Zmizol stroj s rádioaktívnym žiarením za 200-tisíc eur. Polícia Slovenskej republiky prosí o pomoc

  • Na Slovensku zmizol stroj za 200-tisíc eur
  • Jeho súčasťou je aj zdroj rádioaktívneho žiarenia
  • Informovala o tom polícia Slovenskej republiky
rádioaktívny
Ilustračný obrázok FB/Polícia Slovenskej republiky, Unsplash/Kilian Karger
  • Na Slovensku zmizol stroj za 200-tisíc eur
  • Jeho súčasťou je aj zdroj rádioaktívneho žiarenia
  • Informovala o tom polícia Slovenskej republiky

Na svojej facebookovej stránke priniesla Polícia Slovenskej republiky dnes veľmi zaujímavú a vážnu informáciu. Zo skladu Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave mal zmiznúť stroj, ktorého súčasťou bol aj zdroj rádioaktívneho žiarenia. 

Závažný zločin

Enviropolicajti z odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru sa snažia nájsť kvapalinový scintilačný spektrometer značky TRICARB 2900 TR, s výrobným číslom 432881.

Podľa informácií, ktoré policajný zbor zverejnil, má byť súčasťou odcudzeného stroja aj zdroj rádioaktívneho žiarenia, ktorý sa nachádza v olovenom valci tohto prístroja.

Polícia zatiaľ odhalila, že ku krádeži došlo v čase od 24. 06. 2022 najneskôr do 10.00 hod. dňa 30. 06. Stroj bol odcudzený zo skladu Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, katedry jadrovej chémie, na adrese Ilkovičová 6, Bratislava.

Škoda, ktorá bola spôsobená, sa odhaduje na výšku okolo 200 000 eur. V rámci pátrania po odcudzenom stroji, vedie vyšetrovateľka Enviropolície trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu krádeže v súbehu so zločinom nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, vysoko rizikových chemických látok, a vysokorizikových biologických agensov a toxínov a rádioaktívnych látok.

Polícia vyzvala občanov, aby pomohli. Ak má niekto informácie, ktoré by im mohli pomôcť odhaliť páchateľa, treba dať vedieť na číslo 158. Prípadne na čísle 0961050430, alebo na 0961050420.

Krádež náhradných dielov či kosačky

Okrem toho dnes polícia v Poprade vyšetrovala krádež náhradných dielov do historickej električky, ktoré ukradol neznámy páchateľ z rušňového depa v Poprade. Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová, krádež vo štvrtok 7. júla na železničnej polícii v Poprade oznámil 34-ročný muž.

Ku krádeži malo dôjsť niekedy v čase od 24. mája do 7. júla. Zlodej z prenajatej oplotenej skládky materiálu, nachádzajúcej sa na konci rušňového depa, ukradol medené elektrické cievky z magnetickej koľajovej brzdy s hmotnosťou približne 60 kilogramov.

električka
zdroj: Unsplash/Marek Rucinski

„Občianskemu združeniu bola krádežou spôsobená škoda vo výške 3 000 eur,“ uviedla Ligdayová. Polícia v prípade začala trestné stíhanie pre prečin krádeže.

Akoby toho nebolo málo, polícia obvinila z trestného činu krádeže aj 39-ročného Karola. Ten sa v utorok 5. júla podvečer vlámal do skladu žilinskej súkromnej spoločnosti a odcudzil traktorovú kosačku. O podrobnostiach informoval krajský policajný hovorca Radko Moravčík.

Policajná hliadka ho zadržala vo chvíli, keď ukradnutú kosačku nakladal do pristaveného motorového vozidla. „Uvedeným konaním vznikla predbežná škoda vo výške 4 050 eur. Odcudzený traktor bol zaistený a po vykonaní potrebných procesných úkonov vrátený oprávnenej osobe,“ uviedol Moravčík.

Žilinskí policajti preverovaním zistili, že obvinený muž je podozrivý aj z inej majetkovej trestnej činnosti. Z tohto dôvodu bol aj v ďalších troch skutkoch obvinený z prečinu krádeže.

„Minulý mesiac mal odcudziť dve elektrické kolobežky a v pondelok 4. júla elektrický bicykel. Spôsobená škoda bola predbežne vyčíslená na viac ako 4 100 eur. Policajti v priebehu vyšetrovania odcudzený bicykel vypátrali a zaistili,“ dodal Moravčík s tým, že na obvineného muža bude spracovaný podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

Zdroje: FB/Polícia Slovenskej republiky, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá