Značka Slovenka prepísala módne dejiny Slovenska. Jej začiatky však boli extrémne ťažké

  • Výrobky Slovenky sú obľúbené najmä pre charakteristické vlastnosti ako pružnosť a pohodlnosť
  • Výrobný program zahŕňa výrobu pleteného vrchného ošatenia, spodnej bielizne, funkčného oblečenia, bielizne a tiež oblečenia na voľný čas
  • Výrobky Slovenky sú obľúbené najmä pre charakteristické vlastnosti ako pružnosť a pohodlnosť
  • Výrobný program zahŕňa výrobu pleteného vrchného ošatenia, spodnej bielizne, funkčného oblečenia, bielizne a tiež oblečenia na voľný čas

Produkty značky Slovenka sú známe pravdepodobne každému. Značka je na trhu od začiatku minulého storočia, a za ten čas si získala mnoho zákazníkov, ktorí si zakladajú na kvalite. Základom pre výrobu oblečenia od Slovenky je bavlna a dlhoročné skúsenosti. Tradícia je zárukou kvalitných výrobkov. Zákazníci zároveň vedia, že produkty, ktoré si kúpia, spĺňajú ekologické štandardy, a že nie sú určené na jednu sezónu. Slovenka však nie je len nostalgická minulosť, ale aj energická prítomnosť a sľubná budúcnosť. 

zdroj: Slovenkabb.sk

Rýchly nárast

Továreň na pletený a tkaný tovar v Martine s názvom Slovenka bola prvou samostatnou slovenskou pletiarskou fabrikou na území dnešného Slovenska. V máji 1921 sa začala stavba samotnej továrne. V tom čase začal Jan Országh starší do mesta dovážať prvé pletiarske stroje, ktoré vyrábali v Anglicku. S financiami mu v tom čase pomáhali jeho spolupracovníci. Továreň na pletený tovar bola otvorená koncom roka 1921 v Turčianskom Svätom Martine. Krátko po otvorení začala fabrika ponúkať voľné pracovné pozície. Hľadali najmä ženy.

S výrobou sa v martinskej Slovenke začalo až v roku 1924 – konkrétne 1. apríla. Do konca decembra sa vo fabrike vyrobilo 8 548 tuctov ponožiek a pančúch a 3 244 trikotážnych výrobkov. To však boli len začiatky a výroba rástla veľkou rýchlosťou. V roku 1929 to už bolo 178 925 tuctov ponožiek a pančúch, a 134 145 kusov pletených výrobkov. Prvé predajne sa začali otvárať krátko po začatí výroby. Nachádzali sa vo významnejších mestách Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Na konci roku 1927 mala Slovenka už 16 predajní, ktoré ponúkali štvrtinu produkcie fabriky.

zdroj: Slovenkabb.sk

Mnoho pracovných pozícií nezabránilo kríze

Názov organizácie Slovenka bol úradne zapísaný 1. októbra 1928, a už v roku 1929 mal podnik otvorených 22 predajní po celom Slovensku. Organizácia dokázala v roku 1933 poskytnúť pracovné pozície pre 356 robotníkov, 13 úradníkov a 105 pracovníkov v predajniach. Zlom nastal v roku 1951, keby zažil podnik veľkú krízu. Tá ho donútila zmeniť sídlo – z Turčianskeho Svätého Martina sa presťahoval do Banskej Bystrice, do priestorov bývalého závodu vlnárskej a súkenníckej výroby. Týmto dňom sa začala písať novodobá história firmy.

Do roku 1952 sa podnik venoval len výrobe bielizne, no v tom roku sa začala aj výroba vrchného ošatenia, najmä pánskych športových košieľ. Dámskej konfekcii sa podnik začal venovať v roku 1956. Do svojej ponuky pridal dámske skampolá, vesty a taktiež aj detské oblečenie. Spodná bielizeň sa do výroby dostala počas roka 1959 a v roku 1960 začala fabrika ponúkať takzvanú zdravotnú bielizeň.  V tej dobe bola Slovenka druhým najlepším a najvýznamnejším podnikom pletiarskeho priemyslu v rámci Čiech a Slovenska.

zdroj: slovenkabb.sk

Nezáujem Slovákov

Kolekcia modelov z roku 1974 získala na výstave „Trenčín – mesto módy“ ocenenie Zlatá Fatima. Krátko po tomto ocenení bol sortiment rozšírený o teplákové súpravy v detskom i pánskom prevedení. V tom istom roku bolo použité československé vlákno polypropylén, ktoré sa pridávalo do dámskej spodnej bielizne. K bavlne sa fabrika vrátila v roku 1977. 

V 80. rokoch minulého storočia záujem Slovákov o pletené výrobky výrazne klesol, a z toho dôvodu vzrástol vývoz do krajín bývalého Sovietskeho zväzu a západnej a severnej Európy. V roku 1989 vznikol štátny podnik SLOVENKA Banská Bystrica. Novšia história firmy sa začala písať v roku 1994, kedy bol štátny podnik SLOVENKA odpredaný akciovej spoločnosti SLOVENKA – NOVA so sídlom v Banskej Bystrici, a následne od 6. októbra 1997 bola spoločnosť opäť premenovaná na SLOVENKA, a.s.

Sortiment zahŕňal pletené vrchné ošatenie, spodnú bielizeň, termo oblečenie a oblečenie na voľný čas. Takmer 70 % produktov firma vyvážala, a zvyšné produkty boli určené pre tuzemský trh. 

zdroj: Slovenkabb.sk

Ocenenia firma začala zbierať veľmi rýchlo. V roku 1997 to bolo ocenenie Najlepší exportér, ktorú firme udelilo Ministerstvo hospodárstva SR, a v roku 2001 získala firma opätovne cenu Zlatá Fatima. O tom, že Slovenka kladie dôraz na kvalitu, svedčí aj certifikát ISO 9001, ktorý sa jej podarilo získať v roku 2002. V tom istom roku vznikla aj značka Silver by Slovenka, ktorej zámerom bolo osloviť skupinu mladších ľudí a náročnejších zákazníkov.

Novodobá história

Súčasná história firmy sa začala písať v roku 2009. Názov firmy sa zo Slovenka zmenil na SLOVENKA-Silver, s.r.o., no výrobný program sa nezmenil. V tomto období si firma prešla výraznými organizačnými zmenami, ktorých cieľom bolo ustáliť vývoj firmy. Zároveň bolo zámerom aj budovanie širšej siete maloobchodných predajní a rozširovanie sortimentu.

K výraznému oživeniu značky došlo v roku 2012, keby bol sortiment doplnený o rozsiahlu ponuku modelov vrchného oblečenia. V nasledujúcich rokoch sa firme darilo obhajovať kvalitatívny certifikát OEKO-TEX potvrdený VÚTCH Žilina, a otvárať ďalšie predajne. Niekoľko predajní však muselo byť z ekonomických dôvodov zatvorených. Práca firmy bola niekoľkokrát ocenená  titulom Spoločensky zodpovedný podnik.

zdroj: Slovenkabb.sk

Modelové návrhy tvorí návrhárka, ktorá sa svojou prácou snaží reagovať na aktuálne módne trendy, nové farby a požiadavky zákazníkov. Všetky návrhárky disponujú širokým sortimentom pletených úpletov v rôznych väzbách – od jednolícnych hladkých, hladkých obojlícnych, rebrových, jemnorebrových úpletov a žakárových úpletov až po počesané výplnkové, plyšové a froté úplety. Základným materiálom, ktorý sa používa, je 100 % bavlna. 

Zdroje: Slovenkabb.sk, YouTube

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech