Známa značka predstavila novinku, ktorá urobí z tvojej cesty autom za slnečného dňa príjemnosť

  • Nemecká spoločnosť prichádza s užitočnou pomôckou pre vodičov
  • Ide o smart technology novinku, ktorá blokuje slnečné žiarenie
  • Získali za ňu ocenenie Best of Innovation
magnus-ostberg-rPcgZ16dg3U-unsplash (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Nemecká spoločnosť prichádza s užitočnou pomôckou pre vodičov
  • Ide o smart technology novinku, ktorá blokuje slnečné žiarenie
  • Získali za ňu ocenenie Best of Innovation

Slnko priamo sa odrážajúce do očí vodiča je asi to najhoršie, čo existuje. Preto sa na trhu objavila technologická novinka, smart clona, namiesto typickej koženej či plastovej vyklápacej, ktorá aj tak fungovala len v málo prípadoch, informuje o tom portál engadget.com.

Znižuje riziko nehôd

Asi najnepríjemnejšie sú odrazy slnka v zime. Keď sa lúče odrážajú priamo zo snehu a veľakrát ti nepomôžu ani slnečné okuliare.

Dopravné nehody spôsobené práve faktormi ako obmedzená viditeľnosť, rozhľadové pomery či iné problémy spojené s videním sú podľa štatistiky Ministerstva vnútra SR vypočítané až na 9 562. To je číslo, ktoré zhrnulo rok 2019.

Problém je ten, že klasické clony sú navrhnuté tak, že slnečnému žiareniu dostatočne nezabraňujú. Jediné, čomu reálne bránia je dostatočná viditeľnosť.

View this post on Instagram

As inovações não param! Não bastasse o limpador de parabrisa a laser projetado pela #Tesla , agora a #Bosch desenvolveu um para-sol inteligente, apelidado de #VirtualVisor . Ele é feito de uma tela #LCD e possui um sistema de reconhecimento facial para o motorista e para o passageiro por uma câmera acoplada. Isso permite escurecer apenas uma área específica, onde estão os olhos do usuário, quando a luminosidade excessiva estiver ofuscando sua visão. Isso o ajudará a ter uma melhor visibilidade em relação ao para-sol convencional. O item foi apresentado na maior feira de #tecnologia do mundo, a edição #2020 da #CES . Deixe seu comentário: o que achou do equipamento? Está muito distante de substituir o para-sol convencional?

A post shared by Car Culture (@carculture.br) on

Preto bola vyvinutá táto smart clona, ktorá je priehľadná, vyrobená z LCD materiálu a je umiestnená nad hlavou vodiča alebo spolusediaceho, mimo jeho zorného poľa.

Kamera potom skenuje vodiča a všetky pohyby tváre a hlavy, ktoré za volantom vykonáva. Zabraňuje tak preniknutiu slnečných lúčov len na tých miestach, kde sa slnko skutočne dostáva. Podľa toho sa na tmavo zafarbí len konkrétna časť clony. Tie sa potom menia a premiestňujú podľa toho, ako sa vodič hýbe.

Nejde o kompletnú, 100-percentnú transparentnosť. Bosch uvádza, že bude polovičná, čo však ľudskému zraku stačí na to, aby sa pred slnkom dokázalo dokonale ochrániť. Úroveň priehľadnosti je však podľa slov portálu engadget.com, ktorí na veľtrhu novinku reálne skúšali, lepšia, než pri slnečných okuliaroch.

Nedokonalý pohľad

Výhľad na cestu cez túto smart plochu však dokonalý mať nebudeš. Aspoň teda zatiaľ nie. Pocit, že jazdíš miernou hmlou, ostáva. Je to logické, predsa len sa pozeráš cez zvláštnu, mliečnu plochu.

Na Medzinárodnom inovačnom veľtrhu 2020, ktorý sa každoročne koná v americkom Las Vegas, si mohli účastníci otestovať smart clonu na vlastnej koži a v podstate pomôcť tvorcom a inovátorom vychytať všetky muchy. Účasť na tomto podujatí a zároveň ocenenie Best of Innovations, ktoré Virtual Visor získal, zaručuje, že novinka je kvalitná, využiteľná a potrebná.

Testovaný bol za použitia simulovaného priameho slnečného žiarenia, čo umožnilo reálne zhodnotiť praktickosť využitia technologickej a takmer nevyhnutnej pomôcky vodiča na cestách.

Mnohých však presvedčila. Vychytávanie múch sme spomínali preto, lebo technologická novinka zatiaľ nie je na trh uvedená, no plánuje byť čoskoro.

Smart technológia by mala byť implementovaná priamo do čelného skla, a tak sa vodič zbavuje akejkoľvek nadbytočnej plochy zasahujúcej v prípade slnečného žiarenia do zorného poľa vodiča. Čelné sklo je však tou časťou vozidla, ktorá je najnáchylnejšia na prasknutie či iné nepríjemnosti a jeho výroba zo špeciálneho materiálu by bola veľmi drahá, nehovoriac o prípadnej výmene. Preto tvorcovia uvažujú skôr nad výsuvným displejom. Uvidíme, čo sa v priebehu najbližších rokov vývojárom z Bosch podarí.

Zdroje: Bosch, engadget.com, ces.tech

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech