj napriek tomu, že spomenuté dievčatá pochádzajú z rôznych kútov sveta, spoločnú majú jednu vec. Všetky tri zmizli. Záhadné zmiznutia ľudí sa však neodohrávajú len v zahraničí a na filmovom plátne, ale aj na Slovensku.

Mnoho ľudí si zmiznutia Slovákov často spája s pohorím Tribeč, ktoré preslávila kniha Trhlina od Jozefa Kariku. Názov Tribečský trojuholník síce vznikol ako napodobenina toho bermudského, no zmiznutia medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym sú skutočnou realitou posledného storočia. V Tríbečských lesoch miznú ľudia bez stopy a ostávajú po nich len príbehy. 

Okrem osôb, ktoré sa stratili v pohorí, zmizli aj iní ľudia, ktorých náhle „vyparenie sa“ dlhodobo vzbudzuje zvedavosť. Vybrali sme 5 najzáhadnejších zmiznutí, ktoré so sebou priniesli mnoho otázok.

1. Pavol Rýpal

Toto meno sa v médiách opätovne začalo objavovať v roku 2018, kedy bol zavraždený novinár Ján Kuciak so snúbenicou Martinou Kušnírovou. Paľo Rýpal bol taktiež investigatívny novinár. Venoval sa najmä mafii a kriminálnym prípadom. Za nezvestného ho polícia vyhlásila 22. apríla 2008. 

V ten istý deň odišiel z domu a vzal si so sebou notebook, foťák a hotovosť v hodnote 30-tisíc slovenských korún. Svojej priateľke Gabike nechal len list na rozlúčku. Stálo v ňom:  „Gabika, je mi to veľmi ľúto, ale iné východisko som nenašiel. (…) Moje veci môžeš vyhodiť.“ Kvôli odkazu sa začalo uvažovať nad tým, že novinár spáchal samovraždu, no jeho telo sa dodnes nenašlo. 

PAVOL RÝPALDátum narodenia: 19.12.1968Dátum zmiznutia: 22.4.2008Opis zmiznutia: V podnájme zanechal list: „Gabika je…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Thursday, August 30, 2018

2. Ľudmila Klementová

V roku 2014 sa zem zľahla aj pod študentkou Ľudmilou, ktorú prezývali Lily. Mladá žena z Dobšinej bola študentkou štvrtého ročníka psychológie na UKF v Nitre. 24. októbra 2014 bola s kamarátmi na diskotéke v klube Luna, z ktorého odišla. Približne o polnoci Lily odišla, no so sebou si vzala len telefón. Kabelka, v ktorej mala doklady, ostala v klube. Ostali tam aj jej kamarátky. 

Vďaka záznamom z kamier, ktorých sa na ulici nachádza hneď niekoľko, sa zistilo, že študentka išla sama k neďalekému mostu. Podľa polície mala odísť za svojím priateľom. Dokonca mu niekoľkokrát volala. Nikdy však k nemu neprišla. Z jej mobilu sa volalo naposledy o pol tretej ráno.

zdroj: Facebook/Majka Dvorštiaková

Počas nasledujúcich mesiacov boli po celej Nitre vyvesené letáky, ktoré mali pomôcť nájsť študentku. Po jej zmiznutí sa na Facebooku objavili informácie, ktoré tvrdili, že Lily bola znásilnená a zaškrtená. Na smútiacej rodine sa chceli priživiť aj neznámi chlapi, ktorí si za informácie o mladej žene pýtali peniaze. 

3. Ľuboš Bednár

V čase zmiznutia mal chlapec z Púchova len 5 rokov. 27. augusta 1988 sa malý Ľuboš hral na púchovskom sídlisku spolu s inými deťmi. Okolo obeda sa z okna vyklonila jeho mama, ktorá naňho a jeho brata zavolala, aby sa išli domov najesť. V tej chvíli bolo ešte všetko úplne v poriadku, pretože deti boli spolu.

Domov sa však vrátil iba Ľubošov starší brat. „Starší syn aj prišiel, ale mladší Ľuboš zostal vonku, pričom svojmu bratovi uviedol, že on ide ešte niekde za obytný dom, pri ktorom sa hrali. Keď tento neprišiel spolu s bratom do bytu rodičov, otec sa ihneď odobral von, kde zistil, že jeho syn sa už pred obytným domom nenachádza,“ píše sa v prvom zázname.

PRESNE PRED 30 ROKMI SA STRATIL PÄŤROČNÝ ĽUBOŠ BEDNÁRAj keď prešlo už veľmi veľa rokov a oficiálne pátranie bolo po 20…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, August 27, 2018

„Jeden zo susedov, ktorý chlapca poznal, tvrdil, že ho asi hodinu predtým, keď zmizol, videl vo vchode, iní zas tvrdili, že ho videli s niekým prechádzať po moste, ale aj samého vo vlaku, dokonca aj v Nemecku. Všetko je to nepravdepodobné. Po chlapcovi nezostala ani stopa,“ uviedol policajt Miroslav Jurči v roku 2003. 

Práve v roku 2003 sa prípad začal riešiť opäť. Televízie odvysielali výpoveď mladíka menom Happy Sindane. Tvrdil, že viac než 12 rokov slúžil ako otrok v černošskej rodine. Dodal, že ako malý žil v bielej rodine, od ktorej ho uniesla neznáma žena.

„Keď som ho uvidela, zostala som šokovaná. Je to prenesmierna podoba, prenesmierna podoba. Ale nič ešte nevieme, nič nie je isté,“ povedala Ľubošova matka pre SME. DNA testy však boli negatívne. V roku 2013 bol Happy Sindane nájdený zavraždený. Niekto ho totiž ukameňoval.

V roku 2008 bolo pátranie po Ľubošovi zastavené. Otázky týkajúce sa jeho zmiznutia sa však vynárajú aj dnes.

zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

4. Miroslav Pejko

Od roku 2015 patrí na zoznam hľadaných osôb aj novinár Miroslav Pejko. 17. marca odišiel editor hospodárskych novín zo svojho bytu, do ktorého sa už nikdy nevrátil. So sebou si nevzal žiadne doklady ani telefón a podľa svedkov bol ľahko oblečený. To mohlo znamenať, že nemá v pláne zdržať sa. 

Za nezvestného ho polícia vyhlásila hneď na druhý deň. Po necelom týždni bol Miroslav videný v obci Hlboké pri Senici, kam ihneď dorazili ľudia, ktorí ho chceli nájsť. To sa im však nepodarilo. Po novinárovi sa stále pátra, no aj pod ním sa zľahla zem a nikto nevie, kde je potrebné ho hľadať. 

Fú, to ste vedeli, že presne v tento deň pred troma rokmi zmizol Miroslav Pejko, novinár z Hospodárske noviny, ktorý…

Posted by Ivor Švihran on Saturday, March 17, 2018

„Novinár bol tesne pred zmiznutím v kontakte s talianskym investigatívnym novinárom Antoniom Papaleom. Ten sa zaoberal napríklad rozkľúčovaním organizovanej zločineckej siete, ktorá legalizovala príjmy z nelegálnych obchodov okolo káuz Interblue a Metropolitní spořitelní družstvo,“ napísal na svojom FB Ivor Švihran. 

5. Ingrid Káňavová

V roku 2000 mala matka dvoch malých dievčat len 29 rokov. S manželom mala ťažký život a v čase jej zmiznutia sa schyľovalo k rozvodu. Poslednýkrát bola žena videná 29. októbra 2000 na víkendovej chalupe v Šuranoch. Niekoľko susedov s ňou deň predtým hovorilo a podľa ich slov nenasvedčovalo nič tomu, že by mohla byť v problémoch.

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, February 11, 2019

Prvým podozrivým bol manžel, ktorý mal problémy so zákonom už predtým. Vraj prijímal úplatky. Po oznámení, že je jeho manželka nezvestná, ostal úplne pokojný. Manžel odmietol aj vyšetrenie na detektore lži a so svokrovcami sa po zmiznutí Ingrid prestal baviť. 

 „Neveríme mu, čo hovorí,“ povedali rodičia pre Nový Čas.  „V nedeľu zavolal a päťkrát povedal, že sa nepohádali, pýtal sa, či nie je u nás,“ spomenula matka. Problémy Ingrid nespomínala ani počas posledných telefonátov s matkou. 

Zdroje: SME, Pravda, Puchov.in, SME, Hlavne.sk, TV Markíza, Čas.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech